Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Radosław Święs: udawana anonimowość w internecie…
2016-01-11, 13:30 Autor: Justyna Krzyżanowska

Radosław Święs: udawana anonimowość w internecie doprowadziła do zaniku merytorycznej dyskusji

Radosław Święs [fot. Justyna Krzyżanowska]
Radosław Święs [fot. Justyna Krzyżanowska]
[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
[fot. flickr.com/ truthout.org, na podstawie CC BY-NC-SA 2.0]
[fot. flickr.com/ truthout.org, na podstawie CC BY-NC-SA 2.0]
Przez długi czas fora internetowe portali i gazet były traktowane, jako naturalne uzupełnienie obiegu informacji. Uznawano, że poglądy i fakty na nich prezentowane dopełniają artykuły i audycje. Z czasem jednak, gdy okazało się, że zamiast wymiany poglądów coraz częściej fora stają się polem bitwy na inwektywy, zaczęły pojawiać się wezwania do zmian, a niektóre redakcje poszły nawet dalej – przeszły do czynów. Czy w zawiązku z tym słuszne jest blokowanie możliwości dodawania komentarzy pod materiałami szczególnie kontrowersyjnymi, jak np. ostatnio dotyczącymi imigrantów i wzbudzającymi przy okazji najżywszą reakcję? O to zapytaliśmy Radosława Święsa, medioznawcę z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawiała Justyna Krzyżanowska.

Zdaniem Radosława Święsa – w przypadku zwlekania przez niemiecką telewizję z podaniem relacji z sylwestrowych wydarzeń w kilku niemieckich miastach, podczas których tłum mężczyzn arabskiego pochodzenia napastował kobiety – może się jednak okazać, że przekaz natychmiastowy nie musiał oznaczać wcale przekazu najlepszego. Rozmawialiśmy też o reakcjach, jakie tego rodzaju informacje wzbudzają na różnego rodzaju forach internetowych.

Zobacz także

2016-07-08, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński: jest cała paleta problemów, z którymi spotykają się media i dziennikarze Z drem Markiem Chyliński, medioznawcą z Uniwersytetu Opolskiego, Justyna Krzyżanowska rozmawiała o problemach, z którymi dziś spotykają się nie tylko media… » więcej 2016-07-06, godz. 11:15 Martin Weiss: media jako narzędzie w rekach oligarchów Kto ma obecnie większą władzę nad mediami – politycy i w ogóle instytucje publiczne czy jednak wielki, prywatny biznes; gdzie są granice niezależności… » więcej 2016-07-03, godz. 00:14 Agata Patoła o "Gazecie Studenckiej" "Gazeta Studencka", to pismo działające jako Koło Naukowe przy Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Z Agatą Patołą, redaktor naczelną tytułu… » więcej 2016-06-30, godz. 13:15 Paweł Lisicki: koncepcja mediów działających wyłącznie jako lustro jest dziś pozbawiona podstaw "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-28, godz. 11:30 Bronisław Wildstein: niezależność mediów fetyszem współczesnego świata Tzw. czwartą władzę powołano do życia, by kontrolowała władzę. Ale kto kontroluje media? I jak się to ma do idei niezależności? O tym rozmawiali uczestnicy… » więcej 2016-06-24, godz. 12:00 Radosław Święs o wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez polityków Media społecznościowe to dziś także narzędzie dla polityków – umożliwiają im niemal bezpośredni dostęp do wyborów. Czy jednak polscy politycy potrafią… » więcej 2016-06-21, godz. 11:13 Malwina Popiołek: czy korzystanie z Facebooka to dziś jeszcze wolny wybór czy już konieczność? Kiedyś zdanie „Cogito ergo sum”, czyli „myślę, więc jestem” Kartezjusza stanowiło podstawę, na której człowiek mógł budować swoją pewność… » więcej 2016-06-13, godz. 11:43 Thorp van Lierop: dziennikarze pod presją nowych technologii i biznesu Ton Van Lierop jest m.in. wiceprezesem fundacji dziennikarskiej wspierającej dziennikarzy śledczych. Pracował też w Brukseli jako rzecznik prasowy komisarza… » więcej 2016-06-07, godz. 14:17 Red. Matthew D. Rose: media zamiast obnażać propagandę stały się dla niej tubą "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-02, godz. 11:00 Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji – komentarz do sondażu TNS Polska Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł. Dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »