Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole

Posłuchaj audycji

2024-05-25, 08:00

Poród siłami natury, przez cięcie cesarskie i.. z gwizdkiem. Rozmowa ze specjalistką ginekologii i położnictwa

lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec
lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec
Poród to przełomowe wydarzenie w życiu kobiety. Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze. Wiąże się jednak z bólem, ale też pewnego rodzaju strachem o zdrowie kobiety i dziecka. O porodach - i tych siłami natury, i poprzez cięcie cesarskie - opowiadała lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec, specjalistka ginekologii i położnictwa, specjalistka genetyki klinicznej, kierująca oddziałem ginekologiczno- położniczym w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
2024-05-22, 12:22

Rwa kulszowa - co robić? Rozmowa z Rolandem Pampuchem

Roland Pampuch [fot. Marcin Boczek]
Roland Pampuch [fot. Marcin Boczek]
Kto tego doświadczył, ten wie, jak bolesnym doświadczeniem jest rwa kulszowa. Co robić, aby do niej nie dopuścić? I jak sobie radzić, kiedy już nam się przydarzy? Na ten temat rozmawialiśmy z fizjoterapeutą specjalizującym się w tematach związanych z kręgosłupem - Rolandem Pampuchem, który prowadzi gabinet "Dotyk dla zdrowia" w Dobrzeniu Małym i jest wykładowcą na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Posłuchajcie.
2024-05-18, 16:00

Plastry w terapii cukrzycy? Trwają badania nad bezigłowym podawaniem insuliny

dr Radosław Balwierz i Paweł Biernat [fot. J. Łuczak]
dr Radosław Balwierz i Paweł Biernat [fot. J. Łuczak]
Czy pacjenci z cukrzycą, którzy muszą przyjmować insulinę, są skazani na zastrzyki? Na razie tak, ale opolscy naukowcy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem - dostarczaniem insuliny nie podskórnie, a przez skórę - poprzez plastry transdermalne. O swoim projekcie w audycji opowiadali dr Radosław Balwierz, adiunkt Katedry Farmacji i Chemii Ekologicznej na Wydziale Chemii i Farmacji na Uniwersytecie Opolskim oraz dr Paweł Biernat, adiunkt Katedry Technologii Postaci Leku Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, dyrektor techniczny (CTO) oraz współtwórca i współautor patentowy w Biotts SA we Wrocławiu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-10, 08:00

Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie. W czym pomaga?

Michalina Sprancel
Michalina Sprancel
Ciąża i poród oznaczają bardzo duże zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Dlatego niezbędna może okazać się rehabilitacja i współpraca ciężarnej z fizjoterapeutą. Jakie dolegliwości może odczuwać młoda mama? O tym w programie opowiadała fizjoterapeutka uroginekologiczna Michalina Sprancel z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-08, 11:00

Miażdżyca - śmiertelnie niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć?

dr n. med. Jacek Hobot
dr n. med. Jacek Hobot
Może rozwijać się latami bezobjawowo, jednak jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Miażdżyca - to był kolejny medyczny temat audycji. To przewlekła choroba tętnic, podczas której dochodzi do ich zwężenia. Wiele zależy od pacjenta i jego stylu życia. Naszym gościem był dr n. med. Jacek Hobot, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej, zastępca kierownika kliniki chirurgii naczyniowej w USK w Opolu. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-05-06, 08:00

Z wizytą w laboratorium. Jak się przygotować do badań?

Renata Mond-Paszek (od lewej), Joanna Kowalska
Renata Mond-Paszek (od lewej), Joanna Kowalska
Badania laboratoryjne - chyba nie ma pacjenta, który by ich nie miał. Okazuje się jednak, że nie każdy we właściwy sposób się do nich przygotowuje. Jakie błędy popełniamy? Opowiedziały o tym Marzenie Śmierciak w audycji Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii oraz Renata Mond-Paszek, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
2024-05-02, 22:59

Spastyczność mięśni - jak leczyć?

Anna Łabuda [fot. M. Śmierciak]
Anna Łabuda [fot. M. Śmierciak]
Pacjenci dotknięci spastycznością, czyli wzmożonym napięciem mięśniowym - to kolejny temat, jaki pojawił się w audycji. Zaburzenie towarzyszy różnego rodzaju schorzeniom neurologicznym. Może dotykać pacjentów po udarze, z mózgowym porażeniem dziecięcym, urazach i uszkodzeniach mózgu czy ze stwardnieniem rozsianym. Gościem programu była lekarka Anna Łabuda, specjalistka rehabilitacji medycznej ze Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup. Rozmawiała Marzena Śmierciak.
2024-04-22, 12:57

Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką

Dorota Różycka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Dorota Różycka [fot. Katarzyna Zawadzka]
Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze hormonalnej rozmawialiśmy z jej nauczycielką Dorotą Różycką, która prowadzi Szkołę Jogi EKAM w Opolu. Posłuchajcie.
2024-04-11, 13:00

Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie?

Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Tomasz Ciesielczuk [fot. M. Boczek]
Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny, po góry. Są w naszym powietrzu, a więc je wdychamy, są w pożywaniu, a więc je konsumujemy i wchłaniamy przez naszą skórę z ubrań.
1234567

Zobacz także

2024-05-25, godz. 08:00 Poród siłami natury, przez cięcie cesarskie i.. z gwizdkiem. Rozmowa ze specjalistką ginekologii i położnictwa Poród to przełomowe wydarzenie w życiu kobiety. Jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze. Wiąże się jednak z bólem, ale też pewnego rodzaju… » więcej 2024-05-22, godz. 12:22 Rwa kulszowa - co robić? Rozmowa z Rolandem Pampuchem Kto tego doświadczył, ten wie, jak bolesnym doświadczeniem jest rwa kulszowa. Co robić, aby do niej nie dopuścić? I jak sobie radzić, kiedy już nam się… » więcej 2024-05-18, godz. 16:00 Plastry w terapii cukrzycy? Trwają badania nad bezigłowym podawaniem insuliny Czy pacjenci z cukrzycą, którzy muszą przyjmować insulinę, są skazani na zastrzyki? Na razie tak, ale opolscy naukowcy pracują nad innowacyjnym rozwiązaniem… » więcej 2024-05-10, godz. 08:00 Fizjoterapia kobiet w ciąży i po porodzie. W czym pomaga? Ciąża i poród oznaczają bardzo duże zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Dlatego niezbędna może okazać się rehabilitacja i współpraca ciężarnej… » więcej 2024-05-08, godz. 11:00 Miażdżyca - śmiertelnie niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Jak ją rozpoznać i leczyć? Może rozwijać się latami bezobjawowo, jednak jej skutki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta. Miażdżyca - to był kolejny medyczny temat… » więcej 2024-05-06, godz. 08:00 Z wizytą w laboratorium. Jak się przygotować do badań? Badania laboratoryjne - chyba nie ma pacjenta, który by ich nie miał. Okazuje się jednak, że nie każdy we właściwy sposób się do nich przygotowuje. Jakie… » więcej 2024-05-02, godz. 22:59 Spastyczność mięśni - jak leczyć? Pacjenci dotknięci spastycznością, czyli wzmożonym napięciem mięśniowym - to kolejny temat, jaki pojawił się w audycji. Zaburzenie towarzyszy różnego… » więcej 2024-04-22, godz. 12:57 Joga hormonalna - jak działa? Rozmowa z Dorotą Różycką Jak poprzez odpowiednią praktykę stymulować pracę jajników w okresie przed i w trakcie menopauzy? Jakie asany wspomogą regulację hormonów tarczycy? O jodze… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Dzika kuchnia dla dzieci. Cezary Cesarz o książce pt. "Sekrety skrzaciej skrzyni" Zajrzeliśmy do dzikiej kuchni Cezarego Cesarza, który postanowił tym tematem zainteresować także dzieci. Tak powstała książka pt. "Skarby ze Skrzaciej… » więcej 2024-04-11, godz. 13:00 Wszechobecny plastik. Jak wpływa na nasze zdrowie i otoczenie? Naukowcy ostrzegają przed wszechobecnym plastikiem. Mikro i nanocząsteczki tworzyw sztucznych są w zasadzie wszędzie - od lodowców, przez oceany, niziny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »