Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wy…
2023-05-21, 13:09 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych

Niedzielna Loża Radiowa o socjalnych obietnicach wyborczych
Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się dostrzec dwa obozy: tych, którzy mówili, że trzeba przeprowadzić transfer socjalny, poprzez różnego rodzaju dodatki finansowe i tych, którzy nazywali to pustym rozdawnictwem, szkodzącym państwu. Tymczasem teraz , gdy PiS obiecuje podwyżkę 500 plus na 800, Koalicja Obywatelska mówi, że daje to samo plus dwukrotnie wyższą kwotę dochodu wolnego od podatku. Gdy PiS daje od lipca kredyt hipoteczny z oprocentowaniem dwóch proc., to KO zapowiada ten sam kredyt, ale na zero procent od listopada. Do licytacji przyłącza się PSL, bo Marek Sawicki mówi, że wspólnie z partia Szymona Hołowni zaproponuje tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny.

Na ile potrzebne i wiarygodne są składane dziś przez partie obietnice? Pomagają czy szkodzą obywatelom i państwu? Czy wygra wybory ten, który więcej obieca, nie oglądając się na to czy da się to zrealizować?
- Wydaje mi się, że nikogo nie musimy przekonywać, że te wszystkie obietnice są obietnicami do spełnienia. De facto wszystko, co było obiecywane od 2015 roku zostało zrealizowane, albo podjęte. Jesteśmy w tej chwili inicjatorami programów społecznych. Opozycja jest reaktywna: my coś proponujemy, dopiero do tego odnosi się opozycja - przekonywał wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Każda inicjatywa, która ma na celu wsparcie kondycji finansowej obywateli Polski i ich rodzin ma sens. Ale gdy mówi to odpowiedzialny rząd. Natomiast, gdy dziś analizujemy kondycję finansową państwa to mamy tutaj znak zapytania. Podejrzewam, że nikt w Polsce, łącznie z ministrem finansów nie jest w stanie określić poziomu długu publicznego. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy stać nas na to wszystko? - mówił poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- W tej kampanii przede wszystkim powinno dominować hasło "wiarygodność". Te obietnice, które dziś składa opozycja, wtórne wobec deklaracji rządu Zjednoczonej Prawicy, nijak się mają do tego, jak te partie zachowywały się, gdy rządziły. Obywatele mają już świadomość tego, że deklaracje które dziś rząd Zjednoczonej Prawicy składa, zostaną zrealizowane - podkreślał Sławomir Batko ( Suwerenna Polska ).

- Trzeba powiedzieć ludziom wprost: to nie są wybory o to jak będzie wyglądał przyszły budżet, jaka będzie dyscyplina finansowa tego budżetu, o programy socjalne, to są wybory o elementarną wolność, o demokrację, o praworządność, o wolność słowa, prawa mniejszości. I nic nie jest tak szkodliwego dla budżetu państwa jak rządy PiS-u, czyli punktem wyjścia jest odsunięcie PiS-u od władzy - powiedział poseł Witold Zembaczyński (.N/Koalicja Obywatelska ).

- Zgadzam się, że słowem-kluczem przed wyborami i w czasie wyborów powinno być słowo "wiarygodność". I tej wiarygodności PiS-owi i "Skłóconej Prawicy" kompletnie brakuje. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki w sposób histeryczny robią ucieczkę do przodu, próbując kupić wyborców kolejnymi obietnicami. Gdyby tak było, że jest wspaniale, że sytuacja gospodarcza jest stabilna, to poparcie dla "Skłóconej Prawicy" przekraczałoby 50 proc. , a tymczasem wciąż topnieje - stwierdził poseł Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska).

- Gdy finanse państwa na to pozwalały, myśmy zawsze byli za wprowadzaniem programów socjalnych. To jest pierwsza kampania wyborcza, która będzie się odbywać przy takim stanie finansów publicznych. Jeżeli nie można określić do końca jakie jest zadłużenie kraju...Nie jest prawdą, że opozycja nie ma programu. Myśmy już dawno przedstawili program "Uczciwa Polska", w którym podkreślamy jedną rzecz: praca musi się opłacać - wskazał Stanisław Rakoczy (Polskie Stronnictwo Ludowe).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (21.05.2023)

Zobacz także

2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej 2024-09-15, godz. 11:54 Niedzielna Loża Radiowa o sytuacji powodzi i jej skutkach (15.09.2024) Niedzielna Loża Radiowa poświęcona była sytuacji powodziowej w naszym regionie oraz jej skutkom. Kolejne ekipy rządowe zmieniają się na przestrzeni lat… » więcej 2024-09-08, godz. 12:57 Czy exposé marszałka Szymona Ogłazy to zapowiedź dynamicznego rozwoju regionu? Niedzielna Loża Radiowa - 08.09.20… Bezpieczeństwo, komunikacja i sprawy społeczne - to 3 główne filary rozwoju regionu, które w tym tygodniu w swoim exposé przedstawił Marszałek Szymon Ogłaza… » więcej 2024-09-01, godz. 12:39 Decyzja PKW w sprawie pieniędzy dla PiS i projekt budżetu państwa na 2025 rok - tematami Niedzielnej Loży Radiowej… W NLR Radia Opole poruszyliśmy dwa tematy: Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe PiS, co będzie skutkowało odebraniem partii części… » więcej 2024-08-25, godz. 12:24 Orlen raportuje gorsze wyniki. Czy to efekt zmiany rządu? Co da nam zacieśnienie relacji z Indiami? - NLR - 25.08.20… W pierwszym półroczu 2024 r. Orlen zanotował zysk netto w wysokości ok. 2,8 mld zł. To ponad pięć razy mniej niż rok wcześniej. Natomiast II kwartale… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »