Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Mariusz Pucia - wykładowca, etnomuzykolog i badacz…
2021-04-30, 20:00 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury

Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista, śpiewak, animator kultury, fascynat, opowiadacz, lider, inspirator, „zbieracz wszelkiego dobra kulturalnego”, a nawet „dzwonnik”.
Związany z zespołami Ad Novem i Zaginione Archiwum. Absolwent PSM II st. w Opolu (1996, klasie klarnetu) oraz muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykładowca na kierunku Muzykologia w Uniwersytecie Opolskim. Obronił doktorat w 2010 roku na podstawie rozprawy „Tradycje muzyczne społeczności Śląska Opolskiego. Przekaz ludności osiadłej a napływowej”, napisanej pod kierunkiem prof. Anny Czekanowskiej-Kuklińskiej.

Począwszy od 1999 roku prowadzi samodzielne i we współpracy z ośrodkami badawczymi w Polsce oraz na świecie eksploracje terenowe społeczności rdzennych w kierunku tradycyjnego materiału muzycznego w regionach: Opolszczyzna, Podlasie, Lubelszczyzna, Huculszczyzna (Ukraina), Śląscy Teksańczycy (Stany Zjednoczone).

Jest między innymi współautorem publikacji: „Wybór pieśni i nabożeństw na chwałę Bożą i pożytek ludzi pobożnych wybrany i do druku podany” (Lublin 2009), w latach 2009–2011 współredaktorem kwartalnika Muzyka w Liturgii, współautorem wydań dźwiękowych archiwaliów AMFR w Lublinie, uhonorowanych między innymi wyróżnieniem w konkursie Folkowy fonogram roku 2009, również wydania najstarszych śląskich i jednych z najstarszych zachowanych polskich nagrań muzyki tradycyjnej z 1913 roku, uhonorowanych 1 nagrodą w tym samym konkursie w roku 2018, także artykułów, głównie o tematyce etnomuzykologicznej.

Bierze udział w projektach badawczych i popularyzatorskich, takich jak Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Podlasie, finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, wystawa Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś (www.slask-texas.org) i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako muzyk-instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.
Dr Mariusz Pucia "Swojego nie znacie" - rozmowę prowadzi Żaneta Plotnik (30.04.2021)

Zobacz także

2021-03-12, godz. 17:53 Barbara Wylęgała – pasjonatka rękodzieła i animatorka osób starszych Basia Wylęgała z Krapkowic na emeryturze postanowiła robić to, co kocha i dzieli się swoją pozytywną kreatywną energią z innymi. Pasją do rękodzieła… » więcej 2021-03-05, godz. 15:08 Anna Sikora – dyrygentka, organistka i pedagog W 2014 roku otrzymała wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych im. Prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu. » więcej 2021-02-26, godz. 16:14 Martyna Martynowicz - judoczka i trenerka judo, instruktor gimnastyki i lekkoatletyki Z dziećmi i młodzieżą pracuje już 10 lat, a w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia na macie. Brązowa medalistka zawodów Pucharu Europy w Bratysławie w… » więcej 2021-02-19, godz. 19:49 Agnieszka Włoch reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki Reżyserka, pedagog teatru, dr nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, wykładowczyni na Uniwersytecie Opolskim, założycielka i reżyserka Teatru Zapadnia… » więcej 2021-02-12, godz. 17:13 Piotr Skrzypiec - pianista, akompaniator, pedagog, animator kultury, aranżer i kompozytor Pianista, aranżer, kompozytor Piotr Skrzypiec jest założycielem i prowadzącym Wokalne Studio Kształcenia Jazzowego w Opolu oraz Studio Piosenki Debiut w Młodzieżowym… » więcej 2021-02-05, godz. 19:56 Klaudiusz Lisoń - dyrygent, trębacz, pedagog. Człowiek orkiestra! Klaudiusz Lisoń – dyrygent, trębacz, muzyk, pedagog, dziennikarz, nauczyciel klasy trąbki w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Opolu, a także w Publicznej… » więcej 2021-01-29, godz. 19:24 Joachim Konsek - wyjątkowa postać Prószkowa Joachim Konsek – kronikarz z Prószkowa, pasjonat lokalnej historii i przyrody, organista i dyrygent, animator kultury w Ośrodku Kultury i Sportu w Prószkowie… » więcej 2021-01-25, godz. 09:43 Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque i Disc… Gościem cyklu „Swojego nie znacie” była Joanna Korzeniowska – animator kultury, koordynator projektów polsko-czeskich, inicjatorka Turniejów w Petanque… » więcej 2021-01-16, godz. 16:25 Danuta Kampa - animator kultury, trener i choreograf Gościem cyklu Swojego nie znacie była Danuta Kampa – animator kultury, arteterapeuta, trener i choreograf tańca. Założycielka oraz główny trener i choreograf… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »