Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez…
2016-05-08, 12:00 Autor: Ireneusz Prochera

Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez Granic

[fot.Reporterzy Bez Granic]
[fot.Reporterzy Bez Granic]
Nie milkną echa raportu dotyczącącego wolności słowa na świecie, który opublikowała organizacja Reporterzy Bez Granic . W rankingu 180 państw Polska spadła w tym roku z 29. miejsca na 47. W raporcie można przeczytać o głębokim i niepokojącym spadku szacunku dla wolności prasy na poziomie globalnym i w poszczególnych krajach. To jednak spadek Polski wzbudził najwięcej komentarzy. Sławomir Sieradzki, zastępca red. nacz. Polskiego Radia dla Zagranicy uznaje wprawdzie, że raport Reporterów Bez Granic jest sprawiedliwy w ocenie Polski, ale można też dostrzec pewną manipulację towarzyszącą jego publikacji.

Przypomnijmy, na czele rankingu szósty rok z rzędu jest Finlandia, a na kolejnych miejscach Holandia i Norwegia. Sklasyfikowano 180 państw świata, ostatnie miejsce zajmuje Erytrea, a przedostatnie - Korea Północna. Za niepokojącą organizacja uznała też sytuację mediów na Kubie, w Sudanie, Somalii, Arabii Saudyjskiej, Turkmenistanie i Uzbekistanie. Pisząc o naszym kraju autorzy zwracają uwagę, że nowy rząd po wyborach uchwalił małą ustawę medialną, której efektem była między innymi wymiana władz publicznego radia i telewizji. Wspominają, że procedurę badania stanu praworządności w Polsce wszczęła Komisja Europejska. I właśnie umieszczenie tych uwag w tegorocznym raporcie wzbudziło kontrowersje.

Zobacz także

2016-11-10, godz. 15:05 Dr Malwina Popiołek o kreacji wizerunku i więziach komunikacyjnych w mediach społecznościowych Czy korzystanie z Facebooka i innych serwisów społecznościowych to dziś jeszcze wybór czy już konieczność? M.in. o to zapytaliśmy dr Malwinę Popiołek… » więcej 2016-10-10, godz. 11:00 Bartłomiej Machnik o wpływie nowych mediów na społeczeństwo Bartłomieja Machnika, pasjonata i badacza nowych mediów zapytaliśmy m.in. o wpływ mediów społecznościowych – i w ogóle nowych mediów – na funkcjonowanie… » więcej 2016-10-05, godz. 15:45 Patryk Suliga o prowadzeniu kanału na YouTubie Patryk Suliga, na co dzień pracujący w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu, to równocześnie zapalony YouTuber, który prowadzi kanał "Bez Kanału". Autor… » więcej 2016-09-30, godz. 11:00 Dr Marek Chyliński o obecności polityków w mediach społecznościowych Nikogo już dziś nie dziwi obecność polityków w mediach społecznościowych. Czy jest to trend długotrwały i czy aktorom politycznym się to opłaca? M.in… » więcej 2016-09-26, godz. 11:00 Bez konta na Facebooku przez tydzień? Eksperyment dr Malwiny Popiołek Czy jest jeszcze życie poza tym, które prowadzimy w mediach społecznościowych? Odpowiedzi na to pytanie szukała dr Malwina Popiołek, medioznawca z Uniwersytetów… » więcej 2016-09-22, godz. 11:00 Michał Wanke: dziś już nie ma granicy wirtualne – realne Czy dziś da się jeszcze oddzielić życie w świecie realnym od tego, które prowadzimy w Internecie? M.in. o to Justyna Krzyżanowska zapytała Michała Wanke… » więcej 2016-09-15, godz. 13:52 Dr M.Pietrzak: "hejt" jako zdegenerowana forma debaty publicznej? "Media trochę się pogubiły" - uważa filozof z Uniwerytetu Opolskiego dr Marcin Pietrzak, poproszony o ocenę stanu współczesnych mediów. Z drem Pietrzakiem… » więcej 2016-09-15, godz. 13:34 Dr A.Drosik: można robić dobre, publiczne radio, które jest słuchane Gościem programu Kreatorzy Rzeczywistości był dr Adam Drosik - politolog z Uniwersytetu Opolskiego. Rozmawialiśmy m.in. o modelu mediów publicznych, który… » więcej 2016-09-06, godz. 12:00 Dr Marek Chyliński o polskim prawie prasowym w odniesieniu do systemów zagranicznych Dr Marek Chyliński, medioznawca z Uniwersytetu Opolskiego wyjaśnia dziś podstawowe pojęcia związane z polskim prawem prasowym - nie brakuje odniesień do… » więcej 2016-08-31, godz. 13:55 Skąd coraz większa presja, aby być obecnym i aktywnym w social media? Odpowiada dr Malwina Popiołek Coraz częściej daje się odczuć presję, aby być obecnym i aktywnym w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku. Dlaczego tak się dzieje? Na te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »