Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-11, 10:25 Autor: Krzysztof Rapp (oprac. WK)

Przy okrągłym stole rozwiązują problemy mniejszości niemieckiej i Polonii w Niemczech

Obrady polsko-niemieckiego okrągłego stołu, Warszawa 2015 [fot. Rafał Bartek]
Obrady polsko-niemieckiego okrągłego stołu, Warszawa 2015 [fot. Rafał Bartek]
W Warszawie obradował tzw. polsko-niemiecki okrągły stół. Zasiadają przy nim delegaci rządów obu krajów, a także przedstawiciele mniejszości niemieckiej i Polonii mieszkającej w Niemczech.
Głównym tematem rozmów była edukacja i problemy z nią związane. Polacy mieszkający z Niemczech zwracali uwagę na trudności w nauczaniu języka polskiego w niektórych landach.

– Mniejszość niemiecka w Polsce ma podobne problemy jak Polonia w Niemczech – mówił dziś w porannej rozmowie "W cztery oczy" Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

– Oni też wskazywali, iż dla nich ważne jest, żeby to nie była tylko edukacja języka, ale również edukacja kultury, historii państwa – w tym przypadku polskiego. Co ciekawe, tutaj przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej mocno wskazywał na to, że oczekiwałby, aby oferta wyprzedzała zapotrzebowanie. To są słowa, które my też często podkreślamy w kontekście sytuacji mniejszości niemieckiej w Polsce. My też uważamy, że oferta powinna zdecydowanie wyprzedzać zapotrzebowanie. Wiemy, że dziś tak nie jest – zaznacza Rafał Bartek.

Rada Europy stwierdziła, że szkolnictwo dla mniejszości niemieckiej w Polsce jest na niewystarczającym poziomie. Zapytaliśmy naszego gościa, z czym są największe problemy.

– Chodzi głównie o to, że jeżeli dany teren zamieszkuje mniejszość i wiemy, że edukacja językowa jest na niewystarczającym poziomie, by zaspokoić potrzeby tej mniejszości – zagwarantować ciągłość kulturową i znajomość języka – to powinno się podejmować działania, które podwyższałyby ten poziom. W Polsce właściwie ciągle bazujemy na poziomie sprzed 25 lat, czyli z momentu wprowadzenia – większość szkół prowadzi naukę języka w dodatkowej formie trzech godzin. A my od wielu lat postulujemy, aby to było nauczanie dwujęzyczne, aby to upowszechniać. Tu jest potrzeba wsparcia ze strony państwa – podkreśla szef TSKN na Śląsku Opolskim.

Innym tematem, jaki poruszano podczas rozmów polsko-niemieckiego okrągłego stołu, była kwestia stworzenia instytutu historycznego badającego dzieje Niemców w Polsce.
Rafał Bartek cz. 1.
Rafał Bartek cz. 2.

Wiadomości z regionu

2024-09-27, godz. 12:00 Stolica kraju pomaga Opolszczyźnie Władze stołeczne Warszawy przekazały samorządom poszkodowanym przez powódź 20 mln zł. - Z tego po 5 mln zł trafi do gmin Głuchołazy i Nysa - informuje… » więcej 2024-09-27, godz. 11:00 "Nie odwołujcie rezerwacji, przychodźcie do nas". Apel ze schroniska pod Biskupią Kopą Praktycznie zamarł ruch turystyczny w Górskim Domu Turysty 'Pod Biskupią Kopą'. Turyści nie docierają do schroniska, ponieważ Nadleśnictwo Prudnik zamknęło… » więcej 2024-09-27, godz. 10:13 "Bardzo ucierpiało samo miasto, ale też nasze sołectwa". Burmistrz Lewina Brzeskiego w Radiu Opole - Poza samym miastem ucierpiało też siedem naszych sołectw - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara. Dodał… » więcej 2024-09-26, godz. 20:20 Nowa "Nadzieja" dla powodzian. Kultowy utwór wraca po 27 latach [TELEDYSK] Dziś wieczorem (26.09) o godz. 19:30 miała miejsce premiera nowej wersji utworu 'Moja i Twoja nadzieja'. Piosenkę nagrano ponownie i wyprodukowano do niej teledysk… » więcej 2024-09-26, godz. 20:11 Kolejna ofiara śmiertelna powodzi w regionie? Policja informuje na portalu X o kolejnych dwóch możliwych ofiarach powodzi w Polsce. » więcej 2024-09-26, godz. 20:00 Remont domu kultury w Namysłowie na finiszu W październiku otwarta zostanie sala widowiskowa Namysłowskiego Domu Kultury. » więcej 2024-09-26, godz. 19:45 Głuchołazy muszą poradzić sobie z wielką ilością "gabarytów". Mieszkańcy porządkują piwnice Nowe miejsce wywozu odpadów wielkogabarytowych z miasta po powodzi musi znaleźć gmina Głuchołazy. » więcej 2024-09-26, godz. 19:00 "Czy jeszcze jest sens istnienia takiego powiatu?”. Powiat prudnicki chce przekazać drogi gminom Powiat prudnicki zamierza przekazać gminom blisko 100 kilometrów dróg, którymi zarządza. Wzbudza to kontrowersje w gminach. Natomiast władze powiatu powołują… » więcej 2024-09-26, godz. 18:45 Powiat opolski zaczyna szacowanie strat po powodzi. Najgorzej jest w Niemodlinie Niemodlin - to gmina, która w powiecie opolskim została najbardziej poszkodowana w czasie powodzi. Ucierpiały obiekty użyteczności publicznej, m.in. budynek… » więcej 2024-09-26, godz. 17:44 "Prosimy, aby nie odwoływać pobytów". Branża hotelowa mierzy się ze skutkami powodzi W Pokrzywnej i Jarnołtówku wszystkie obiekty noclegowe, według danych Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej funkcjonują normalnie. Ale - jak przekazuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »