Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii…
2023-09-10, 12:58 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej

Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej
Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak zwanych konkretach, dodając do nich jeszcze emerytury stażowe.

Koalicja Obywatelska także używa słowa "konkret" i zaprezentowała ich w Tarnowie aż 100, zapowiadając, że pomysły te zostaną wprowadzone w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

To miedzy innymi podwyżki dla budżetówki i nauczycieli, koniec z zadaniami domowymi dla uczniów, wyższe finansowanie szpitali czy rozliczenie 8 lat rządów PiS-u.

Oba bloki mówiły też o transformacji energetycznej, czy wyższych zarobkach. Podobnie postąpiła Trzecia Droga, która również w tę sobotę nie próżnowała. Podczas swojego kongresu w Warszawie liderzy Polski 2050 i PSL, oprócz rozwoju tzw. zielonej energii, zapowiedzieli także ustanowienie 2 niedziel handlowych w miesiącu.

Lewica zapowiada natomiast stopniowe skracanie czasu pracy, docelowo mamy w niej spędzać 35 godzin tygodniowo. Na Konwencji w Poznaniu zapowiadano także, że będziemy zarabiać więcej.

Konfederacja swoją konwencję programową zorganizowała pod koniec czerwca. Mówiono wtedy między innymi o obniżeniu podatków, dobrowolnym ZUS-ie dla przedsiębiorców, konstytucyjnej ochronie gotówki, czy tańszych mieszkaniach.

Czy ponad miesiąc, który dzieli nas od wyborów, upłynie pod znakiem merytorycznej dyskusji na temat programów, czy jednak górę będą brały emocje, wytykanie błędów przeciwnikom lub symbole, takie jak marsze? Między innymi o to pytaliśmy gości pierwszej po wakacjach Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole.
- Jeżeli chodzi o program Prawa i Sprawiedliwości i to, co przedstawiliśmy przez ostatnie 8 lat, to jest bardzo jednoznaczna marka Zjednoczonej Prawicy, a to jest wiarogodność. Wiarygodność, która pokazuje, że wszystkie propozycje,m które składaliśmy 8 lat temu i te, które składamy teraz, to są te oferty, które po prostu zostaną zrealizowane - mówiła posłanka PiS Violetta Porowska.

- Wybory 15 października bez wątpienia będą najważniejszymi wyborami od 1989 roku, bo te wybory rozstrzygną, w jakiej Polsce będziemy żyć, mieszkać, pracować. Te wybory rozstrzygną, czy będziemy żyć w Polsce europejskiej, w Polsce samorządowej, w Polsce praworządnej, Polsce tolerancyjnej, czy odwrotnie; czy będziemy, tak jak do tej pory, zmierzać milowymi krokami w stronę państwa autorytarnego - przekonywał poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś.

- Bardzo bym chciał, żeby ta kampania była oparta o merytorykę. Chciałbym bardzo, żebyśmy rozmawiali o programie dla Polaków. Mam obawy co do tego. Jak patrze na tę rzeczywistość polityczną, jak patrzę na niektóre zachowania niektórych polityków Koalicji Obywatelskiej. Zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej, albo przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej, to skóra mi trochę cierpnie, bo przecież żyjemy w jednym województwie. 16 października też będzie dzień, będziemy się tutaj mijali, spotykali, widywali. Będziemy chcieli dalej jakoś rozwijać nasze województwo. Natomiast poziom agresji ze strony naszych konkurentów rośnie z dnia na dzień, to mnie niepokoi - powiedział wojewoda opolski, Sławomir Kłosowsaki (PiS).

- Od samego początku kampania nasza jest super merytoryczna. Nasza kampania przewyższa merytoryczną stroną wszystkie inne siły polityczne w Polsce. Już 2 miesiące temu na konwencji programowej opublikowaliśmy obszerny program obejmujący najważniejsze dziedziny, które interesują Polaków. Wielkie siły polityczne w Polsce próbują za nami nadążać, po 2 miesiącach opublikowano jakieś tam punkty, które mają przekonać Polaków do głosowania na te siły polityczne. Nawet tutaj, w czasie tej dyskusji, widać, że najważniejszą tezą duopolu PO-PiS jest polaryzacja, rozgrzanie emocji, skłócenie wzajemne. My tego chcemy unikać - zapewniał Włodzimierz Skalik z Konfederacji.

- Wszystkie sprawy są ważne. Zarówno te dotyczące sytuacji na terenie naszego kraju, jak i te kwestie dotyczące światopoglądu. Chciałabym też odnieść się do kandydata Konfederacji, który mówił, że nie tworzycie polaryzacji. Słucham tego ze zdumieniem, bo jestem drugą kadencję w sejmie i miałam okazję wielokrotnie usłyszeć wystąpienia posłów Konfederacji. Niektórzy z nich, ich zachowanie, było bardzo skrajne - podkreślała posłanka PiS Katarzyna Czochara.

- W tym rozgorączkowanym momencie kampanii wyborczej powinno nam, jako politykom, przyświecać jedno słowo. Odpowiedzialność. Odpowiedzialność za stan finansów publicznych państwa i, niestety, co też wychodzi w tych wczorajszych konwencjach, niestety nie zawsze ta odpowiedzialność za to jest - mówił Adam Gomoła z Trzeciej Drogi.

Zobacz także

2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »