Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » Rozmowy o kulturze (DAB+)

Rozmowy o kulturze (DAB+)

2022-12-05, 19:00

Jakub Ćwiek o swojej twórczości i inspiracjach

Jakub Ćwiek, autor książki "Topiel" [fot. Łukasz Fura]
Jakub Ćwiek, autor książki "Topiel" [fot. Łukasz Fura]
Z Jakubem Ćwiekiem, pisarzem i reportażystą z Głuchołaz, rozmawiamy o książkach, których akcja toczy się w Głuchołazach, m. in. o "Paniach Czarownych", "Topieli". Przywołujemy ciekawe miejsca z miasta pogranicza, a także dyskutujemy o popkulturowym potencjale.
2022-12-02, 19:00

Krzysztof Żyliński o Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej Klubu Zapalonej Świecy

Krzysztof Żyliński, Witold Sułek [fot. Marcin Skomudek]
Krzysztof Żyliński, Witold Sułek [fot. Marcin Skomudek]
Czym jest tekst i praca z tekstem literackim w teatrze i sztuce recytacji? Czym jest wspólne doświadczenie i przeżywanie słowa? O tym porozmawiam z dramaturgiem, reżyserem, oraz poetą, Krzysztofem Żylińskim z opolskiego MDK-u, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się Ogólnopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej Klubu Zapalonej Świecy.
2022-12-01, 19:00

Z Barbarą Sypko o archiwach rodzinnych i wystawach opolskiego archiwum

Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Barbara Sypko [fot. Agnieszka Lubczańska]
Tym razem naszym gościem była Barbara Sypko, kierownik Oddziału Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów z Archiwum Państwowego w Opolu, ale także koordynator projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Rozmawialiśmy o archiwach rodzinnych, ale także o wystawach aktualnie prezentowanych przez opolskie Archiwum Państwowe.
2022-11-29, 19:00

Michał Witkowski o swojej najnowszej książce pt. "Tango"

Michał Witkowski [fot. Maciej Marciński]
Michał Witkowski [fot. Maciej Marciński]
Gościem audycji "Rozmowy o kulturze" był Michał Witkowski. Rozmawialiśmy o najnowszej książce pisarza zatytułowanej "Tango". Autor wyjaśnia dlaczego jest to kryminał retro. Michał Witkowski przyjechał do Opola na zaproszenie trwającej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu 20. Opolskiej Jesieni Literackiej.
2022-11-28, 19:00

O spektaklu "Kordian;" rozmawiamy z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz autorką dramatu Marianną Cieślak

O spektaklu "Kordian;" rozmawiamy z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz autorką dramatu Marianną Cieślak [fot. Agnieszka Zientarska]
O spektaklu "Kordian;" rozmawiamy z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz autorką dramatu Marianną Cieślak [fot. Agnieszka Zientarska]
Z reżyserką Patrycją Wysokińską oraz dramaturżką Marianną Cieślak rozmawialiśmy o spektaklu "Kordian;", który miał premierę 26 i 27 listopada 2022 roku na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Spektakl jest finałem 5. edycji Konkursu na Projekt Teatralny "Modelatornia". Reżyserka zaprosiła do pracy nad spektaklem grupę młodych osób, które wspólnie z aktorami i aktorkami opolskiego teatru szukają odpowiedzi na pytanie: kim dzisiaj jest Kordian?
1234567

Zobacz także

2022-11-04, godz. 19:21 Michał Szachnowski o kolejnej odsłonie "Teatrem w Opolskie" Teatrem w Opolskie to wydarzenie, które odbywa się w naszym województwie po raz drugi i budzi wielkie oczekiwania. Z jednej strony, jaki będzie nowy spektakl… » więcej 2022-11-03, godz. 19:51 Z dr hab. Zbigniewem Bereszyńskim wspominaliśmy redaktorów oraz wydawców czasu Solidarności i stanu wojennego Gościem był dr hab. Zbigniew Bereszyński w czasach PRL-u niezależny redaktor i wydawca, działacz opozycji antykomunistycznej. Rozmawialiśmy o wydawnictwach… » więcej 2022-11-02, godz. 19:00 Jak wyobrażano sobie duchy na przestrzeni dziejów? O tym rozmawiamy z dr hab. Stankomirem Nicieją, prof. UO Co obecność duchów w kulturze mówi o naszej zbiorowej wyobraźni? Na ten temat rozmawialiśmy z dr hab. Stankomirem Niceją, profesorem Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2022-10-31, godz. 19:07 Maria Bitka o związkach sztuki współczesnej i śpiewu tradycyjnego Z Marią Bitką, opolską artystką, rozmawialiśmy o związkach sztuki współczesnej i śpiewu tradycyjnego. Artystka zaprosiła i opowiedziała o wystawie "I… » więcej 2022-10-28, godz. 19:00 O religijnym wymiarze zdrowia rozmawiamy z ks. prof. Dariuszem Krokiem O religijnym wymiarze zdrowia, nie tylko psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem i zarazem duszpasterzem, księdzem profesorem Dariuszem Krokiem z Instytutu… » więcej 2022-10-27, godz. 19:00 Z Mirosławą Koćwin m.in. o starych, zabytkowych książkach, o ich konserwacji i przechowywaniu Naszym gościem będzie Mirosława Koćwin, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych i Zabytkowych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Porozmawiamy m.in… » więcej 2022-10-26, godz. 19:19 Marek Tkaczyk o tym, jak skutecznie uczyć się nowych języków Jak skutecznie uczyć się nowych języków? Co na ten temat mówią najnowsze odkrycia naukowe? Jakie metody stosują poligloci? O to pytaliśmy właściciela… » więcej 2022-10-25, godz. 19:00 Z dr Joanną Ojdaną o współpracy regionalnych instytucji kultury z kombatantami i weteranami Tym razem w "Rozmowach o kulturze" rozmawialiśmy z dr Joanną Ojdaną o jej projekcie "Blisko pamięci - badania nad współpraca regionalnych instytucji kultury… » więcej 2022-10-24, godz. 19:02 Cecylia Caban o 25-leciu pracy zawodowej Z Cecylią Caban, aktorką Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu rozmawiamy w audycji o 25-leciu pracy artystycznej - początkach, fascynacji teatrem, kreowaniu… » więcej 2022-10-18, godz. 12:18 Krzysztof Rakowski o związkach architektury ze sztuką i psychologią Gościem audycji był architekt Krzysztof Rakowski, który opowiadał o związkach architektury ze sztuką i psychologią, oraz o wydarzeniach związanych z obchodami… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »