Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla…
2022-12-21, 12:45 Autor: Svitlana Mech

Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla Dżochy

Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla Dżochy
Ukraińcy postawili w Opolu pamiątkowy znak przyjaźni ukraińsko-polskiej. Autorem projektu jest 65-letni winnicki trener boksu Wasyl Dżoga. Przyjechał on do Polski z 6 wnukami, córką i dwójką synowych w marcu tego roku.
Zdaniem Wasyla Dżochy Polska nie tylko udzieliła schronienia Ukraińcom, oferując swoją rękę pomocy, sąsiedni kraj otworzył swoje serce. Aby pamięć pozostała na długie lata pojawił się pomysł podziękowania Polsce, Opolu i jego mieszkańcom poprzez ustawienie w mieście tablicy pamiątkowej z granitu. Z Winnicy do Opola kamienną konstrukcję przewieziono autokarem.

W Dzień Dziecka, Wasyl w pobliżu Domu Studenta Politechniki Opolskiej „Sokrates”, gdzie mieszkał po przyjeździe do Polski, zasadził dwa drzewa – kalinę i jarzębinę.

Українці в Ополі встановили пам'ятний знак українсько-польської дружби. Автор ескізу – 65-річний вінницький тренер з боксу Василь Джога. Він приїхав до Польщі у березні цього року з шістьма онуками, донькою та двома невістками.

За словами Василя Джоги, Польща не лише прихистила українців, простягнувши руку допомоги, сусідня країна відкрила своє серце. Відтак, виникла ідея віддячити Польщі, Ополю та його жителям, встановивши у місті гранітний пам’ятний знак. Кам'яну конструкцію транспортували з Вінниці до Ополе автобусом.

Раніше, у День захисту дітей, Василь Джога біля гуртожитка Опольського технічного університету «Сократес», де він мешкав після приїзду до Польщі, посадив два дерева - калину та горобину.

Zobacz także

2023-12-20, godz. 14:56 «Polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są bardzo podobne», - Sofiia Matviiv o zachowaniu tradycji podczas emi… Jak na emigracji zachować tradycje świąteczne własnego narodu i przekazać je swoim dzieciom? Czy polskie i ukraińskie tradycje świąteczne są podobne?… » więcej 2023-12-12, godz. 15:36 „Ukrainki to nie maszynki do robienia pierogów, to kobiety z wyższym wykształceniem i bogatym doświadczeniem” -… Gościem „Ukraińskiego Akcentu” jest kierowniczka centrum lokalnej aktywności, pani Katarzyna Juranek-Mazurczak. Od pierwszych dni wojny pomaga Ukrainkom… » więcej 2023-12-08, godz. 10:18 Jej najstarszy syn mieszkał w Polsce przez 8 lat, ale gdy na Ukrainie wybuchła wojna, od razu poszedł na front – historia… Oksana Szewczenko jest mamą 5 dzieci. Z młodszymi mieszkała na Ukrainie, starsze dzieci budowały swoje życie w Polsce. Kiedy wybuchła wojna, to starsi nalegali… » więcej 2023-11-25, godz. 15:25 Hanna Tsapenko o Wielkim Głodzie na Ukrainie i Polakach, który też byli wśród jego ofiar 25 listopada Ukraina obchodzi 90. rocznicę Wielkiego Głodu lat 1932-1933. Według szacunków różnych historyków, Głód pochłonął życie od 3 do nawet… » więcej 2023-11-24, godz. 10:05 „Dla mnie wojna się zaczęła w 2014 roku” – historia Julii Kaptinar / "Для мене війна почалася… Julia dwukrotnie musiała uciekać przed wojną. Po raz pierwszy w 2014 r. z obwodu donieckiego, a drugi – po inwazji na Rosję na pełną skalę w 2022 r.… » więcej 2023-11-20, godz. 09:43 „Mój chłopak zadzwonił z frontu i kazał mi spakować walizki i opuścić Ukrainę”–historia Iryny Chaiki / «Мій… Iryna przyjechała do Opola z Krzywego Rogu. Jej chłopak, który w tym czasie był na froncie i widział sytuację od środka, poradził Irinie, aby spakowała… » więcej 2023-11-02, godz. 12:38 «W pociągu ewakuacyjnym zapisałam wszystkie swoje dane na ubraniu dziecka bo nie wiedziałam, czy przeżyjemy» - Historia… W pierwszych dniach wojny Natalia wraz z synem wyjechała z obwodu kijowskiego do Polski. Obecnie mieszkają w Brzegu. Na Ukrainie dziewczyna pracowała w dziedzinie… » więcej 2023-10-27, godz. 11:42 „To ludzie pomogli mi rozpocząć nowe życie w Polsce, a nieludzie to okupanci, którzy zniszczyli moje dotychczasowe… Jej rodzinny Mariupol został doszczętnie zniszczony przez okupantów. Svitlanie cudem udało się opuścić miasto już pierwszego dnia wojny. Pozostało tam… » więcej 2023-10-23, godz. 11:48 «Co druga osoba, którą znam, walczy na froncie» - historia Alisy Iwaszczenko / «Кожен другий, кого… Alisa przyjechała do Polski z obwodu kirowogradzkiego. Na Ukrainie dziewczyna uczyła choreografii dzieci z podstawówki, tutaj pracowała w wielu miejscach… » więcej 2023-10-18, godz. 10:22 «Żołnierze rosyjscy ostrzelali mój budynek z czołgów» - historia Marii Lewickiej / "російські військові… Kiedy Rosjanie ostrzelali ich dom z czołgów, Maria z synem wyjechali do Polski. Tutaj mogła ona nie tylko pracować w swoim zawodzie, ale także otworzyć własny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »