Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-04, 22:00 Autor: Ewelina Laxy

Tężnia w Tarnowie Opolskim pod znakiem zapytania. Gmina szuka rozwiązań

Projekt tężni w Tarnowie Opolskim [fot. UG Tarnów Opolski]
Projekt tężni w Tarnowie Opolskim [fot. UG Tarnów Opolski]
Mieszkańcy nie zgodzili się, żeby tężnia stanęła w pierwotnie zaplanowanym miejscu, czyli w okolicach szkoły podstawowej, na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kopernika. Gmina poszukała innego rozwiązania i znalazła nową lokalizację. Musiała jednak wykupić działkę.
- Grupa mieszkańców zablokowała nam ten projekt, ale znaleźliśmy nowe miejsce - mówi wójt gminy Tarnów Opolski Krzysztof Mutz. - Sąsiedzi nie protestowali, ale zaczęli mieszkańcy, którym pomysł przez dwa lata się podobał, a po dwóch latach stwierdzili, że tężnia nie może być w tym miejscu. Mówili, że to jest szkodliwe, bo to będzie 24 godziny na dobę wdychanie soli. Jeden z mieszkańców powiedział mi, że mu będzie samochód rdzewieć. Tężnia powstanie przy samym urzędzie gminy. Jest tam łatwy dojazd, ścieżka pieszo-rowerowa.

Plany stworzenia miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli oddychać leczniczą solanką, po raz pierwszy pojawiły się kilka lat temu. Zdania mieszkańców, co do istnienia tężni są jednak podzielone.

- Uważam, że jest to fajne miejsce, w którym można sobie usiąść i się zrelaksować, a tu się nagle okazuje, że nie wiadomo dlaczego ktoś protestuje przeciwko temu. Co pomoże taka tężnia w środku takiej wsi? Naokoło sam przemysł. Nie każdy jedzie nad morze, żeby tam nabyć trochę tego powietrza. Te zakłady dosyć nam tu zanieczyszczają, widać to po wszystkim. Dzieci praktycznie co chwilę mają jakieś kaszle.

Inwestycja ma kosztować ponad 300 tys. złotych. Ponad połowę z tej kwoty dołoży firma Lhoist, która w Tarnowie Opolskim ma swój zakład produkcyjny. Na działce, na której pierwotnie miała stanąć tężnia, powstanie najprawdopodobniej plac zabaw dla dzieci.
Krzysztof Mutz
Mieszkańcy Tarnowa Opolskiego

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »