Radio Opole » Swojego nie znacie » Posłuchaj cyklu: » Dr Mariusz Pucia - wykładowca, etnomuzykolog i badacz…
2021-04-30, 20:00 Autor: Żaneta Plotnik

Dr Mariusz Pucia – wykładowca, etnomuzykolog i badacz kultury

Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia prezentujący Angklung, czyli indonezyjski instrument muzyczny [fot. Krzysztof Dobrowolski]
Dr Mariusz Pucia – etnomuzykolog, wykładowca w Uniwersytecie Opolskim (Katedra Muzykologii), pedagog, dyrygent, organista, badacz dziedzictwa kulturowego, klarnecista, śpiewak, animator kultury, fascynat, opowiadacz, lider, inspirator, „zbieracz wszelkiego dobra kulturalnego”, a nawet „dzwonnik”.
Związany z zespołami Ad Novem i Zaginione Archiwum. Absolwent PSM II st. w Opolu (1996, klasie klarnetu) oraz muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykładowca na kierunku Muzykologia w Uniwersytecie Opolskim. Obronił doktorat w 2010 roku na podstawie rozprawy „Tradycje muzyczne społeczności Śląska Opolskiego. Przekaz ludności osiadłej a napływowej”, napisanej pod kierunkiem prof. Anny Czekanowskiej-Kuklińskiej.

Począwszy od 1999 roku prowadzi samodzielne i we współpracy z ośrodkami badawczymi w Polsce oraz na świecie eksploracje terenowe społeczności rdzennych w kierunku tradycyjnego materiału muzycznego w regionach: Opolszczyzna, Podlasie, Lubelszczyzna, Huculszczyzna (Ukraina), Śląscy Teksańczycy (Stany Zjednoczone).

Jest między innymi współautorem publikacji: „Wybór pieśni i nabożeństw na chwałę Bożą i pożytek ludzi pobożnych wybrany i do druku podany” (Lublin 2009), w latach 2009–2011 współredaktorem kwartalnika Muzyka w Liturgii, współautorem wydań dźwiękowych archiwaliów AMFR w Lublinie, uhonorowanych między innymi wyróżnieniem w konkursie Folkowy fonogram roku 2009, również wydania najstarszych śląskich i jednych z najstarszych zachowanych polskich nagrań muzyki tradycyjnej z 1913 roku, uhonorowanych 1 nagrodą w tym samym konkursie w roku 2018, także artykułów, głównie o tematyce etnomuzykologicznej.

Bierze udział w projektach badawczych i popularyzatorskich, takich jak Polska pieśń i muzyka ludowa. Źródła i materiały. Podlasie, finansowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, wystawa Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś (www.slask-texas.org) i innych. Prowadzi regularną działalność koncertową jako muzyk-instrumentalista oraz w ramach kameralnego zespołu wokalnego, którego jest założycielem i dyrygentem.
Dr Mariusz Pucia "Swojego nie znacie" - rozmowę prowadzi Żaneta Plotnik (30.04.2021)

Zobacz także

2021-08-06, godz. 11:20 Krzysztof Riewold - instruktor sztuki cyrkowej Artysta i instruktor sztuki cyrkowej. Żonglujący maratończyk. Półfinalista programu „Mam Talent” .Wychowanek grupy cyrkowej „Cudaki” i drugi instruktor… » więcej 2021-08-05, godz. 18:58 Małgorzata Dolak – Instruktor teatralny i polonistka Małgorzata Dolak – instruktor teatralny Ośrodka Kultury w Niemodlinie im. Agnieszki Osieckiej; polonistka Zespołu Szkół im. Bolesława Chrobrego w Niemodlinie… » więcej 2021-07-31, godz. 09:29 Przedszkolanka na emeryturze, solistka Sceny Muzycznej w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, Małgorzata Kalińska gościem… Małgorzata Kalińska z Brzegu, przedszkolanka na emeryturze, solistka Sceny Muzycznej w Ośrodku Kultury w Niemodlinie, uczestniczka Sceny Wokalnej oraz członkini… » więcej 2021-07-26, godz. 17:05 Saksofonista, pedagog, dyrygent Jacek Hornik gościem cyklu "Swojego nie znacie" Jacek Hornik pochodzi z Opola. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach – Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Od 1995 r. prowadzi klasę saksofonu w… » więcej 2021-07-21, godz. 16:07 Grzegorz Podsiadło - nauczyciel, poeta, felietonista, dziennikarz, działacz społeczny, a nade wszystko podróżnik i… Grzegorz Podsiadło w swoich licznych podróżach po świecie zwiedził całą Europę, dwie Ameryki oraz część Azji i Afryki. Wspinał się w Tatrach, Alpach… » więcej 2021-07-16, godz. 10:14 Anna Maczura – wykładowca Uniwersytetu Opolskiego i piosenkarka Ania Maczura z domu Piechurska. Mama, żona, wykładowca Uniwersytetu Opolskiego oraz bardzo aktywna piosenkarka od 27 lat. Współpracowała z gwiazdami m.in… » więcej 2021-07-14, godz. 17:24 Aktor, reżyser, instruktor teatralny, wokalista i animator kultury w Lubrzy Piotr Charczuk gościem cyklu "Swojego nie… Piotr Charczuk jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze, Teatrem Polskim i Operą w Szczecinie, Teatrem Muzycznym… » więcej 2021-06-29, godz. 00:01 Barbara Giedroić miłośniczka historii dawnego Opola, dobrej książki oraz…genealogii Gościem Żanety Plotnik była Barbara Giedroić miłośniczka historii dawnego Opola, dobrej książki oraz…genealogii, która na co dzień pracuje w Wojewódzkiej… » więcej 2021-06-25, godz. 09:09 Od rysunku i grafiki przez kowalstwo artystyczne i metaloplastykę do haftu krzyżykowego Gościem cyklu był Zbigniew Majewski, który opowiedział o swoich różnorodnych pasjach artystycznych, które między innymi przekazał znanemu artyście i… » więcej 2021-06-04, godz. 14:40 Adam Holinej o fotografii i pracy twórczej Gościem kolejnego odcinka cyklu "Swojego nie znacie" był Adam Holinej ze Stowarzyszenia Twórców i Artystów "Pasja" w Krapkowicach, który poświęca wiele… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »