Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Agata Puścikowska o tym, jak wyglądała powstańcza…
2020-08-06, 19:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Agata Puścikowska o tym, jak wyglądała powstańcza codzienność sióstr zakonnych

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Justyna Krzyżanowska]
Za nami kolejna rocznica Powstania Warszawskiego i choć przeżywaliśmy ją już dobrych kilka dni temu, są aspekty związane z tym tematem, które nie tracą na aktualności, a wręcz przeciwnie - dopiero powoli zaczynają funkcjonować w powszechnej świadomości. Powstanie Warszawskie to nie tylko bohaterowie w mundurach, to nie tylko cywile, którzy stawali do walki. Przede wszystkim - to nie tylko mężczyźni! Nawet gdy już myślimy czy mówimy o kobietach biorących udział w Postaniu Warszawskim, nie możemy się ograniczać wyłącznie do sanitariuszek. Dlatego wspólnie z Agatą Puścikowską, autorką świeżo wydanej książki "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę", zastanowimy się jak wyglądała powstańcza codzienność sióstr zakonnych.

Zobacz także

2021-11-30, godz. 19:01 Dr Anna Czerner o tym, czy wolny od dążenia do perfekcji wizerunek ciała przenika do popkultury O ruchu społecznym, jakim jest ciałopozytywność rozmawialiśmy z socjolożką dr Anną Czerner. Sprawdziliśmy, czy oparty na akceptacji i wolny od dążenia… » więcej 2021-11-29, godz. 19:00 Stary Basior Zbigniew Modrzejewski utopii w ujęciu szeroko pojętej kultury Utopia – projekt lub przedstawienie idealnego ustroju politycznego, opierającego się na sprawiedliwości, solidarności i równości. Pierwsze utopie powstały… » więcej 2021-11-26, godz. 19:12 Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg o twórczości Zbigniewa Nienackiego W kolejnej debacie "O kulturze" przypomnieliśmy sylwetkę Zbigniewa Nienackiego i rozmawialiśmy z Bolesławem Bezegiem o twórczości tego pisarza, autora słynnej… » więcej 2021-11-24, godz. 19:13 Jak odnajdywać historię przodków, przywracać im należyte miejsce w historii? W kolejnej audycji "O kulturze - debata" naszym gościem był Igor Strojecki - pasjonat genealogii, publicysta, varsavianista, który z zapałem przywraca pamięć… » więcej 2021-11-22, godz. 18:54 Jacek Niedziela-Meira o fascynacji literaturą oraz o swojej najnowszej książce zat. "Modrzewie siwieją na rudo" Spotkanie z wybitnym kontrabasistą, wykładowcą i poetą Jackiem Niedzielą-Meirą. W programie rozmawialiśmy o fascynacji wykładowcy literaturą oraz o jego… » więcej 2021-11-19, godz. 19:36 Grzegorz Pukas i Łukasz Cichy o działalności Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu Naszymi gośćmi byli Grzegorz Pukas ze Stowarzyszenia "Horyzonty" i Łukasz Cichy, koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-11-18, godz. 19:07 Izabela Jasińska o tym, czy wraca moda na folk Odwiedziła nas etnografka Izabela Jasińska, która opowiadała o ostatnich książkach, które przeczytała. Będą to pozycje poświęcone folkowi. Zastanowimy… » więcej 2021-11-17, godz. 19:00 Pieśnioopowieści: "Przeżywanie emocji w pieśniach" Z Iwoną Wylęgałą, opolską etnolożką, animatorką- zapraszamy Państwa na cykl 10 audycji pt. "Pieśnioopowieści", w czasie których prezentować będziemy… » więcej 2021-11-16, godz. 17:14 Dr hab. Grzegorz Francuz i dr Marcin Pietrzak o tym, czy istnieje recepta na szczęście? Jakie wartościom współczesna kultura poświęca największą uwagę? Czy istnieje recepta na szczęście? Na tym tematem pochylili się nasi rozmówcy z Katedry… » więcej 2021-11-15, godz. 19:00 O wykluczeniu w rozmowie ze Zbigniewem Modrzejewskim Starym Basiorem Kolejne spotkanie ze Zbigniewem Modrzejewskim Starym Basiorem. Tym razem poruszyliśmy temat wykluczenia. Jest to zjawisko kulturowe, najczęściej mające charakter… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »