Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-07, 15:59 Autor: Katarzyna Doros

Wielkie obchody 70-lecia kędzierzyńskich Zakładów Azotowych [DUŻO ZDJĘĆ]

Obchody 70-lecia Zakładów Azotowych Kędzierzyn [fot. Katarzyna Doros]
Obchody 70-lecia Zakładów Azotowych Kędzierzyn [fot. Katarzyna Doros]
Grupa Azoty ZAK S.A. świętuje 70 lat istnienia spółki. Firma jest największym producentem nawozów azotowych oraz alkoholi OXO i plastyfikatorów w Polsce. W trakcie jubileuszowej gali doceniono najbardziej zasłużonych pracowników zakładu. Złote medale, w tym odznaczenia państwowe, odebrało 38 osób. Nie zabrakło wspomnień o historii ZAK i znaczeniu polskiej chemii dla regionu.
- W 1948 roku, kiedy Kędzierzyn był małą miejscowością kolejarzy, zapadła decyzja, żeby odbudować fabrykę urodzajów, czyli nawozów. Zakłady Azotowe są największym pracodawcą w naszym rejonie. Te 70 lat to kawał czasu, nierozerwalnie związany z Kędzierzynem-Koźlem - mówi Sabina Nowosielska, prezydent miasta. - Jest to firma, w której pracuje się z dziada pradziada, przychodzą dorosłe już dzieci pracowników i też pracują. Zakłady Azotowe są bardzo dobrym pracodawcą, który charakteryzuje się tym, że zawsze dba o pracownika. Nawet w czasach bardzo ciężkich pracownik był numerem jeden.

Zdaniem Adriana Czubaka, wojewody opolskiego, Zakłady Azotowe Kędzierzyn są przede wszystkim przykładem dla regionu, jak we wzorcowy sposób połączyć rozwój, przedsiębiorczość, innowacje ze sferą odpowiedzialności społecznej. - Nic nie stoi na przeszkodzie aby zakład, który jest na bardzo trudnym rynku konkurencyjnym, znakomicie się rozwijał, inwestował w nowe technologie, pozyskiwał wiele zleceń, kontraktów, a jednocześnie, równolegle do tego, dbał przede wszystkim o bezpieczeństwo pracy swoich pracowników, dbał o ich rozwój zawodowy, a jednocześnie zakład nie zamyka się wokół swojego ogrodzenia, ale wychodzi poza nie. Realizuje wiele również innych działań właśnie na rzecz sportu, na rzecz młodzieży, kultury, na rzecz edukacji - dodaje.

- Przede wszystkim siatkówka nie istniałaby bez Zakładów Azotowych Kędzierzyn. Cieszymy się, że możemy dawać radość, emocje i adrenalinę pracownikom, którzy ciężko pracują na co dzień w zakładach - mówi Sebastian Świderski, prezes zarządu ZAKSY. - Mówi się, że Zakłady Azotowe to jest Kędzierzyn-Koźle, że ZAKSA to też jest Kędzierzyn, ja powiem tak, że na świecie ze względu na trudność wymowy "Kędzierzyn-Koźle" to się właśnie tylko mówi albo "ZAKSA", albo "Zakłady". Natomiast wszyscy wiedzą, w którym to miejscu jest i nie tylko tu chodzi o Polskę, Europę, ale cały świat. Bo jeżdżąc czy to do Brazylii, czy do Australii, są ludzie, którzy śledzą poczynania siatkarzy. Jak widać ta nasza mała miejscowość, nasz mały region jest postrzegany bardzo mocno przez pryzmat tej dyscypliny sportu.

Obchody 70-lecia spółki łączą się z tegorocznymi Dniami Chemika. W sobotę (09.06) dla wszystkich mieszkańców Kędzierzyna-Koźla zaplanowano piknik rodzinny połączony z zakładowym turniejem siatkówki.
Sabina Nowosielska
Adrian Czubak
Sebastian Świderski

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 20:00 Będzie bezpieczniej. Gmina Lewin Brzeski buduje ścieżki pieszo-rowerowe Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej ze Strzelnik do Łosiowa. Ma być gotowa jeszcze w tym roku. » więcej 2024-05-21, godz. 19:30 Prudnik: coraz mniej osób korzysta z funduszu alimentacyjnego W gminie Prudnik zmniejsza się liczba osób kwalifikujących się do korzystania z funduszu alimentacyjnego. Maksymalna wysokość tego świadczenia nie zmieniła… » więcej 2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »