Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez…
2016-05-08, 12:00 Autor: Ireneusz Prochera

Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez Granic

[fot.Reporterzy Bez Granic]
[fot.Reporterzy Bez Granic]
Nie milkną echa raportu dotyczącącego wolności słowa na świecie, który opublikowała organizacja Reporterzy Bez Granic . W rankingu 180 państw Polska spadła w tym roku z 29. miejsca na 47. W raporcie można przeczytać o głębokim i niepokojącym spadku szacunku dla wolności prasy na poziomie globalnym i w poszczególnych krajach. To jednak spadek Polski wzbudził najwięcej komentarzy. Sławomir Sieradzki, zastępca red. nacz. Polskiego Radia dla Zagranicy uznaje wprawdzie, że raport Reporterów Bez Granic jest sprawiedliwy w ocenie Polski, ale można też dostrzec pewną manipulację towarzyszącą jego publikacji.

Przypomnijmy, na czele rankingu szósty rok z rzędu jest Finlandia, a na kolejnych miejscach Holandia i Norwegia. Sklasyfikowano 180 państw świata, ostatnie miejsce zajmuje Erytrea, a przedostatnie - Korea Północna. Za niepokojącą organizacja uznała też sytuację mediów na Kubie, w Sudanie, Somalii, Arabii Saudyjskiej, Turkmenistanie i Uzbekistanie. Pisząc o naszym kraju autorzy zwracają uwagę, że nowy rząd po wyborach uchwalił małą ustawę medialną, której efektem była między innymi wymiana władz publicznego radia i telewizji. Wspominają, że procedurę badania stanu praworządności w Polsce wszczęła Komisja Europejska. I właśnie umieszczenie tych uwag w tegorocznym raporcie wzbudziło kontrowersje.

Zobacz także

2016-07-08, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński: jest cała paleta problemów, z którymi spotykają się media i dziennikarze Z drem Markiem Chyliński, medioznawcą z Uniwersytetu Opolskiego, Justyna Krzyżanowska rozmawiała o problemach, z którymi dziś spotykają się nie tylko media… » więcej 2016-07-06, godz. 11:15 Martin Weiss: media jako narzędzie w rekach oligarchów Kto ma obecnie większą władzę nad mediami – politycy i w ogóle instytucje publiczne czy jednak wielki, prywatny biznes; gdzie są granice niezależności… » więcej 2016-07-03, godz. 00:14 Agata Patoła o "Gazecie Studenckiej" "Gazeta Studencka", to pismo działające jako Koło Naukowe przy Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego. Z Agatą Patołą, redaktor naczelną tytułu… » więcej 2016-06-30, godz. 13:15 Paweł Lisicki: koncepcja mediów działających wyłącznie jako lustro jest dziś pozbawiona podstaw "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-28, godz. 11:30 Bronisław Wildstein: niezależność mediów fetyszem współczesnego świata Tzw. czwartą władzę powołano do życia, by kontrolowała władzę. Ale kto kontroluje media? I jak się to ma do idei niezależności? O tym rozmawiali uczestnicy… » więcej 2016-06-24, godz. 12:00 Radosław Święs o wykorzystywaniu mediów społecznościowych przez polityków Media społecznościowe to dziś także narzędzie dla polityków – umożliwiają im niemal bezpośredni dostęp do wyborów. Czy jednak polscy politycy potrafią… » więcej 2016-06-21, godz. 11:13 Malwina Popiołek: czy korzystanie z Facebooka to dziś jeszcze wolny wybór czy już konieczność? Kiedyś zdanie „Cogito ergo sum”, czyli „myślę, więc jestem” Kartezjusza stanowiło podstawę, na której człowiek mógł budować swoją pewność… » więcej 2016-06-13, godz. 11:43 Thorp van Lierop: dziennikarze pod presją nowych technologii i biznesu Ton Van Lierop jest m.in. wiceprezesem fundacji dziennikarskiej wspierającej dziennikarzy śledczych. Pracował też w Brukseli jako rzecznik prasowy komisarza… » więcej 2016-06-07, godz. 14:17 Red. Matthew D. Rose: media zamiast obnażać propagandę stały się dla niej tubą "Wolność mediów – kto sprawuje kontrolę nad czwartą władzą?”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem odbyła się w Parlamencie Europejskim. Wzięli… » więcej 2016-06-02, godz. 11:00 Dr Tadeusz Detyna o dostępie Polaków do informacji – komentarz do sondażu TNS Polska Polacy czerpią wiadomości głównie z telewizji, a dopiero potem z portali informacyjnych i innych źródeł. Dla zdecydowanej większości dostęp do wiarygodnych… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »