Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-12-17, 12:30

Tik-Tak, Fasolki, a przede wszystkim książki

Ewa Chotomska [fot. Sławomir Mielnik]
Ewa Chotomska [fot. Sławomir Mielnik]
Zapewne, gdyby chcieć znaleźć wspólne cechy w różnorodnej twórczości Ewy Chotomskiej, będzie to wrażliwość i czułość na dziecięce emocje. Nie bez przyczyny porozmawialiśmy też z autorką o jej własnym dzieciństwie i mamie, Wandzie Chotomskiej, której poświęcono wystawę w opolskiej bibliotece. Wcale jednak nie było takie oczywiste, że autorka "Zająca Poziomki" i piosenek Ciotki Klotki poświęci swoje życie twórczości dla młodych czytelników i słuchaczy, o czym również opowiedziała w audycji, zapowiadając przy okazji całkowicie nową książkę.
2024-12-10, 15:15

Pasja przekładu

Małgorzata Gralińska podczas spotkania w WBP w Opolu [fot. materiały WBP, źródło: https://www.facebook.com/wbpopole]
Małgorzata Gralińska podczas spotkania w WBP w Opolu [fot. materiały WBP, źródło: https://www.facebook.com/wbpopole]
Małgorzata Gralińska, autorka przekładów książek z języka niemieckiego (m.in. Sasy Stanisica, Oty Filipa i Jaroslava Rudisa) opowiedziała nam nie tylko o przekładzie jako pracy, ale też pasji czytelniczej. Nie bez znaczenia są również biografie autorów i autorek, oraz chęć przybliżenia twórczości zwłaszcza nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi pisarzy i pisarek, stąd wiele miejsca poświęciliśmy w rozmowie Walterowi Kempowskiemu.

Małgorzata Gralińska gościła w Opolu na zaproszenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-12-09, 13:20

Tematy ważne społecznie dla młodych czytelników

[fot. zdjęcie z posta autorki wystawy, źródło: https://www.facebook.com/@slimaqslimaq]
[fot. zdjęcie z posta autorki wystawy, źródło: https://www.facebook.com/@slimaqslimaq]
Nasza gościni, Ola Woldańska-Płocińska zawitała ponownie do Opola z okazji wystawy zatytułowanej "Rezapis", stąd w audycji skupiliśmy się głównie na jej książkach pisanych (i rysowanych) dla młodych czytelników, które poruszają tematy ekologii, demokracji, czy klimatu. Wydane dotychczas w wydawnictwie Publicat "Zwierzokracja", "Śmieciogród", czy "Smakologia" podchodzą jednak do tych tematów w oryginalny sposób, nie tyle omawiający chronologicznie historię i teraźniejszość danego zagadnienia z wyjaśnianiem terminologii, ale podając wiele nieoczywistych ciekawostek. Na przykład skąd w Europie wzięły się sztućce, albo czy szybkie jedzenie jest modne?
2024-12-02, 14:40

Wiele znaczeń spójnika "i" w najnowszej książce Adriana Glenia

Adrian Gleń [fot. Radio Opole]
Adrian Gleń [fot. Radio Opole]
W najnowszej książce Adriana Glenia mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi formami. Jest połączeniem poezji, eseju i dziennika podróży. W dużej części osobiste i intymne obrazy, a z drugiej strony przesiąknięte rozważaniami bardziej filozoficznej natury. namysłu nad współczesnym światem i kondycją poety, szukają języka ocalenia. Wyruszyliśmy zatem wraz z poetą śladami jego wędrówek. Zarówno tych dosłownych, do Truskawca, czy Drohobycza, jak i tych intelektualnych. Tropami przeczytanych lektur, spotykanych ludzi i ptaków.
2024-11-27, 14:15

Łotewska literatura w Polsce

Daniel Łubiński odwiedził Opole w ramach Dni Łotwy w WBP [fot. Dagmara Szeląg]
Daniel Łubiński odwiedził Opole w ramach Dni Łotwy w WBP [fot. Dagmara Szeląg]
Naszym gościem był tłumacz z języka łotewskiego Daniel Łubiński, który opowiedział nie tylko o dokonanych przez siebie przekładach prozatorskich (w tym najnowszej książki Ingi Gaile "Skarbeniek"), ale też szerszej o pracy translatorskiej, współpracy z autorami, autorkami i wydawcami oraz o obecności na naszym rynku literatury łotewskiej (tu wspomnieliśmy o całej serii "Bałtyk" wydawnictwa Marpress). Czy jest ona reprezentatywna? Jaki obraz współczesnej Łotwy i Łotyszów możemy z niej wyczytać?
2024-11-26, 15:37

"Hulanki & Swawole"

Tomasz Różycki "Hulanki & Swawole" [fot. Marcin Boczek]
Tomasz Różycki "Hulanki & Swawole" [fot. Marcin Boczek]
Tytuł najnowszego tomu wierszy Tomasza Różyckiego poza konkretnym znaczeniem podsuwa też kilka innych tropów. Spotykają się w tych wierszach więcej niż dwa światy - ten "nasz", stosunkowo sielski i ogarnięta przez wojnę Ukraina. Jednak poprzez emocje, empatię i międzyludzkie więzi wszystko się przenika. Jak Syreny, które zarówno wyją na alarm, jak i wabią śpiewem.
2024-11-25, 12:50

Im trudniejszy temat, tym bardziej warto pisać

Boguś Janiszewski [fot. Radio Opole]
Boguś Janiszewski [fot. Radio Opole]
Pisząc książki dla młodych czytelników Boguś Janiszewski lubi samemu sobie stawiać wyzwania i szukać odpowiedzi na trudne pytania. A kolejny etap to znaleźć odpowiedni język, by przekazać je czytelnikom, - zwłaszcza te rzeczy, których (jak głosi tytuł jednej z serii) dorośli nie mówią. Do tego do współpracy zaprasza zawsze wyśmienitych rysowników, jak Nikola Kucharska i Max Korwider i razem mierzą się z historią, techniką, dojrzewaniem, emocjami, narkotykami, czy kwestią wiary.
2024-11-21, 13:02

Opowiadania na każdą porę roku

Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Oryginalny tytuł zbioru opowiadań Stephena Kinga, który zaprezentuje Kuba Branicki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, to "Cztery pory roku". zawiera on cztery opowiadania, z których trzy zostały zekranizowane, stąd w Polsce pojawiło się także wydanie ze zmienionym tytułem. Dlaczego tak się stało? Czy opowiadania rzeczywiście łączy coś z porami roku? Między innymi na te pytania uzyskamy odpowiedź.
2024-11-18, 13:20

Wombat, Mona Mysia i mnóstwo "psyjaciół"

Marcin Kozioł [fot. Daria Pakuła]
Marcin Kozioł [fot. Daria Pakuła]
Pasja podróżowania i poznawania nowych miejsc i ludzi, oraz zamiłowanie do sztuki i starych komputerów. Te wszystkie rzeczy robi Marcin Kozioł prywatnie, a dzięki temu robią to bohaterowie i bohaterki jego książek. Z pasją też potrafi o tym opowiadać, o czym przekonacie się słuchając rozmowy z pisarzem w studiu Radia Opole.
2024-11-18, 10:37

Syfon po raz 26. w Brzegu

Radosław Wiśniewski [fot. Alicja Rzepa (alicjarzepa.pl), źródło: https://www.facebook.com/autorautor74 ]
Radosław Wiśniewski [fot. Alicja Rzepa (alicjarzepa.pl), źródło: https://www.facebook.com/autorautor74 ]
Wprawdzie to nadal poezja jest najważniejszą częścią brzeskiego festiwalu literackiego i to za nią otrzymuje się Syfony i Laur Scheffera, jednak z roku na rok towarzyszy jej wiele innych spotkań autorskich, koncertów i paneli dyskusyjnych. O tym, jak wyglądać będzie tegoroczna edycja rozmawiamy z Radosławem Wiśniewskim, prezesem Stowarzyszenia Żywych Poetów, które to wydarzenie organizuje, a jako gość specjalny w studiu pojawi się również Tymek Wiśniewski.
1234567

Zobacz także

2024-12-17, godz. 12:30 Tik-Tak, Fasolki, a przede wszystkim książki Zapewne, gdyby chcieć znaleźć wspólne cechy w różnorodnej twórczości Ewy Chotomskiej, będzie to wrażliwość i czułość na dziecięce emocje. Nie bez… » więcej 2024-12-10, godz. 15:15 Pasja przekładu Małgorzata Gralińska, autorka przekładów książek z języka niemieckiego (m.in. Sasy Stanisica, Oty Filipa i Jaroslava Rudisa) opowiedziała nam nie tylko… » więcej 2024-12-09, godz. 13:20 Tematy ważne społecznie dla młodych czytelników Nasza gościni, Ola Woldańska-Płocińska zawitała ponownie do Opola z okazji wystawy zatytułowanej "Rezapis", stąd w audycji skupiliśmy się głównie na… » więcej 2024-12-02, godz. 14:40 Wiele znaczeń spójnika "i" w najnowszej książce Adriana Glenia W najnowszej książce Adriana Glenia mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi formami. Jest połączeniem poezji, eseju i dziennika podróży. W dużej części… » więcej 2024-11-27, godz. 14:15 Łotewska literatura w Polsce Naszym gościem był tłumacz z języka łotewskiego Daniel Łubiński, który opowiedział nie tylko o dokonanych przez siebie przekładach prozatorskich (w tym… » więcej 2024-11-26, godz. 15:37 "Hulanki & Swawole" Tytuł najnowszego tomu wierszy Tomasza Różyckiego poza konkretnym znaczeniem podsuwa też kilka innych tropów. Spotykają się w tych wierszach więcej niż… » więcej 2024-11-25, godz. 12:50 Im trudniejszy temat, tym bardziej warto pisać Pisząc książki dla młodych czytelników Boguś Janiszewski lubi samemu sobie stawiać wyzwania i szukać odpowiedzi na trudne pytania. A kolejny etap to znaleźć… » więcej 2024-11-21, godz. 13:02 Opowiadania na każdą porę roku Oryginalny tytuł zbioru opowiadań Stephena Kinga, który zaprezentuje Kuba Branicki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, to "Cztery pory roku". zawiera… » więcej 2024-11-18, godz. 13:20 Wombat, Mona Mysia i mnóstwo "psyjaciół" Pasja podróżowania i poznawania nowych miejsc i ludzi, oraz zamiłowanie do sztuki i starych komputerów. Te wszystkie rzeczy robi Marcin Kozioł prywatnie… » więcej 2024-11-18, godz. 10:37 Syfon po raz 26. w Brzegu Wprawdzie to nadal poezja jest najważniejszą częścią brzeskiego festiwalu literackiego i to za nią otrzymuje się Syfony i Laur Scheffera, jednak z roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »