Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność…
2024-04-18, 16:55 Autor: Joanna Gerlich, Dawid Rajwa / oprac. AL

Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Kopalnia w Szymiszowie [fot. Joanna Gerlich]
Kopalnia w Szymiszowie [fot. Joanna Gerlich]
Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się w pobliżu ich domów. W poniedziałek (15.04) mieszkańcy zorganizowali protest, na którym przedstawili swoje bolączki. Apelowali również do radnych miejskich, by nie podejmowali w środę (17.04) nowego studium określającego kierunki rozwoju kopalni. I się udało, radni uchwały nie podjęli, ale temat jest wciąż aktualny i niebawem wróci pod obrady.

Co najbardziej przeszkadza mieszkańcom? Jakie jest stanowisko gminy i inwestora? Co dalej ze studium? Tym tematem zajęliśmy się w programie interwencyjnym
.
Dlaczego protestują, jak sytuacja wygląda z perspektywy mieszkańców, pytała nasza reporterka Joanna Gerlich.
Mieszkańcy (1)
Mieszkańcy (2)
O komentarz poprosiliśmy Małgorzatę Kornagę, główną specjalistkę ds. Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.
Małgorzata Kornaga
W środę (17.04) odbyła się Rada Miejska w Strzelcach Opolskich. Radni miejscy w Strzelcach Opolskich jednogłośnie podjęli decyzję o zdjęciu z porządku obrad uchwałę dotyczącą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Jak mówi Andrzej Porębny, mieszkaniec Szymiszowa-Wsi i radny miejski, mieszkańcy mają dość uciążliwej dla nich kopalni, a informacja o jej rozbudowie zaniepokoiła ich jeszcze bardziej.

- Te wszystkie filmiki, zdjęcia, po tym spotkaniu poniedziałkowym, tak mi się zwiększyła ilość tych filmików i różnego rodzaju tekstów, które mam, że to jest obłęd – mówi Andrzej Porębny.
Radni po sesji
Na sesję przyszło również kilku mieszkańców, którzy na razie czują się nieco uspokojeni.

- Powiedzmy, że może jest troszeczkę więcej ulgi i miejmy nadzieję, że następna władza podejdzie do tej sprawy z większym zaangażowaniem - mówi Krzysztof Cejzik.
Krzysztof Cejzik po sesji
Naszej reporterce udało się porozmawiać z właścicielem kopalni Robertem Białdygą z firmy Transkom z Jaryszowa. Co się dowiedziała?
12

Zobacz także

2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej 2024-03-27, godz. 14:54 Egzamin na prawo jazdy zdać niełatwo [INTERWENCJA] Na nasz interwencyjny telefon 774 541 541 trafiło ostatnio zgłoszenie, w którym jeden z naszych słuchaczy skarży się na Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego… » więcej 2024-03-26, godz. 14:00 Kto i gdzie może rozwieszać swoje materiały wyborcze? [INTERWENCJA] Kampania wyborcza trwa, to też taki czas, kiedy z płotów, bilbordów, witryn sklepowych, przystanków, słupów ogłoszeniowych i fasad budynków uśmiecha… » więcej 2024-03-25, godz. 15:05 „Ratujmy zabytkowe odbiorniki radiowe!" - takie rzeczy tylko w Przeczy [INTERWENCJA] Skarby można znaleźć na strychach, w piwnicach, a nawet na śmietnikach, a mowa o starych lampowych odbiornikach radiowych. Nawet te niesprawne czy podniszczone… » więcej 2024-03-22, godz. 13:48 "Potrzebujesz magnezu i kawałka sznurka". Okazało się to słabą radą...[INTERWENCJA] Co zrobić, gdy coś trafi za kraty, a właściwie kratki? Mowa o kratkach kanalizacyjnych. Jeśli na ulicy, w kratkę kanalizacyjną wpadnie nam coś cennego… » więcej 2024-03-21, godz. 14:00 Czy sąd może rozdzielić rodzeństwo i zakazać kontaktu dzieci między sobą? [INTERWENCJA] Tym razem temat związany z sytuacją dzieci w domach dziecka. Jakie są procedury w przypadku rodzeństwa, które jest rozdzielone i przebywa w różnych ośrodkach… » więcej 2024-03-18, godz. 14:50 Czy włodarze mogą odmówić kontrkandydatom organizacji spotkania wyborczego w lokalnej świetlicy? [INTERWENCJA] Nowy tydzień w magazynie interwencyjnym rozpoczęliśmy od tematu związanego z wyborami samorządowymi, a właściwie od tego, co w ramach wyborów wolno, a… » więcej 2024-03-15, godz. 13:20 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? Rzecznik Remondis Polska… Wracamy do tematu, którym już kiedyś zajmowaliśmy się, ale tym razem była okazja osobiście porozmawiać z rzecznikiem prasowym Remondis Polska - Piotrem… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »