Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez…
2016-05-08, 12:00 Autor: Ireneusz Prochera

Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez Granic

[fot.Reporterzy Bez Granic]
[fot.Reporterzy Bez Granic]
Nie milkną echa raportu dotyczącącego wolności słowa na świecie, który opublikowała organizacja Reporterzy Bez Granic . W rankingu 180 państw Polska spadła w tym roku z 29. miejsca na 47. W raporcie można przeczytać o głębokim i niepokojącym spadku szacunku dla wolności prasy na poziomie globalnym i w poszczególnych krajach. To jednak spadek Polski wzbudził najwięcej komentarzy. Sławomir Sieradzki, zastępca red. nacz. Polskiego Radia dla Zagranicy uznaje wprawdzie, że raport Reporterów Bez Granic jest sprawiedliwy w ocenie Polski, ale można też dostrzec pewną manipulację towarzyszącą jego publikacji.

Przypomnijmy, na czele rankingu szósty rok z rzędu jest Finlandia, a na kolejnych miejscach Holandia i Norwegia. Sklasyfikowano 180 państw świata, ostatnie miejsce zajmuje Erytrea, a przedostatnie - Korea Północna. Za niepokojącą organizacja uznała też sytuację mediów na Kubie, w Sudanie, Somalii, Arabii Saudyjskiej, Turkmenistanie i Uzbekistanie. Pisząc o naszym kraju autorzy zwracają uwagę, że nowy rząd po wyborach uchwalił małą ustawę medialną, której efektem była między innymi wymiana władz publicznego radia i telewizji. Wspominają, że procedurę badania stanu praworządności w Polsce wszczęła Komisja Europejska. I właśnie umieszczenie tych uwag w tegorocznym raporcie wzbudziło kontrowersje.

Zobacz także

2016-12-31, godz. 11:00 Dr hab. Marek Chyliński o gatunkach dziennikarskich Wyróżniamy cztery główne rodzaje gatunków dziennikarskich: informacja, komentarz, felieton i reportaż. Na ten temat z drem hab. Markiem Chylińskim, medioznawcą… » więcej 2016-12-29, godz. 11:30 Tomasz Turba o blogu tturba.pl Tomasz Turba, na co dzień koordynator serwisu informatycznego Radia Opole, który z pasji prowadzi technicznego bloga tturba.pl . Na początku naszej rozmowy… » więcej 2016-12-27, godz. 10:30 Filip Hubrych o blogu „Byle do przodu” Blogosfera się rozrasta, często integrując się z innymi mediami. Przykładem tego jest blog, a właściwie kanał na Facebooku „Byle do przodu” prowadzony… » więcej 2016-12-18, godz. 11:00 Bogusław Feliszek: o prawdzie na portalach społecznościowych i tryumfie Trumpa Jak to się stało? W tym prostym pytaniu, które formułowane jest w ostatnich tygodniach na różne sposoby zawiera się istota zaskoczenia, jakim dla amerykańskich… » więcej 2016-12-12, godz. 10:37 Dr Kamilla Biskupska o fotografii i mediach społecznościowych Zarówno w mediach drukowanych, jak i tych istniejących w sieci, zdjęcia odgrywają coraz większą rolę, a niektórzy biją na alarm, że spychają słowo… » więcej 2016-12-01, godz. 12:00 Marta Mandżak-Matusek i Ania Siodmok o kulisach pracy nad blogiem "Damy Rady" Marta Mandżak-Matusek i Ania Siodmok od kilku miesięcy prowadzą wspólnie blog „Damy Rady”, czyli – jak same piszą o swoim wspólnym dziecku – „Witajcie… » więcej 2016-11-28, godz. 12:00 Dr Bartłomiej Machnik o kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych i współczesnym uzależnieniu od inter… W rozmowie z drem Bartłomiejem Machnikiem poruszyliśmy m.in. wątki kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych oraz współczesnego uzależnienia… » więcej 2016-11-23, godz. 12:00 Red. Roman Młodkowski o dziennikarstwie ekonomicznym i wiedzy Polaków Roman Młodkowski jest dziennikarzem, managerem mediów i niezależnym konsultantem. Był redaktorem naczelnym i twórcą TVN CNBC, a także dyrektorem działu… » więcej 2016-11-19, godz. 12:00 Patryk Suliga o zarabianiu na prowadzeniu kanału na YouTube Patryk Suliga, początkujący i zapalony YouTuber z Opola, który na co dzień pracuje w Parku Naukowo-Technologicznym opowiedział nam, jak to jest z tym zarabianiem… » więcej 2016-11-15, godz. 12:00 Kasia i Nikodem Jacuk o blogu „Tanie Podróżowanie” Kasia i Nikodem Jacuk od kilku lat podróżują po całym świecie. Zwiedzili już prawie całą Europę. Byli także w Gruzji, Maroku, Wietnamie i Indonezji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »