Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-07-04, 19:00 Autor: Marzena Śmierciak

"Aleksandrówka" ma pomagać dzieciom w rehabilitacji onkologicznej

Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Ośrodek "Aleksandrówka" © (fot. Starostwo Powiatowe w Nysie)
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Czesław Biłobran [fot.Paweł Grabek]
Centrum rehabilitacji dla dzieci po leczeniu chorób nowotworowych lub w trakcie terapii chce stworzyć w "Aleksandrówce" nyski starosta. Jak zapowiedział dziś (04.07) w Loży Radiowej Czesław Biłobran, byłby to pierwszy taki ośrodek na Opolszczyźnie, a być może i pierwszy w kraju.
- Nasz szpital w Głuchołazach prowadzi działalność leczniczą w tej dziedzinie i chciałbym to połączyć z rehabilitacją onkologiczną- mówi nyski starosta Czesław Biłobran.

- I dzieci w trakcie leczenia i po leczeniu wraz z rodzicami mogłyby się tam rehabilitować, żeby o tym wszystkim zapomnieć, żeby ta trauma zniknęła, bo jednak to zostaje gdzieś tam. Człowiek, nawet dorosły, boi się, a co dopiero małe dziecko. Chciałbym w naszym pięknym powiecie, w naszych górach tutaj w Głuchołazach stworzyć dla dzieci taka oazę, żeby tam mogły dojść do siebie - mówił nyski starosta.

- Możliwości są, rada też jest przychylna, ale chcemy na ten ośrodek poszukać też zewnętrznych środków finansowych. Będą też rozmowy z NFZ - dodał nyski starosta.

Przypomnijmy, "Aleksandrówka" w Jarnołtówku, gdzie funkcjonowało sanatorium dla dzieci oraz zespół szkół, została zamknięta trzy lata temu. Ośrodek miał kupić prywatny inwestor, ale nyski starosta złożył marszałkowi województwa propozycję nabycia tej nieruchomości. W kwietniu na sesji radni powiatu nyskiego jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu 385 tys. złotych na zakup obiektu. Nabywcą jest jednak gmina Głuchołazy, która przekaże Aleksandrówkę jako darowiznę powiatowi nyskiemu.

- Wszystko idzie zgodnie z planem, tylko powoli. Teraz czekamy na wyznaczenie drugiego aktu notarialnego - już burmistrza Głuchołaz i sprzedających - mówi starosta Biłobran. - Burmistrz ten obiekt zakupi. Mam do niego duże zaufanie, ale tez sporządziliśmy stosowną umowę, gdzie jest klauzula, która mówi, że w ciągu 3 miesięcy po zakupie burmistrz przekaże staroście, powiatowi ten obiekt. I będziemy działać.

- Obiekt nie może stać opuszczony i należy rozpocząć pewne prace modernizacyjne - dodał Czesław Biłobran. - Największe "uderzenie" w inwestycję ma być w tym i przyszłym roku - zapowiedział nyski starosta.
Czesław Biłobran cz.1
Czesław Biłobran cz.2

Wiadomości z regionu

2020-10-23, godz. 21:15 Dyskutują o problemach i wyzwaniach młodych ludzi. II Opolski Kongres Młodzieży z powodu pandemii przeniósł się… O problemach edukacji w czasie pandemii, przedsiębiorczości i walce ze stresem dyskutują uczestnicy II Opolskiego Kongresu Młodzieży. Z powodu obecnej sytuacji… » więcej 2020-10-23, godz. 21:15 Nowe obostrzenia dla wyjeżdżających z Polski do Niemiec Podróżując do Niemiec trzeba będzie liczyć się z obowiązkiem przedstawienia negatywnego wyniku na obecność koronawirusa lub wykonania takiego testu na… » więcej 2020-10-23, godz. 19:45 Raport dnia: kolejny rekord zakażeń w kraju. Od soboty cała Polska objęta czerwoną strefą 401 przypadków zakażenia koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (23.10) na Opolszczyźnie. To oznacza, że od początku pandemii patogen z… » więcej 2020-10-23, godz. 19:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o włamanie i kradzież. Pomogli mieszkańcy Policjanci z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 50-letniego mężczyznę podejrzewanego o włamanie do jednego ze sklepów w mieście i kradzież. » więcej 2020-10-23, godz. 19:00 Wysłużone policyjne samochody zyskały nowe życie. Będą się na nich uczyć przyszli technicy i mechanicy Trzy samochody, które przez wiele lat służyły opolskim policjantom, teraz dostaną drugie życie. » więcej 2020-10-23, godz. 18:30 "Po kilka godzin szukamy miejsc dla pacjentów z koronawirusem". Dyrektor USK apeluje o poprawę koordynacji działań - Koordynacja w przekazywaniu zakażonych koronawirusem pacjentów do covidowych szpitali jest na bardzo słabym poziomie - ocenia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2020-10-23, godz. 18:00 W Namysłowie stanie nowa Nike odlana z brązu. Mimo ostatnich remontów, pomnik rozpada się 200 tysięcy złotych będzie kosztować nowy pomnik Nike w centrum Namysłowa. Odlana z brązu rzeźba zastąpi prawie 5,5-metrowy betonowy monument, który po… » więcej 2020-10-23, godz. 17:30 Opolska Lewica będzie protestować przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o aborcji eugenicznej 'To barbarzyńska sytuacja i wyrok na kobiety' - mówiono podczas konferencji prasowej Lewicy, którą zorganizowano przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości w… » więcej 2020-10-23, godz. 17:30 W Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich uruchomiono oddział zakaźny. Przyjęto 19 pacjentów. "To było ogromne… W Szpitalu Powiatowym w Strzelcach Opolskich uruchomiono oddział zakaźny z 25 łóżkami dla pacjentów zakażonych koronawirusem. » więcej 2020-10-23, godz. 16:30 Straż Graniczna kontroluje legalność pobytu cudzoziemców. Także na Opolszczyźnie W minionym tygodniu funkcjonariusze placówek Straży Granicznej w Bielsku-Białej, Rudzie Śląskiej i Opolu, w wyniku kontroli legalności pobytu przeprowadzonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***