Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni…
2021-09-08, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata

Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata. Z okazji jego 70. urodzin została wydana jubileuszowa płyta "Śpiywki z mojego ogródecka" z życzeniami od rodziny i znajomych.

Wiktor Spisla został laureatem X Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych organizowanych przez Radio Opole i w nagrodę nagrał swoją pierwszą płytę. Potem była kolejna "Pieśni ludowe z moich okolic", którą wydał Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach dla śpiewaków ludowych. Występował m. in. w Kazimierzu Dolnym, Katowicach, Koszęcinie, Cieszynie, Łubnianach i Izbicku, zdobywając wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Pasjonuje go też teatr, amatorski i ludowy.

To pierwsza rozmowa z cyklu "Pieśnioopowieści". Kolejne 10 audycji prezentować będzie lokalnych twórców, pieśni oraz dyskusję wokół transmisji międzypokoleniowej pieśni wykonywanych na Opolszczyźnie.

Zobacz także

2021-06-30, godz. 18:55 Dr Małgorzata Tkacz-Janik o przywracaniu głosu osobom, których historie nie były znane O herstoriach, o przywracaniu głosu osobom, których historie nie były znane, nie były zapisywane. Jak dziś wygląda przywracanie brakującej połowy dziejów… » więcej 2021-06-28, godz. 19:01 Spotkanie z prof. dr. hab. Włodzimierzem Julianem Korab-Karpowiczem nominowanym w plebiscycie Osobowość Roku 2020, w… Spotkanie z prof. dr. hab. Włodzimierzem Julianem Korab-Karpowiczem, filozofem i myślicielem politycznym, który ma ogromne szanse na wygranie plebiscytu Osobowość… » więcej 2021-06-25, godz. 20:25 Z Natalią Szafrańska o tym, jak tworzyć kulturę uważności i wsparcia Jak uczyć empatii i pomagać innym? Jak tworzyć kulturę uważności, wsparcia, dzielenia się? Wokół tych pytań dyskutowaliśmy z Natalią Szafrańską… » więcej 2021-06-24, godz. 19:01 O Marvelu, fantastyce i mitologii nordyckiej Dziś mówiliśmy o ciekawych osobach związanych z Opolszczyzną, które właśnie obchodzą swoje urodziny. Zapraszamy do słuchania. » więcej 2021-06-23, godz. 19:03 Alicja Kubiak i Jan Kurzela o tym, czego uczą nas inne kultury Dziś w audycji było o tym, czego uczą nas inne kultury, o drodze, która porzuca europocentryczne spojrzenie na świat oraz o tym, jak spotykać się z innymi… » więcej 2021-06-22, godz. 18:59 Dr Katarzyna Simonienko o kojącej mocy natury i terapeutycznych właściwościach pobytu w lesie O kojącej mocy natury i terapeutycznych właściwościach pobytu w lesie opowiadała psychiatra dr Katarzyna Simonienko. Pytaliśmy także o znaczenie roślin… » więcej 2021-06-22, godz. 09:39 Andrzej Poneta o upadku artystów w Polsce Dziś w audycji II część rozmowy z Andrzejem Ponetą - kaskaderem, aktorem oraz właścicielem kanału telewizyjnego "Głos Obywatelski” - o upadku artystów… » więcej 2021-06-18, godz. 19:45 Kryminał - na czym polega fenomen tego gatunku? Kryminał to jeden z popularniejszych gatunków czytanych w Polsce. Wydaje się ok. 400 tytułów rocznie. Na czym polega fenomen tego gatunku? Jakie funkcje spełnia?… » więcej 2021-06-17, godz. 19:10 O postaciach, z którymi wiążą się rocznice urodzin, śmierci lub działalności Tym razem w audycji o postaciach, z którymi wiążą się dzisiejsze rocznice urodzin, śmierci lub działalności. Mówiliśmy będziemy o założycielce pierwszego… » więcej 2021-06-16, godz. 19:36 Jak dziś pisać reportaże? Jak dziś pisać reportaże? Po jakie problemy sięgać? Czy to reportażyści znajdują tematy, czy to tematy znajdują reportażystów. Na te pytania odpowiedzą… » więcej
1112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »