Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-10-31, 11:30 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

"Śląskość i polskość to zjawiska komplementarne". Koalicja Polski Śląsk spotkała się w Opolu

Koalicja Polski Śląsk łączy trzy województwa, śląskiej i polską tradycję [fot. Katarzyna Doros]
Koalicja Polski Śląsk łączy trzy województwa, śląskiej i polską tradycję [fot. Katarzyna Doros]
Grzegorz Flerianowicz (Kukiz
Grzegorz Flerianowicz (Kukiz'15)
Mariusz Rybczyńsk [fot. Justyna Krzyżanowska]
Mariusz Rybczyńsk [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Dla nas śląskość to jest polskość i chcemy taką tożsamość promować - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Grzegorz Flerianowicz, prezes Stowarzyszenia Biało-czerwone Opole. Przypomnijmy, wczoraj (30.10) w stolicy regionu doszło do spotkania stowarzyszeń z województw opolskiego i śląskiego skupionych w ramach Koalicji Polski Śląsk.
- My jako Polacy, my jako Ślązacy, czyli mieszkające tutaj osoby, nie tylko na Górnym Śląsku, ale właśnie też na Opolszczyźnie i na Dolnym Śląsku powinniśmy tę śląskość, ale w ramach polskości, promować i tej śląskości bronić przed różnego rodzaju organizacjami, które mają inną, naszym zdaniem nieprawdziwą narrację - stwierdził Grzegorz Flerianowicz.

W ocenie porannego gościa Radia Opole, ważne jest to, żeby wszyscy Ślązacy byli traktowani jednakowo niezależnie od tego, od kiedy mieszkają na Opolszczyźnie.

- Osoby, które tutaj mieszkają, niezależnie od tego, ile pokoleń tutaj są - czy mieszkasz w pierwszym pokoleniu, czy mieszkasz tu w piątym pokoleniu - masz prawo nazywać się Ślązakiem i być z tego dumnym. I nie chcemy jeszcze innych podziałów, na "chadziajów", jak mówią Ślązacy o tych osobach, które przyjechały tutaj z Kresów czy z innych miast. Chcemy, żeby każdy Ślązak był traktowany równo - stwierdził prezes Stowarzyszenia Biało-czerwone Opole.

- Chcemy promować śląskość bez barier - wyjaśniał Grzegorz Flerianowicz. Jednym z celów stowarzyszenia, jak tłumaczył, mają być działania promujące polskość postaci kojarzonych ze Śląskiem, a chodzi m.in. o przybliżenie patronów ulic w Opolu.

- Zauważamy podobne problemy w integracji mieszkańców na Górnym i Dolnym Śląsku oraz Opolszczyzny - stwierdził w "Poglądach i osądach" Mariusz Rybczyński z komitetu organizacyjnego Koalicji Polski Śląsk.

Jak tłumaczył, inicjatywa Koalicji Polski Śląsk powstała na Górnym Śląsku. - I organizacje z Opola zobaczyły, że są wspólne cele, interesy i problemy. I dołączyliśmy do tego. Zaproponowaliśmy także rozszerzenie na Dolny Śląsk - mówi Mariusz Rybczyński.

- W tej chwili w takim głównym nurcie opinii publicznej jest takie bardzo mocne przeciwstawienie śląskości polskości. A organizacje, które zaczęły współdziałać w ramach Koalicji Polski Śląsk uważają, że to są zjawiska komplementarne, że "jestem Ślązakiem-jestem Polakiem" - tłumaczył członek komitetu organizacyjnego.

W ciągu miesiąca do kolejnego spotkania stowarzyszeń promujących polskość Śląska ma dojść we Wrocławiu. Jak tłumaczą działacze Koalicji Polski Śląsk, to w jakimś stopniu reakcja na narrację i działalność Ruchu Autonomii Śląska, Śląskiej Partii Regionalnej czy nawet Mniejszości Niemieckiej.

W tworzenie Polskiego Śląska jest zaangażowanych obecnie dziesięć stowarzyszeń i środowisk z województw śląskiego i opolskiego.
Grzegorz Flerianowicz
Grzegorz Flerianowicz
Mariusz Rybczyński

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej 2024-12-22, godz. 09:53 Program wsparcia żywnościowego w naszym regionie będzie przedłużony Osoby potrzebujące będą mogły nadal korzystać z programu wsparcia żywnościowego. Jest zgoda, aby tegoroczną edycję w ramach zadania - Fundusze Europejskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »