Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wy…
2023-05-21, 13:09 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych

Niedzielna Loża Radiowa o socjalnych obietnicach wyborczych
Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się dostrzec dwa obozy: tych, którzy mówili, że trzeba przeprowadzić transfer socjalny, poprzez różnego rodzaju dodatki finansowe i tych, którzy nazywali to pustym rozdawnictwem, szkodzącym państwu. Tymczasem teraz , gdy PiS obiecuje podwyżkę 500 plus na 800, Koalicja Obywatelska mówi, że daje to samo plus dwukrotnie wyższą kwotę dochodu wolnego od podatku. Gdy PiS daje od lipca kredyt hipoteczny z oprocentowaniem dwóch proc., to KO zapowiada ten sam kredyt, ale na zero procent od listopada. Do licytacji przyłącza się PSL, bo Marek Sawicki mówi, że wspólnie z partia Szymona Hołowni zaproponuje tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny.

Na ile potrzebne i wiarygodne są składane dziś przez partie obietnice? Pomagają czy szkodzą obywatelom i państwu? Czy wygra wybory ten, który więcej obieca, nie oglądając się na to czy da się to zrealizować?
- Wydaje mi się, że nikogo nie musimy przekonywać, że te wszystkie obietnice są obietnicami do spełnienia. De facto wszystko, co było obiecywane od 2015 roku zostało zrealizowane, albo podjęte. Jesteśmy w tej chwili inicjatorami programów społecznych. Opozycja jest reaktywna: my coś proponujemy, dopiero do tego odnosi się opozycja - przekonywał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Każda inicjatywa, która ma na celu wsparcie kondycji finansowej obywateli Polski i ich rodzin ma sens. Ale gdy mówi to odpowiedzialny rząd. Natomiast, gdy dziś analizujemy kondycję finansową państwa to mamy tutaj znak zapytania. Podejrzewam, że nikt w Polsce, łącznie z ministrem finansów nie jest w stanie określić poziomu długu publicznego. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy stać nas na to wszystko? - mówił poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- W tej kampanii przede wszystkim powinno dominować hasło "wiarygodność". Te obietnice, które dziś składa opozycja, wtórne wobec deklaracji rządu Zjednoczonej Prawicy, nijak się mają do tego, jak te partie zachowywały się, gdy rządziły. Obywatele mają już świadomość tego, że deklaracje które dziś rząd Zjednoczonej Prawicy składa, zostaną zrealizowane - podkreślał Sławomir Batko ( Suwerenna Polska ).

- Trzeba powiedzieć ludziom wprost: to nie są wybory o to jak będzie wyglądał przyszły budżet, jaka będzie dyscyplina finansowa tego budżetu, o programy socjalne, to są wybory o elementarną wolność, o demokrację, o praworządność, o wolność słowa, prawa mniejszości. I nic nie jest tak szkodliwego dla budżetu państwa jak rządy PiS-u, czyli punktem wyjścia jest odsunięcie PiS-u od władzy - powiedział poseł Witold Zembaczyński (.N/Koalicja Obywatelska ).

- Zgadzam się, że słowem-kluczem przed wyborami i w czasie wyborów powinno być słowo "wiarygodność". I tej wiarygodności PiS-owi i "Skłóconej Prawicy" kompletnie brakuje. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki w sposób histeryczny robią ucieczkę do przodu, próbując kupić wyborców kolejnymi obietnicami. Gdyby tak było, że jest wspaniale, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, to poparcie dla "Skłóconej Prawicy" przekraczałoby 50 proc. , a tymczasem wciąż topnieje - stwierdził poseł Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska).

- Gdy finanse państwa na to pozwalały, myśmy zawsze byli za wprowadzaniem programów socjalnych. To jest pierwsza kampania wyborcza, która będzie się odbywać przy takim stanie finansów publicznych. Jeżeli nie można określić do końca jakie jest zadłużenie kraju...Nie jest prawdą, że opozycja nie ma programu. Myśmy już dawno przedstawili program "Uczciwa Polska", w którym podkreślamy jedną rzecz: praca musi się opłacać - wskazał Stanisław Rakoczy (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (21.05.2023)

Zobacz także

2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej 2023-04-02, godz. 13:08 Niedzielna Loża Radiowa o przyszłości motoryzacji w UE i o napływie zboża z Ukrainy We wtorek Rada UE wydała rozporządzenie w sprawie ochrony klimatu, głównie chodzi tu o przyszłość motoryzacji. Zgodnie z nim, po 2035 roku nie będzie możliwa… » więcej 2023-03-26, godz. 12:32 Niedzielna Loża Radiowa o protestach rolników i zawieszonym proteście opiekunów osób niepełnosprawnych Przez Polskę przetoczyły się protesty rolników. Powodem są ceny zbóż i rzepaku w skupie. Zdaniem protestujących, niekontrolowany napływ ukraińskiego… » więcej 2023-03-19, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (19.03.2023) o inflacji i stanie gospodarki Inflacja i stan gospodarki będą głównymi tematami kampanii wyborczej dla ponad 47% badanych - tak wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Mamy też rekordową… » więcej 2023-03-12, godz. 12:21 Niedzielna Loża Radiowa [12.03.2023] Nie milkną echa reportażu Marcina Gutowskiego, który ujawnił że Karol Wojtyła o pedofilii w kościele wiedział i ukrywał ją, kiedy był jeszcze arcybiskupem… » więcej 2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »