Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-10, 16:38 Autor: Kamila Gal-Skorupa

Do prokuratury spływają doniesienia o zaniedbywaniu zabytków

Pałac w Kopicach [fot. Janusz Skop]
Pałac w Kopicach [fot. Janusz Skop]
Prokuratura dostaje coraz więcej zawiadomień w sprawie zaniedbywania zabytkowych obiektów.
- W ostatnim czasie wysłaliśmy do prokuratury dwa zawiadomienia w sprawie pałacu w Kopicach w stosunku do dwóch różnych właścicieli - mówi Iwona Solisz, Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
- Jedno w stosunku do tego, który był właścicielem do początku tego roku, za niewykonanie zaleceń pokontrolnych, które nałożyliśmy zarówno na pałac jak i na park. Drugie, dlatego że firma, która później stała się właścicielem uniemożliwia nam wejście i skontrolowanie stanu zabytku - dodaje.

- Wielu nabywców kupuje zabytki w celach spekulacyjnych. Myślą, że kupią obiekt za niewielkie pieniądze, a potem drogo sprzedadzą. Natomiast niektórzy przeliczyli się z własnymi możliwościami, bo remont i adaptacja budynku zabytkowego są kosztowne - wyjaśnia Solisz.

Wojewódzka konserwator zabytków zwróciła uwagę, że konieczne są zmiany w prawie dotyczące wywłaszczania niesolidnych właścicieli zabytkowych obiektów.

- Obecnie system wywłaszczeniowy obiektów zabytkowych jest bardzo skomplikowany, wiąże się z ustawą o gospodarce i nieruchomościach. Chyba się jeszcze nikomu w naszym kraju nie udało wywłaszczyć obiektu zabytkowego. Powinno być tak, że jest określony czas na remont, jeśli terminu się nie dotrzyma dobiera się taki obiekt i właściciel nie dostaje nic - dodaje Solisz.
W tej chwili właścicielom wywłaszczonych zabytków trzeba płacić odszkodowanie.
Iwona Solisz 1
Iwona Solisz 2

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 11:50 Kolejni nietrzeźwi kierowcy w rękach policji. Niechlubny rekordzista miał blisko 2 promile W miniony weekend policjanci z Brzegu zatrzymali 3 nietrzeźwych kierowców. Mężczyznom grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i… » więcej 2021-06-15, godz. 11:09 "Teraz walczymy o nowe fundusze unijne dla regionu, bo to determinuje jego rozwój". Goście Radia Opole o pracy samorządu… W Porannej Loży Radiowej pracę samorządu województwa na półmetku kadencji podsumowali wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca i radny… » więcej 2021-06-15, godz. 11:08 Kolizja na autostradzie A4. Są utrudnienia [AKTUALIZACJA] Kolizja na opolskim odcinku autostrady A4. Do tego zdarzenia doszło na jezdni w kierunku Wrocławia, między węzłami Opole Zachód a Brzeg. » więcej 2021-06-15, godz. 11:05 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 215 nowych zakażeń. Na Opolszczyźnie nikt nie zachorował na COVID-19 [INFOGRAFI… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215 zakażeniach koronawirusem. W regionie nie stwierdzono nowych infekcji. Zmarło 50 chorych, z czego 42 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-06-15, godz. 10:16 Konieczna będzie budowa nowego przedszkola w Tarnowie Opolskim. Budynek obecnego jest w złym stanie technicznym Budynek przedszkola samorządowego przy ulicy Klimasa w Tarnowie Opolskiem jest w coraz gorszym stanie technicznym. Władze gminy szukają rozwiązań, aby zastąpić… » więcej 2021-06-15, godz. 09:30 MOP-y na opolskim odcinku A4 do przebudowy, ale nie wszystkie. Ogłoszono przetarg Remont 3 Miejsc Obsługi Podróżnych na autostradzie A4 zaplanowano na przyszły i kolejny rok. Na razie GDDKiA ogłosiła przetarg na realizację zadania. » więcej 2021-06-15, godz. 08:30 W Nysie można już korzystać z rzecznej przystani łódkowej. Inicjatywa starostwa dostarczy frajdy nawet niedoświadczonym… Ponownie można korzystać z nyskiej przystani łódkowej. Tamtejszemu starostwu udało się reaktywować tę formę rekreacji po dwóch latach przerwy. » więcej 2021-06-15, godz. 07:45 Brzeg chce podświetlać swoje najcenniejsze zabytki. Na początek iluminacji doczekał się ratusz oraz magistrat Brzeski ratusz ma nową iluminację. Wczoraj (14.06) w nocy oficjalnie uruchomiono podświetlenie renesansowego obiektu, co stanowi zwieńczenie rozpoczętego… » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Raport dnia: Pandemia wyhamowuje? Kolejny spadek liczby zakażeń 5 osób w regionie i 140 w kraju. Tak przedstawia się statystyka minionej doby zachorowań na COVID-19. Dane przekazało Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-06-14, godz. 20:30 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »