Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-03-27, 15:40

"W lesie, w drewnianym domku"

Witek Sułek, Michael Krüger i Paweł Marcinkiewicz [fot. Adam Dubiński]
Witek Sułek, Michael Krüger i Paweł Marcinkiewicz [fot. Adam Dubiński]
Michael Krüger i Paweł Marcinkiewicz [fot. Adam Dubiński]
Michael Krüger i Paweł Marcinkiewicz [fot. Adam Dubiński]
Gościem audycji było dwóch poetów: Michael Krüger, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki oraz Paweł Marcinkiewicz, który przetłumaczył nowy tom poetycki Michaela Krügera pt. "W lesie, w drewnianym domku/ Im Wald, im Holzhaus". Posłuchamy nie tylko rozmowy, w której poeta opowiedział o znaczącej zmianie w życiu, z której wprost wynika tematyka wierszy, ale również wybranych utworów z książki, która wydana została dwujęzycznie.
2024-03-26, 12:07

Zakazane kontakty

Miklos Mitrovits [fot. materiały MBP w Opolu]
Miklos Mitrovits [fot. materiały MBP w Opolu]
Gościem audycji był Miklos Mitrovits, historyk, który w swojej książce "Zakazane kontakty", wydanej przez IPN, opisał kontakty opozycji polskiej i węgierskiej w latach 1976-1989. W rozmowie wyjaśnił, między innymi, z czego wynika data początkowa opisywanych relacji, o punkcie odniesienia, jaki stanowili Polacy chociażby odnośnie budowania struktur, czy nauce wydawania druków podziemnych i o tym, czyje teksty w nich publikowano.
2024-03-25, 16:01

Na tropie motywów literackich

Paulina Matyńka [fot. archiwum prywatne]
Paulina Matyńka [fot. archiwum prywatne]
Literacka Agencja Detektywistyczna nie tylko tropi nieszczęśników opętanych motywami literackimi, ale skrywa jeszcze jedną tajemnicę, misji specjalnego agenta z tajemniczej krainy. W rozmowie z autorką Pauliną Matyńką, oczywiście nie zdradzimy niczego, co mogłoby zdradzić intrygę. Opowiemy jednak o kolejnym tomie oraz specjalnym artbooku, który jest dopełnieniem nie tyle historii, co stworzonego przez autorkę świata.
2024-03-19, 15:44

Nowości Biblioteki Muzycznej w Opolu

Biblioteka Muzyczna w Opolu [fot. materiały biblioteki, źródło: https://bibliotekamuzycznaopole.wordpress.com/]
Biblioteka Muzyczna w Opolu [fot. materiały biblioteki, źródło: https://bibliotekamuzycznaopole.wordpress.com/]
W rozmowie z Krzysztofem Kosem, kierownikiem biblioteki muzycznej, będącej oddziałem WBP w Opolu, omówiliśmy kilka nowych pozycji z jej zbiorów. Są tu zarówno biografie, jak i książki poświęcone nowym zjawiskom w muzyce, między innymi w kontekście sztucznej inteligencji i psychologii, co może być ciekawe dla szerszego kręgu czytelników. Niezwykle ujmująca jest również książka, będąca zapisem konnej wyprawy (pielgrzymki) Andrei Boccellego.
2024-03-18, 15:16

Walser - budowanie zaufania do świata

Prof. Łukasz Musiał [fot. Marcin Boczek]
Prof. Łukasz Musiał [fot. Marcin Boczek]
Gościem audycji był prof. Łukasz Musiał z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przygotowuje właśnie nową książkę z przekładami krótkich form Roberta Walsera, a wcześniej opublikował książkę mu poświęconą, zatytułowaną "Rojber. Wysepki Walsera". W rozmowie przybliżamy sylwetkę pisarza (pojawią się również bliskie nam tereny Dąbrowy Niemodlińskiej) i poszukamy kluczy i tropów do rozumienia jego twórczości.
2024-03-11, 15:18

Wyprawa do "Martwej strefy". Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga już 21 marca

Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Gość audycji Kuba Branicki zaprasza do lektury kolejnej i znów nieco innej w charakterze, książki Stephena Kinga. W "Martwej strefie" odnajdziemy zarówno wątki typowe dla thrillera, ale również odniesienia polityczne i społeczne, do których pisarz będzie wracał również w późniejszej twórczości i to w większym stopniu. Wspomnieliśmy również bardzo udaną ekranizację oraz zaprosimy na kolejne spotkanie klubu miłośników twórczości Kinga, które już 21 marca o godz. 18:00 w Mediatece MBP w Opolu.
2024-03-04, 16:01

Śmiech to dobre antidotum, ale w świecie amerykańskich seriali komediowych, również coś więcej

Sabina Wyrwich-Płotka [fot. Sławomir Mielnik]
Sabina Wyrwich-Płotka [fot. Sławomir Mielnik]
Książka „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” [fot. Sławomir Mielnik]
Książka „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” [fot. Sławomir Mielnik]
Autorka i gościni audycji, Magda Kosińska-Król - w książce „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” - poddała analizie nie tylko najbardziej znane, ale także z wielu względów przełomowe seriale komediowe Stanów Zjednoczonych.

Mamy tu zatem nie tylko kulturową historię kraju i społeczeństwa, ale również analizę obyczajową, etyczną i polityczną, okraszoną ciekawostkami, anegdotami i zdjęciami. Równie ciekawa jest również kwestia odbioru poszczególnych produkcji w Polsce, a dzięki lekturze, będziemy mogli spojrzeć na "Flinstonów", "Przyjaciół", "Rodzinę Adamsów" czy Kroniki Seifelda" w inny sposób, odkrywając nowe konteksty, nie zawsze dla nas oczywiste.
2024-02-28, 14:50

Książki o kotach z okazji Światowego Dnia Kota

Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Z okazji kociego święta nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, opowiedziała o wybranych książkach, których bohaterami są koty. Wśród nich znalazły się klasyczne bajki, wiersze, a także książki edukacyjne, uczące opiekować się i rozumieć kocią naturę. Wydaje się, że "każdy widział kota", jak głosi tytuł jednej z książek, ale czy każdy go zna?
2024-02-27, 09:40

Portrety polskich poetów na wystawie w Opolu

Wystawa Twarze współczesnych poetów polskich w Galerii WuBePe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Twarze współczesnych poetów polskich w Galerii WuBePe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Twarze współczesnych poetów polskich w Galerii WuBePe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Wystawa Twarze współczesnych poetów polskich w Galerii WuBePe w Opolu [fot. Mariusz Majeran]
Do 16 marca w Galerii WuBePe w Opolu można oglądać wystawę "Twarze współczesnych poetów polskich". Składa się na nią 39 portretów - grafik autorstwa prof. Roberta Manowskiego, artysty i rektora Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie.

Wernisaż odbył się z udziałem autora prac, z którym porozmawiał Mariusz Majeran.
2024-02-20, 14:40

Z Radosławem Wiśniewskim o zimowym "Syfonie" i wyjątkowym tomie Anety Kamińskiej "Pokój z widokiem na wojnę"

[fot. materiały organizatora]
[fot. materiały organizatora]
W audycji rozmowa z Radosławem Wiśniewskim, wydawcą z K.I.T. Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, ale również poetą i organizatorem spotkania literackiego "Syfon - Sezon grzewczy", które już 24 lutego odbędzie się w Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia przy ul. Jana Pawła II 20 w Brzegu. Z naszym gościem rozmawialiśmy też o premierowym tomie Anety Kamińskiej "Pokój z widokiem na wojnę".
1234567

Zobacz także

2024-03-27, godz. 15:40 "W lesie, w drewnianym domku" Gościem audycji było dwóch poetów: Michael Krüger, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki oraz… » więcej 2024-03-26, godz. 12:07 Zakazane kontakty Gościem audycji był Miklos Mitrovits, historyk, który w swojej książce "Zakazane kontakty", wydanej przez IPN, opisał kontakty opozycji polskiej i węgierskiej… » więcej 2024-03-25, godz. 16:01 Na tropie motywów literackich Literacka Agencja Detektywistyczna nie tylko tropi nieszczęśników opętanych motywami literackimi, ale skrywa jeszcze jedną tajemnicę, misji specjalnego agenta… » więcej 2024-03-19, godz. 15:44 Nowości Biblioteki Muzycznej w Opolu W rozmowie z Krzysztofem Kosem, kierownikiem biblioteki muzycznej, będącej oddziałem WBP w Opolu, omówiliśmy kilka nowych pozycji z jej zbiorów. Są tu zarówno… » więcej 2024-03-18, godz. 15:16 Walser - budowanie zaufania do świata Gościem audycji był prof. Łukasz Musiał z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przygotowuje właśnie nową książkę z przekładami krótkich… » więcej 2024-03-11, godz. 15:18 Wyprawa do "Martwej strefy". Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga już 21 marca Gość audycji Kuba Branicki zaprasza do lektury kolejnej i znów nieco innej w charakterze, książki Stephena Kinga. W "Martwej strefie" odnajdziemy zarówno… » więcej 2024-03-04, godz. 16:01 Śmiech to dobre antidotum, ale w świecie amerykańskich seriali komediowych, również coś więcej Autorka i gościni audycji, Magda Kosińska-Król - w książce „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” - poddała analizie nie tylko najbardziej… » więcej 2024-02-28, godz. 14:50 Książki o kotach z okazji Światowego Dnia Kota Z okazji kociego święta nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, opowiedziała o wybranych książkach, których bohaterami… » więcej 2024-02-27, godz. 09:40 Portrety polskich poetów na wystawie w Opolu Do 16 marca w Galerii WuBePe w Opolu można oglądać wystawę "Twarze współczesnych poetów polskich". Składa się na nią 39 portretów - grafik autorstwa… » więcej 2024-02-20, godz. 14:40 Z Radosławem Wiśniewskim o zimowym "Syfonie" i wyjątkowym tomie Anety Kamińskiej "Pokój z widokiem na wojnę" W audycji rozmowa z Radosławem Wiśniewskim, wydawcą z K.I.T. Stowarzyszenia Żywych Poetów z Brzegu, ale również poetą i organizatorem spotkania literackiego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »