Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-11-29, 18:47 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy chcą walczyć do końca, a inwestor nie zamierza się wycofać. Co dalej z fermą drobiu w Główczycach?

O drobiu, suszy, eksporcie żywności i proteście pracowników inspektoratu weterynarii
O drobiu, suszy, eksporcie żywności i proteście pracowników inspektoratu weterynarii
Mieszkańcy Główczyc przed siedzibą RDOŚ [fot. Witold Wośtak]
Mieszkańcy Główczyc przed siedzibą RDOŚ [fot. Witold Wośtak]
Do uzupełnienia dokumentacji został zobowiązany inwestor, który chce wybudować fermę drobiu w Główczycach, koło Dobrodzienia. Nad tym tematem obradowała dziś (29.11) Regionalna Komisja Ocen Oddziaływania na Środowisko w Opolu.
W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel inwestora i pracownik dobrodzieńskiego magistratu. - Do zajęcia stanowiska komisji potrzebne jest drugie spotkanie, po uzupełnieniu podnoszonych dziś kwestii - mówi Alicja Majewska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu.

- Wątpliwości dotyczyły gospodarowania obornikiem i emisji zanieczyszczeń do powietrza, czyli odorów. Chodziło też o rozwiązania możliwe do zastosowania w celu ograniczenia hałasu i emisji tych odorów, czy aerozoli zawierających wirusy oraz bakterie. To były najważniejsze poruszane kwestie.

Przypomnijmy, że przed siedzibę RDOŚ-u przyjechała kilkunastoosobowa grupa mieszkańców Główczyc, którzy sprzeciwiają się budowie fermy. Ich zdaniem, inwestycja jest planowana zbyt blisko zabudowań, co będzie wiązać się z ciągłym smrodem.

Skontaktowaliśmy się z inwestorem Rafałem Głową. Zwraca on uwagę, że fermę dzieli od zabudowań otulina drzewna, która musi odpowiednio urosnąć. Poza tym zapewnia o stosowaniu antyodorantów w razie problemów z zapachem. Jak podkreśla, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wskazuje w tym miejscu na produkcję rolną, czemu ferma drobiu całkowicie odpowiada.
Alicja Majewska

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Nysa: gmina dołoży pieniądze do budowy kolumbarium Nysa ogłosiła kolejny przetarg na budowę kolumbarium na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej. Wcześniej do konkursu na wykonanie pierwszego etapu prac stanęła… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 Ministerstwo Zdrowia: 643 zakażenia koronawirusem w kraju, w tym 7 w województwie opolskim. Zmarł jeden mieszkaniec… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 643 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 7 w województwie opolskim. W najnowszym raporcie… » więcej 2021-09-26, godz. 11:00 W Łubnianach jakość powietrza chcą mieć pod kontrolą. W gminie zamontowano trzy nowe czujniki W gminie Łubniany zamontowano nowe czujniki powietrza. Urządzenia umiejscowione w trzech lokalizacjach będą informować przechodniów i uczestników ruchu… » więcej 2021-09-26, godz. 10:20 200 tysięcy złotych dla organizacji działających na terenach wiejskich Trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych organizowany przez urząd marszałkowski w Opolu. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale… » więcej 2021-09-26, godz. 10:00 Autostrada A4 już odblokowana w kierunku Wrocławia. GDDKiA: skok samobójczy z wiaduktu na jezdnię [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Mamy zablokowaną autostradę A4 na wysokości Gogolina. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny opolskich strażaków, po godzinie 9:00… » więcej 2021-09-26, godz. 09:00 Rozpoczęły się wybory w Niemczech. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel O godzinie 8:00 rano otwarte zostały lokale wyborcze w RFN. Niemcy mogą oddawać swoje głosy w wyborach do Bundestagu do godziny 18. Nowy parlament wybierze… » więcej 2021-09-26, godz. 08:30 Sposób na aromatyczną kawę w niedzielny poranek Nie ma to jak pierwsza poranna kawa, zwłaszcza w taki piękny niedzielny poranek jak dziś. Wielu z nas dzień rozpoczyna właśnie od takiego napoju i ma swój… » więcej 2021-09-26, godz. 07:40 Mieszkańcy Opola będą mogli dzisiaj sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza na grę… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą dzisiaj (26.09) przygotowała rada dzielnicy Stare… » więcej 2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »