Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu…
2023-04-30, 12:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa

Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i pomocy państwa w oszczędzaniu na mieszkanie
Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji, służb mundurowych oraz żołnierze, w tym ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej po dwóch latach służby dostaną prawo do ubiegania się o pozwolenie na broń prywatną "do celów ochrony osobistej, osób i mienia", jeżeli zadeklarują "chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej".
Ustawa daje też prawo do posiadania broni do celów ochrony osobistej "innym państwowym formacjom uzbrojonym". Nie wskazuje o jakie formacje może chodzić.
- Pamiętajmy o wielu wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych. Co rusz jesteśmy informowani, że jakiś szaleniec wtargnął do szkoły i otworzył ogień do dzieciaków i do postronnych osób i to musi stawiać znaki zapytania - powiedział Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej.

- Dostęp nie został ułatwiony, nie daje się broni do ręki szaleńcom - powiedział Jacek Żarowski z Partii Republikańskiej. Funkcjonariusze, żołnierze, przedstawiciele innych służb, którzy z racji wykonywanego zawodu mają dostęp do broni. O nich mówimy. Oni są przeszkoleni, przebadani.

- Jestem przeciwnikiem rozszerzania uprawnień do posiadania broni prywatnie - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Gala. - Wrzutka, która trafiła do ustawy deregulacyjnej ma na celu rozszerzenie co do możliwości używania broni prywatnie. To jest jednak duży krok i obserwując to co w Stanach Zjednoczonych się dzieje jest rzeczą bardzo niebezpieczną. Jest potrzebna dosyć mocna kontrola - dodał.

- Jeżeli weźmiemy ustawę o broni i kategorie osób, które już w tej chili dostęp do broni ma, to my niczego nie zwiększamy, nie dajemy broni kolejnym grupom, poza WOTem, ale to formacja również zmilitaryzowana, ale im dajemy możliwość o staranie się o pozwolenie na posiadanie broni powiedział Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości. - To nie jest tak, że ktoś jest z WOT dostaje broń i po południu ma ją w domu.

- Trzeba zwrócić uwagę na to, że deregulacja dotyczy broni krótkiej, a nie broni długiej. Broń krótka w działaniach wojennych nie jest zbytnio przydatna, bo jak czyścić okopy wroga przy pomocy pistoletu? - pytał Adam Warzecha z Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Rozumiem, jeżeli chodzi o zastosowanie policji, różnych służb, ale żołnierze WOT, którzy służą dwa lata mają 70 dni przebywania w wojsku i jeden wyjazd na poligon w roku. Posługują się bronią długą, nie mają przeszkolenia dla broni krótkiej - dodał. Podkreślał, że potrzeba więcej szkoleń i więcej strzelnic dla pracowników służb.

Włodzimierz Putowski z OdNowy powiedział, że jest daleki od całkowitego dostępu do broni, natomiast jego zdaniem warto wyciągnąć wnioski z globalnych doświadczeń. - Według danych Eurostatu Polska jest na 3 miejscu w Europie jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale jednocześnie jesteśmy jednym z ostatnich krajów Europy pod względem tego, ile mamy broni w społeczeństwie. Sąsiednie Czechy mają 16 razy więcej. Każde skraje rozwiązanie jest złe.

Szymon Godyla z Nowoczesnej zaznaczył, że to bardzo wrażliwy temat społecznie.
- To co mnie bardzo boli to to, że na ten temat nie było dyskusji w społeczeństwie. Temat nie był na tapecie. To, że się teraz tym zajmujemy, to sytuacja w obozie Zjednoczonej Prawicy, czyli to, że Kukiz i Ziobro merdają całym PiSem. Kilku posłów Kukiza i Solidarne Polski potrafi wpłynąć, na to, czym się zajmuje partia rządząca i jak się tym zajmuje. To, że PiS na szybko próbuje załagodzić bunt w swoim obozie, dlatego w tak szybkim tempie jest przyjmowana ustawa - powiedział Szymon Godyla.

Tobiasz Gużda zaznaczył, że wprowadzone zmiany są kosmetyczne, pozwalają policjantom, czy komandosom GROMu mieć broń.
- To rzecz normalna, to osoby przeszkolone, mają uprawnienia, umieją się bronią posługiwać. Nie będzie to znaczne rozszerzenie dostępu do broni, tylko kosmetyczne zmiany, które podniosą znajomość posługiwania się bronią wśród ludzi - powiedział. Tobiasz Gużda.

Drugim tematem było "Konto mieszkaniowe", które zacznie obowiązywać, jeśli prezydent podpisze ustawę. Oszczędzanie na nim będzie gwarantowało dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa.
W Niedzielnej Loży Radiowej część gości chwaliło takie rozwiązanie i wskazywało, że młodzi oczekują na możliwość oszczędzania z pomocą państwa, część natomiast mówiła o powrocie "książeczek mieszkaniowych" i wskazywała, że nie poprawi to sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu do własnego M.

Zobacz cały program!

Zobacz także

2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej 2022-11-13, godz. 12:27 "Niedzielna Loża Radiowa" z 13 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj Niedzielna dyskusja polityków tym razem na dwa tematy: pomysł zniesienia immunitetu dla parlamentarzystów i sędziów, a także Marsz Niepodległości. » więcej 2022-11-06, godz. 14:00 "Niedzielna Loża Radiowa" (06.11.2022) - zobacz i posłuchaj [FILM] Rząd ogłosił, iż planuje budowę trzech elektrowni jądrowych. Znamy już wykonawców dwóch z nich - to Amerykanie i Koreańczycy. Nieznany pozostaje partner… » więcej 2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej 2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »