Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej…
2023-02-19, 12:37 Autor: Ireneusz Prochera

Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach

Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach
Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec polskiej konstytucji, uznane zostało za wytoczenie ciężkiej artylerii w sporze z Polską. Pytanie czy to jedynie na postrach czy po to, by nadal blokować KPO? I czy to, że stało się to niemal w przeddzień wizyty w Polsce amerykańskiego prezydenta, to przypadkowa zbieżność czy chęć pokazania, kto jest ważniejszy dla Polski jako partner strategiczny?
Do 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i małe dostawcze mają nie emitować dwutlenku węgla - taki plan zatwierdził Parlament Europejski. Oznaczałoby to koniec ery silników spalinowych i początek ery m.in. samochodów elektrycznych i hybrydowych. Decyzja w sprawie tego, czy rzeczywiście dojdzie do zielonej rewolucji na drogach, będzie teraz należała do Rady Europejskiej. Co to oznacza dla Polaków?

O to zapytaliśmy gości w studiu.
- Trzeba było w Polskę uderzyć i uderzono - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, komentując kolejną skargę do TSUE, tym razem w kwestii zwierzchności bądź nie polskiej konstytucji wobec unijnych aktów prawnych. Zdaniem gościa NLR bierze się to z rosnącej pozycji Polski, co nie wszystkim w EU podoba się.

- Dla mnie sprawa jest bardzo czytelna. W sytuacji gdy PiS kompletnie rozmontował system sądowniczy w Polsce, a TK przestał być normalnym sądem konstytucyjnym, w takiej sytuacji interes prawny polskich obywateli jest zagrożony. Po to jesteśmy członkiem Unii, by móc się do niej odwołać, gdy władza robi źle dla obywatela - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Przeciągająca się sprawa KPO może się też odbić na poparciu Polaków dla UE, które jest teraz najwyższe w Unii. Każdej ze stron tego konfliktu powinno zależeć na tym, by jak najszybciej go rozwiązać - uważa Jarosław Szóstka ( OdNowa)

- Rządzący doprowadzili do takiej sytuacji, że ja nie bardzo wiem jak rozwikłać tą sytuację na gruncie prawa polskiego. Jest kompletny pat. Wydanie jakiegokolwiek wyroku przez TK w sprawie Sądu Najwyższego uważam dziś za niemożliwe - mówił Tadeusz Jarmuziewicz (PO)

- W kwestiach związanych z konstytucją nie oddaliśmy traktatowo kompetencji Unii Europejskiej. Potwierdzają to także liczne przykłady wyroków trybunałów konstytucyjnych w krajach członkowskich. W związku z tym, ja nie widzę w ogóle sporu - przekonywał Robert Tistek (Kukiz'15).

- Narracja, że Niemcy czy Hiszpania też nie uznają wyroków TSUE w kwestiach prawnych jest manipulacją. Ich spór dotyczył prawa bankowego i nielegalnego referendum oraz odebrania immunitetu, a nasz generalnego lekceważenia kompetencji i orzeczeń TSUE - mówił Kacper Kunstler (PSL)

- Spór przed TSUE polega na tym, że Polska wprowadziła regulacje ustawowe, nie konstytucyjne, które są w sprzeczności z punktu widzenia Komisji Europejskiej z traktatami akcesyjnymi, czyli III filarem UE, a więc wymiarem sprawiedliwości - tak istotę sporu rządu z KE opisał Paweł Kampa (Lewica).

- W tym pakiecie zostało zgłoszonych przez KE do TSUE ponad 30 spraw. Myślę, że to nie jest tak pozbierane po to, by wtedy gdy przyjeżdża do Polski prezydent USA podnieść ten temat. Złożenie samej skargi poprzedziło wiele czynności i wymiana dokumentów. A teraz mamy próbę rozstrzygnięcia, gdzie jest tutaj racja - powiedział poseł Ryszard Galla (MN)

- Reforma wymiaru sprawiedliwości, tak oczekiwana przez społeczeństwo, była realizowana na wzór rozwiązań niemieckich. A jeśli chodzi o KPO, to trzeba powiedzieć, że jest już stosowane prefinansowanie. Środki trafiają do samorządów i na najważniejsze zadania bez oczekiwania na zatwierdzenie KPO. A prezydent odsyłając ustawę o SN do TK korzysta ze swoich uprawnień - przekonywała poseł Katarzyna Czochara ( PiS).

Zobacz także

2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej 2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej 2022-12-11, godz. 13:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11.12.2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Czy otwarta "wojna" w Zjednoczonej Prawicy to fakt, czy fejk? Czy finanse państwa nigdy nie były tak dobre, czy może nigdy nie były tak złe? Czy Zbigniew… » więcej 2022-12-04, godz. 12:01 "Niedzielna Loża Radiowa" z 04.11.2022 r. - zobacz i posłuchaj Do Sejmu trafiła ustawa o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Organ ten będzie funkcjonował… » więcej 2022-11-27, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa z 27 listopada [Film] Po uderzeniu rakiety w Przewodowie niedaleko polsko-ukraińskiej granicy Niemcy zaoferowały, że przekażą Polsce baterie systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Minister… » więcej 2022-11-20, godz. 14:45 "Niedzielna Loża Radiowa" z 20 listopada 2022 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] O konsekwencjach upadku po stronie polskiej rakiety, która nadleciała ze wschodu, rozmawiali przedstawiciele opolskich środowisk politycznych. W miejscowości… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »