Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-01-15, 07:30 Autor: Młynarczyk-Zugaj Magdalena/PAP

Noworoczne postanowienie? Więcej warzyw. 5 zasad jedzenia warzyw, aby przynosiły więcej korzyści dla naszego zdrowia

warzywa, zdjęcie poglądowe [fot. https://pixabay.com/pl]
warzywa, zdjęcie poglądowe [fot. https://pixabay.com/pl]
Nowy Rok to czas, kiedy wielu z nas decyduje się na wprowadzenie zdrowszych nawyków. „Więcej warzyw na talerzu” to jedno z popularniejszych postanowień, które może przynieść realne korzyści dla zdrowia. Aby jednak wprowadzenie warzyw w codzienną dietę było nie tylko chwilową modyfikacją, ale stałym elementem naszego żywienia, warto stosować się do kilku zasad.
Pięć zasad stałego włączania warzyw do diety

1. Różnorodność to podstawa
Nie ograniczaj się tylko do jednego czy dwóch ulubionych warzyw. Bogactwo wyboru przynosi różnorodne korzyści zdrowotne oraz pozwala na uniknięcie nudy w jadłospisie. Staraj się, aby na Twoim talerzu znalazły się warzywa w różnych kolorach - każdy z nich reprezentuje inne składniki odżywcze.

2. Świeżość i sezonowość
Kupuj warzywa świeże i sezonowe. Są nie tylko bogatsze w składniki odżywcze, ale także smaczniejsze. Co więcej, wspierasz lokalnych producentów i przyczyniasz się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie transportu długodystansowego.

3. Warzywa w każdym posiłku
Warzywa nie powinny pojawiać się tylko na obiad. Wprowadź je jako stały element śniadań (np. w postaci smoothie), przekąsek (świeże warzywa z hummusem), a nawet deserów (słodkie warzywne ciasta czy musy).

4. Przygotowanie to klucz
Nie wszystkie warzywa są równie wartościowe surowe, jak po obróbce termicznej. Niektóre z nich, jak pomidory, uwalniają więcej likopenu po podgrzaniu. Inne, jak brokuły, są najzdrowsze na surowo lub lekko blanszowane. Znajdź balans i różnorodność w sposobach przygotowania.

5. Smak to nie wszystko
Choć smak jest ważny, nie zapominaj o właściwościach zdrowotnych. Warzywa mogą być doskonale doprawione ziołami i przyprawami, które nie tylko podnoszą walory smakowe, ale także wzmacniają ich działanie prozdrowotne.
Zmiana nawyków żywieniowych nie musi być trudna ani pracochłonna. Wprowadzenie warzyw do codziennej diety jest jednym z najlepszych postanowień noworocznych, które możesz podjąć dla swojego zdrowia. Pamiętaj, że stałe włączenie warzyw do jadłospisu to nie tylko kwestia woli, ale także świadomego planowania i przygotowania. Niech warzywa staną się Twoim sprzymierzeńcem w drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia przez cały rok.

Moc Polskich Warzyw

Moc Polskich Warzyw to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
W maju 2023 r. zainaugurowano już czwartą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów.

Dobrze być w formie

2024-07-22, godz. 07:00 Dieta ketogeniczna może sprzyjać dobrej pamięci Badanie na myszach pokazało, że dieta ketogeniczna powoduje powstawanie substancji wspierających mózg. Odkrycie może doprowadzić do nowych terapii wspierających… » więcej 2024-07-19, godz. 07:00 Sporty, które zyskują popularność w 2024 roku W 2024 roku wiele sportów zyskało popularność. Niektóre cieszą się szczególnym powodzeniem, stając w szeregu obok klasycznych dyscyplin sportowych. Wśród… » więcej 2024-07-18, godz. 07:00 Eksperci: operacje robotowe w raku nerki są najbardziej efektywne; w Polsce prawie niedostępne Operacje robotowe u chorych na raka nerki dają najlepsze efekty medyczne - chorzy mają mniej powikłań, szybko zdrowieją i wracają do pracy, oceniają eksperci… » więcej 2024-07-17, godz. 07:00 Prof. Szopa: warto, aby joga była oparta na dowodach naukowych Joga akademicka, w przeciwieństwie do jogi indyjskiej, jest oparta na dowodach naukowych. Wykorzystuje doświadczenia tradycyjnych szkół jogi, ale w zakresie… » więcej 2024-07-16, godz. 14:00 Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w szpitalu św. Ludwika przyjmuje zapisy Choć Poradnia Wczesnego Rodzicielstwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie dopiero powstaje, to pierwsze konsultacje już się odbywają… » więcej 2024-07-16, godz. 07:00 Polacy wypalają miliardy papierosów rocznie i sięgają po mocny alkohol Polacy wypalają około 50 miliardów papierosów rocznie - wynika z raportu na temat używek, przygotowanego przez Instytut Zdrowia Akademii Polonijnej w Częstochowie… » więcej 2024-07-15, godz. 07:00 Okulary przeciwsłoneczne a ochrona wzroku Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale przede wszystkim ważna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV. Aby spełniały tę rolę, muszą mieć… » więcej 2024-07-12, godz. 07:00 Eksperci: rzadkie zespoły padaczkowe obciążają chorego i jego rodzinę Zespoły padaczkowe, takie jak zespół Dravet czy zespół Lennoxa-Gastauta, mają ogromny wpływ na życie chorego i jego opiekunów. Dlatego konieczne jest… » więcej 2024-07-11, godz. 07:00 Multiwitaminy nie przedłużają życia zdrowym dorosłym Badanie z udziałem prawie 400 tys. zdrowych mieszkańców USA, prowadzone przez 20 lat pokazało, że regularne przyjmowanie suplementów multiwitaminowych nie… » więcej 2024-07-10, godz. 07:00 Badania: wysokie temperatury wpływają u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka Ekstremalnie wysokie temperatury mogą wpływać u kobiet w ciąży na zdrowie i późniejsze życie ich dziecka, nawet na to, jak dziecko poradzi sobie w życiu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »