Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla…
2022-12-21, 12:45 Autor: Svitlana Mech

Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla Dżochy

Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla Dżochy
Ukraińcy postawili w Opolu pamiątkowy znak przyjaźni ukraińsko-polskiej. Autorem projektu jest 65-letni winnicki trener boksu Wasyl Dżoga. Przyjechał on do Polski z 6 wnukami, córką i dwójką synowych w marcu tego roku.
Zdaniem Wasyla Dżochy Polska nie tylko udzieliła schronienia Ukraińcom, oferując swoją rękę pomocy, sąsiedni kraj otworzył swoje serce. Aby pamięć pozostała na długie lata pojawił się pomysł podziękowania Polsce, Opolu i jego mieszkańcom poprzez ustawienie w mieście tablicy pamiątkowej z granitu. Z Winnicy do Opola kamienną konstrukcję przewieziono autokarem.

W Dzień Dziecka, Wasyl w pobliżu Domu Studenta Politechniki Opolskiej „Sokrates”, gdzie mieszkał po przyjeździe do Polski, zasadził dwa drzewa – kalinę i jarzębinę.

Українці в Ополі встановили пам'ятний знак українсько-польської дружби. Автор ескізу – 65-річний вінницький тренер з боксу Василь Джога. Він приїхав до Польщі у березні цього року з шістьма онуками, донькою та двома невістками.

За словами Василя Джоги, Польща не лише прихистила українців, простягнувши руку допомоги, сусідня країна відкрила своє серце. Відтак, виникла ідея віддячити Польщі, Ополю та його жителям, встановивши у місті гранітний пам’ятний знак. Кам'яну конструкцію транспортували з Вінниці до Ополе автобусом.

Раніше, у День захисту дітей, Василь Джога біля гуртожитка Опольського технічного університету «Сократес», де він мешкав після приїзду до Польщі, посадив два дерева - калину та горобину.

Zobacz także

2024-11-21, godz. 11:37 «W nasz dom uderzyła rakieta. Moi sąsiedzi zginęli, a my wyszliśmy z domu pięć minut wcześniej» Illona przeprowadziła się do Polski z terenów okupowanych przez Rosję po tym, jak jej dom został trafiony pociskiem wroga. Mimo stresu i trudnej adaptacji… » więcej 2024-11-18, godz. 12:41 Podczas występu zespół Prime Orchestra podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom w czasie wojny W Opolu odbył się koncert ukraińskiej Prime Orchestra. Zespół zaprezentował rockowy program złożony ze znanych światowych przebojów w oryginalnych aranżacjach… » więcej 2024-11-13, godz. 14:30 «Jesteśmy bardzo wdzięczni ZHP za pomoc dzieciom z Ukrainy», - Olena Sakharova Gościem Ukraińskiego Akcentu była Olena Sakharova, Skaut liderka Skautowej Drużyny «Totem». Ruch skautowy jednoczy dzieci i młodzież z całego świata… » więcej 2024-10-23, godz. 09:30 «W Polsce czuję się chroniona», - historia Oleny Kudrash Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Olena wraz z dwiema córkami przyjechała z Winnicy do Opola. Dobrze pamięta pierwsze wybuchy, które wysadziły okna w jej… » więcej 2024-10-17, godz. 15:59 Dr Łukasz Denys o szkolnictwie zawodowym w Opolu Gościem „Ukraińskiego Akcentu” i rozmówcą dziennikarki Swietlany Mech jest dyrektor Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej dr… » więcej 2024-10-16, godz. 14:48 „Kombajny koszą słoneczniki, a nad głowami latają wojskowe helikoptery”,– Andrzej Latussek o wojnie na Ukrai… Od wielu lat pan Andrzej pomaga w tworzeniu jednostek ochotniczej straży pożarnej na Ukrainie, a ostatnio z jego udziałem otwarto kolejną z nich w obwodzie… » więcej 2024-10-11, godz. 10:14 «Podczas ataku zginęło wiele osób, wiele z nich znałam osobiście», - Historia Ani Khandurinej Ania i jej dwie córki przyjechały do Polski po wybuchu wojny na pełną skalę w Ukrainie. Musiała porzucić obiecującą pracę w Krzemieńczuku i zacząć… » więcej 2024-10-03, godz. 10:36 Wicewojewoda opolski o działalności Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Gościem Ukraińskiego Akcentu Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech. Wicewojewoda odpowiadał na pytania związane z legalizacją pobytu cudzoziemców… » więcej 2024-09-30, godz. 12:28 „W Polsce zaczęłam wszystko od zera”, – historia Lidii Vlasovej Lida, wraz z córką Oleną, przyjechała do Polski w kwietniu 2022 r., kiedy stało się jasne, że wojna na Ukrainie nie zakończy się szybko, a pobyt tam… » więcej 2024-09-19, godz. 11:22 Larysa Kovalenko: W Kijowie zrobiło się niebezpiecznie, gdy Rosja rozpoczęła masowe ataki dronami Pani Larysa ma 73 lata i jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Wojna zastała ją w Kijowie. Pozostała w Ukrainie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »