Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Medycyna laboratoryjna - kluczowa w rozpoznaniu wielu…
2023-06-06, 09:37 Autor: Marzena Śmierciak

Medycyna laboratoryjna - kluczowa w rozpoznaniu wielu chorób. Jak wygląda praca diagnostów laboratoryjnych?

Laboratorium wymazowe - archiwum [fot. A. Liszka]
Laboratorium wymazowe - archiwum [fot. A. Liszka]
Są najmniejszą grupą zawodową wśród medyków, ale reprezentują bardzo dynamicznie rozwijającą się gałąź medyczną. Bez ich pracy lekarzom w wielu przypadkach trudno byłoby postawić prawidłowe rozpoznanie kliniczne. Mowa o diagnostach laboratoryjnych.
Do czasów pandemii pozostawali w cieniu innych zawodów medycznych, pracowali w zaciszu pracowni laboratoryjnych. Dopiero ten trudny, "covidowy" czas zwrócił uwagę na znaczenie ich pracy.

Jak wygląda codzienność diagnostów laboratoryjnych? W jakich specjalizacjach pracują? Co i jak badają? O tym w naszej audycji opowiadały Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu oraz Renata Mond-Paszek, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w tym samym szpitalu. Panie reprezentują też województwo opolskie w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych.

Zobacz także

2024-03-07, godz. 07:30 Żylaki kończyn dolnych - jak powstają, jak je leczyć, a jak zapobiegać Uczucie ciężkości nóg, ich drętwienie, ból, obrzęki oraz poszerzone pod skórą naczynka żylne - to sygnał, że możemy mieć problem z niewydolnością… » więcej 2024-03-04, godz. 07:02 Jedna decyzja, która może uratować życie kilku osób. O transplantologii opowiada specjalista Transplantacja - na ten temat rozmawialiśmy w kolejnym wydaniu audycji. W grudniu zeszłego roku na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczep było 1965 pacjentów… » więcej 2024-02-29, godz. 10:00 Perimenopauza, czyli wstęp do menopauzy. Jak się objawia? Bezsenność, nocne poty, uderzenia gorąca, zmęczenie, wahania nastroju, przybieranie na wadze - to objawy zwiastujące u kobiety, że zaczyna się perimenopauza… » więcej 2024-02-25, godz. 11:00 Choroby układu krążenia - jak im zapobiegać i leczyć? Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie, wyprzedzając nowotwory. Wiele z nich rozwija się… » więcej 2024-02-21, godz. 14:15 W poszukiwaniu szczęścia. Co nas uszczęśliwia? Jak być szczęśliwym? Odpowiedzi na to pytania ludzie szukają od zarania dziejów. Bo któż nie marzy o tym, by wieść dobre, szczęśliwe życie. Dla każdego… » więcej 2024-02-18, godz. 14:08 Szyja smartfonowa - znak naszych czasów. Jak leczyć i zapobiegać? Liczy tylko 7 kręgów, ale musi udźwignąć głowę i wszystko to, co nas zajmuje. Nasz styl życia sprawia jednak, że jest to coraz trudniejsze. Problemy z… » więcej 2024-02-08, godz. 12:02 Narcyzm a poczucie własnej wartości - co warto wiedzieć? Jak odróżnić zdrowe poczucie własnej wartości od narcyzmu? Na ten temat rozmawiałyśmy z socjoteraputeką Katarzyną Mordowską-Broszkiewicz. Będzie między… » więcej 2024-01-25, godz. 12:20 Zaburzenia hormonalne u dzieci - co robić? O zaburzeniach hormonalnych u dzieci i młodzieży rozmawialiśmy na antenie Radia Opole. Co robić, jeśli podejrzewamy zaburzenia wzrostu lub dojrzewania? Na… » więcej 2023-12-31, godz. 06:51 Chrapanie - kiedy należy je leczyć? Czy chrapanie to powód to zmartwienia? Kiedy warto zrobić badania pod kątem bezdechu? Gościem pierwszej godziny programu była laryngolog Kornelia Bernacka… » więcej 2023-12-31, godz. 08:33 Jak leśna edukacja wpływa na młodych ludzi? W audycji "Ze zdrowiem Ci do twarzy" sięgnęliśmy po badania dotyczące m.in. wpływu leśnej edukacji na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Było także o budowaniu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »