Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-09-13, 13:20

Kim naprawdę jest Wieloryb?

Kinga Markowska ze swoją książką "Wieloryb na targu" [fot. archiwum prywatne]
Kinga Markowska ze swoją książką "Wieloryb na targu" [fot. archiwum prywatne]
"Wieloryb na targu" Kingi Markowskiej, to książka, którą można czytać na różne sposoby i odkrywać jej znaczenia na różnych poziomach. Z jednej strony jest to opowieść "po prostu" o pewnym wielorybie i grupie jego przyjaciół, która jest doskonałą "przygodówką" dla młodych czytelników. Z drugiej strony, jest to opowieść inspirowana życiem Rafała Urbana i tu warto sięgnąć również do jego twórczości, do tematów które poruszał i bliskich mu wartości.
2024-09-09, 08:08

"Wielki Bóg Pan" w wersji komiksowej

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Twórczość Arthura Machena to absolutna klasyka powieści grozy, jednak w graficznej interpretacji Adama Fydy zyskuje nowy wymiar. Umiejętne operowanie światłem, ciekawe kadrowanie i nastrój, jaki tworzą rysunki Fydy, zarazem zachowują dawny klimat, jak i wnoszą coś nowoczesnego, a opowiedziana historia okazuje się ponadczasowa.
Szczegółowo opowiada o tym w audycji Magda Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-08-29, 10:30

Rozmowa z Jackiem Dehnelem

Jacek Dehnel [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/JacekDehnelProfilPisarski]
Jacek Dehnel [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/JacekDehnelProfilPisarski]
Nasze spotkanie z Jackiem Dehnelem nie skupiło się, jak to zazwyczaj bywa w takich przypadkach, wyłącznie na najnowszej książce, czy wyłącznie na twórczości literackiej. Porozmawialiśmy wprawdzie i o tym, zwłaszcza o "Łabędziach", jak również o przekładach Faulknera (także tych dokonanych przez Piotra Tarczyńskiego) oraz Maryli Szymiczkowej.

Znaczną jednak część przeznaczyliśmy na rozmowę o działalności, a nade wszystko potrzebie istnienia Unii Literackiej, jako instytucji dbającej o podstawowe prawa autorek i autorów.
2024-08-27, 12:15

Brucki, Fryckowski, Jarosz

Witold Sułek, Jerzy Fryckowski, Ada Jarosz, Mateusz, Brucki [fot. Radio Opole]
Witold Sułek, Jerzy Fryckowski, Ada Jarosz, Mateusz, Brucki [fot. Radio Opole]
Trzy pokolenia poetyckie i troje autorów (dwóch poetów i jedna poetka), z którymi rozmawiamy o tematach, doświadczeniach i wartościach w poezji przez nich tworzonej. Postanowiliśmy przyjąć formułę spotkania-rozmowy i wspólnego czytania wierszy, co pokazuje, jak ważne jest nie tylko tworzenie i wydawanie dla innych, nieznanych czytelników, ale i czytanie siebie nawzajem.
2024-08-22, 12:40

Muzyczna podróż z kamiennego lasu do ogrodu

Maja Laura Jaryczewska [fot. prywatne archiwum artystki]
Maja Laura Jaryczewska [fot. prywatne archiwum artystki]
Gościnią audycji jest Maja Laura Jaryczewska. Porozmawiamy i posłuchamy nowych autorskich piosenek, zarówno solo, jak i w duecie z Figgerem. Trudno jednak w przypadku twórczości artystki skupiać się wyłącznie na jednym aspekcie jej pracy, bowiem doświadczenie i kompetencje, które zdobyła zarówno w klasycznym, jak i jazzowym repertuarze, mocno rzutują na to, co robi w ramach szeroko pojętej muzyki popularnej.
2024-08-23, 13:33

Poltergeist

Urszula Honek [fot. Witold Sułek]
Urszula Honek [fot. Witold Sułek]
W rozmowie z Urszulą Honek o jej najnowszej książce poetyckiej, nie tylko posłuchamy intymnej, osobistej opowieści o przyjaźni, miłości i stracie, ale też o ciągłej obecności. Kiedy bowiem wsłuchamy się w dźwięki, ich barwy, tony, kiedy pójdziemy śladem zapachów i poddamy wibracjom ziemi pod stopami - wtedy okaże się, że świat duchów i żywych jest być może jednym i tym samym światem.
2024-08-19, 17:51

Historia psa imieniem Cujo

Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Tym razem miłośnicy twórczości Stephena Kinga gromadzący się w ramach Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu sięgną do powieści "Cujo". Jedna z najbardziej realistycznych i drastycznych opowieści obyła się całkowicie bez elementów nadprzyrodzonych. Jak opowiada nasz gość, Kuba Branicki, przejmująca groza zbudowana jest tu głównie właśnie na tym, że może się to wszystko wydarzyć każdemu w każdym miejscu i o każdym czasie.
2024-08-16, 12:11

Małgorzata Bobak-Końcowa o Nyskiej Nocy Poetów

Małgorzata Bobak-Końcowa [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/malgorzata.bobak]
Małgorzata Bobak-Końcowa [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/malgorzata.bobak]
Nyska Noc Poetów
Nyska Noc Poetów
W rozmowie z organizatorką trzeciej edycji Nyskiej Nocy Poetów, nie tylko omówiliśmy program i zaprezentowaliśmy sylwetki zaproszonych poetów i poetek, ale porozmawialiśmy także szerzej o tej formie spotkań i jej znaczeniu dla propagowania poezji, łączeniu jej z muzyką i sztukami plastycznymi. Poetka przeczytała również premierowo jeden ze swoich nowych wierszy.
2024-08-13, 14:25

Słownik, który udowadnia, jak fascynujący i bogaty jest język erotyki

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Jacek Lewinson przez blisko dwie dekady pracował nad angielsko-polskim słownikiem seksualizmów. Sięgając głęboko do literatury, zarówno współczesnej, jak i klasyki, stworzył nie tylko narzędzie przydatne pisarzom, czy tłumaczom, ale książkę, która sama w sobie jest wciągającą lekturą. Jak napisał w przedmowie Krzysztof Varga: Ten słownik jest prawdziwym zwycięstwem galaktyki Gutenberga nad uniwersum algorytmów!
2024-06-28, 14:02

Nieprzewidywalna twórczości Agnieszki Lis

Agnieszka Lis gościnią audycji Witolda Sułka
Agnieszka Lis gościnią audycji Witolda Sułka
Chociaż początki twórczości Agnieszki Lis to głównie powieści obyczajowe, czy romantyczna seria świątecznych opowieści, coraz chętniej i jak podkreśla z przyjemnością, bo lubi wyzwania i nie lubi nudy, wchodzi w inne gatunki, jak kryminał, czy powieść historyczna. W rozmowie skupiliśmy się głównie na nowej powieści "Bratowa Prezydenta" i pierwszym monodramie, który już trafił na warszawskie deski, jednak odbijamy do innych książek (dodajmy, że "Czerwona" i "Niebieska" będą miały część trzecią), zwłaszcza, że w tym roku będą co najmniej trzy.
1234567

Zobacz także

2024-05-06, godz. 08:37 Rozmowa o misiu do kochania i fisharmonii. Posłuchaj rozmowy z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim W rozmowie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim próbujemy nie tylko opowiedzieć o jego dwóch, pozornie różnych książkach, czyli 'Fisharmonii. Snówpowiązałce"… » więcej 2024-05-06, godz. 08:34 Czy cyrograf to po prostu umowa? Bohater "komornika dusz", gdyby nie sporych rozmiarów rogi, byłby po prostu eleganckim urzędnikiem-urzędniczką, egzekwującym treść umowy. Mamy przecież… » więcej 2024-04-29, godz. 13:55 Tajemnicza i złowroga zielona butelka Choroba alkoholowa nigdy nie skupia się wyłącznie na osobie uzależnionej, ale zawsze dotyka całej rodziny. Najtrudniej wytłumaczyć to dzieciom, a taką… » więcej 2024-04-24, godz. 14:00 Królik po islandzku. Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Kasdepke Gościem audycji jest Grzegorz Kasdepke, autor znany głównie z książek dla młodych czytelników (i o nowej przygodzie detektywa Pozytywki również wspomnimy)… » więcej 2024-04-22, godz. 09:59 Yellowface Jak działa rynek wydawniczy? Do jakich czynów i metod mogą posunąć się specjaliści od promocji, a także sami autorzy, czy autorki? O tym przeczytamy w… » więcej 2024-04-17, godz. 17:30 Karolek, abecadło oraz ni pies, ni wydra Gościnią audycji jest Katarzyna Domańska z wydawnictwa Dwie Siostry, która tym razem zaprezentowała kilka nowych i bardzo różnych książek. Rozmawialiśmy… » więcej 2024-04-15, godz. 14:27 King jako Bachman. Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga już w czwartek Tyma razem, jak przyznaje prowadzący Dyskusyjny Klub Stephena Kinga Kuba Branicki, wybór padł na książkę, którą autor wycofał z rynku. Wyjaśnimy okoliczności… » więcej 2024-04-12, godz. 09:56 Nowości Stowarzyszenia Żywych Poetów "Koło wojny" Jaryny Czornohuz w przekładzie Anety Kamińskiej i dwa tomy własnych wierszy Kamińskiej zatytułowane "Pokój z widokiem na wojnę" to najszerzej… » więcej 2024-04-11, godz. 11:51 Wiersze z Czerwonego lasu Chociaż twórczość prozatorska i poetycka naszej gościni jest, jak zaznacza w rozmowie, zupełnie różnym doświadczeniem, poszukaliśmy jednak cech wspólnych… » więcej 2024-04-09, godz. 15:37 Kot w jednym bucie i Przybornik Gośćmi audycji jest para artystów plastyków, ilustratorów: Piotr Rychel i Magdalena Wosik, którzy zawitali do Opola z podwójną wystawą, która można… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »