Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 11 września 2022 r…
2022-09-11, 12:34 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj!
Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje o konieczności przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę 2024 roku, a ponadto pod dyskusję poddaje się kwestię zmiany ordynacji wyborczej. Przypomnijmy, kalendarz wyborczy wskazuje obecnie, że wybory samorządowe i wybory parlamentarne odbędą się jesienią 2023 roku. Prezes PiS na jednym ze spotkań "objazdowych" po kraju zapowiedział, że sprawa zmiany terminu wyborów samorządowych trafi do sejmu, a jak poinformował w piątek rzecznik rządu, projektu ustawy o przesunięciu wyborów miałby być poselski, a nie rządowy, co w praktyce oznacza szybszą legislację. Niektóre media podają, że projekt jest już gotowy i został uzgodniony z Pałacem Prezydenckim.
- Komitet Polityczny PiS na Nowogrodzkiej knuje rozwiązania, które potem stają się rzeczywistością w sejmie poprzez projekty poselskie, a te nie podlegają żadnym konsultacjom, co jest fatalną praktyką. Za tym projektem będzie stała racja polegająca na tym, że sklejenie dwóch wyborów może być trudne technicznie i to będzie podnosił obóz PiS, a my wiemy, że chodzi o to ewentualną klęskę w samorządach, a PiS przegrywa w największych miastach. I to byłby zły sygnał dla PiS - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński.

- Jak zestawimy kalendarz wyborczy to wybory nam się ewidentnie nakładają, w najgorszym wypadku mogą być tylko dwa tygodnie przerwy. Na pewno pokrywają się okresy kampanii i jest pytanie jak to rozliczać. Nie dziwią więc głosy PKW, że kontrola i przeprowadzenie wyborów jest trudne, a nawet trochę niemożliwe. Co w sytuacji gdy jeden kandydat w wyb.samorządowych kandydowałby z komitetu niezależnego, a w parlamentarnych z partyjnego? To by wprowadzało w błąd wyborców - argumentował Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. - Platforma szczyci się dużymi miastami, a większość ludzi mieszka w miasteczkach, a tu od lat PiS zwiększa ilość swoich radnych czy burmistrzów - dodał.

- PiS rozwiązuje problem, który samo stworzyło, bo już wcześniej było wiadomo, że nałożą się na siebie wybory samorządowe i parlamentarne. Trzeba było się wtedy zastanowić. Gdy przesuniemy wybory samorządowe na wiosnę, to wtedy mamy wybory do Parlamentu Europejskiego. I znów będzie problem nałożenia wyborów. Partia rządząca nie potrafi przewidzieć konsekwencji stanowionego prawa, mieliśmy już z tym do czynienia przy okazji Polskiego Ładu. PiS-owi brakuje doświadczenia i spojrzenia w przyszłość - powiedział radny sejmiku Szymon Godyla z Nowoczesnej (KO).

- To Państwowa Komisja Wyborcza podjęła temat rozliczenia i przeprowadzenia rzetelnie kampanii samych wyborów. To spowodowało, że należy się poważnie zastanowić. Ja cieszę się, że ta kadencja zostanie przedłużona, mamy doświadczonych samorządowców. Co do argumentu o kolizji z eurowyborami; w ostatnich wyb. samorządowych kandydowało w całej Polsce 184 tys. kandydatów. Do sejmu ponad 5 tys. kandydatów, do europarlamentu zarejestrowało się 867. Widzimy więc, że łatwiej połączyć i zbliżyć wybory samorządowe z europarlamentem, bo logistycznie łatwiej to zrobić i będzie to bardziej transparentne - powiedział Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Cieszę się, że obóz rządzący po kilku latach od wydłużenia kadencji samorządów przypomniał sobie jak się liczy do pięciu - stwierdził Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy. - To, że wybory się nałożą wiedzieliśmy od razu, wiedzieliśmy, że będziemy mieli dwie duże kampanie, że nałożą się plakaty itd. Przecież to wiemy od lat. Co się stało, że teraz mamy akcję przekładania terminu wyborów, co się stało, że władzy zaczęło się to opłacać? Te nerwowe ruchy wskazują, że obóz władzy boi się te wybory przegrać, może obóz władzy wie, że już przegra? - dodał.

- Ten problem jest dyskutowany co najmniej od czerwca na łamach mediów. Państwowa Komisja Wyborcza już sygnalizowała politykom, że to oni będą mieli kłopot, aby politycy zastanowili się nad terminem wyborów. Trzeba wysłuchać argumentów, które płyną z PKW, ostatnio przewodniczący powiedział wyraźnie, że mały błąd może spowodować podważenie całej procedury wyborów, a tego byśmy nie chcieli. Więc przestańmy wypominać co było i może rzeczywiście trzeba to zmienić, przenieść. Część samorządowców mówi, że nie widzą w tym swojej krzywdy, więc to dla przejrzystości wyborów dobra rzecz - powiedziała Justyna Soppa ze stowarzyszenia Od Nowa (Zjednoczona Prawica).

- W demokratycznym państwie prawo ma być stosowane, a nie wykorzystywane pod bieżące sprawy polityczne. Mam wrażenie że dziś to może być argument dla obozu rządzącego i opozycja podnosi krzyk. Każdy ma prawo do swojej argumentacji, argumenty są dobre i z jednej i z drugiej strony. Te wybory powinny się odbyć równorzędnie. Trzeba to zostawić tak jak jest. Ta sprawa może się oprzeć o Trybunał Konstytucyjny - powiedział Przemysław Bielecki z Kukiz'15. - Nie mieszajmy; jest prawo i wykorzystywania prawa pod bieżącą politykę, a to może spowodować rozchwianie systemu - dodał.

- Przesunięcie wyborów to dobra i korzystna propozycja dla tych, którzy będą poddawani wyborom ale i dla opinii publicznej. Przy niepodzielonych wyborach może być np. problem z ciszą wyborczą. To mogą być dodatkowe kontrowersje. Zaprzeczam, że sprawa budzi nerwowość u ludzi władzy. To też kwestia rozliczania budżetu, absolutorium... nie widzę niebezpieczeństw i mankamentów, poza próbą wykorzystania tego politycznie. A PiS zyskuje w wyborach samorządowych - mówił Sławomir Kłosowski z PiS.

Dalsza dyskusja dotyczyła ewentualnej zmiany ordynacji wyborczej; chodzi o pomysł zwiększenia liczby okręgów z 41 do 100, a w każdym byłoby do zdobycia od 3 do 8 mandatów. Na koniec goście skomentowali śmierć królowej Elżbiety II.

Zobacz także

2023-06-11, godz. 12:02 Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego… » więcej 2023-06-04, godz. 12:35 Niedzielna Loża Radiowa o podpisie prezydenta pod ustawą o zbadaniu wpływów rosyjskich i prezydenckiej propozycji nowelizacji… W Niedzielnej Loży Radiowej wróciliśmy do tematu sprzed tygodnia czyli do ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich. Tydzień temu przedstawiciele… » więcej 2023-05-28, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa o ustawie powołującej komisję do zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo Polski Sejm w piątek (26.05) odrzucił senackie veto dotyczące ustawy powołującej komisję weryfikacyjną do badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne… » więcej 2023-05-21, godz. 13:09 Niedzielna Loża Radiowa o 800+ i obietnicach wyborczych Jak przed każdymi wyborami, partie zabiegają o przychylność wyborców składając najróżniejsze obietnice. Tyle, że przed poprzednimi wyborami dało się… » więcej 2023-05-14, godz. 11:57 Niedzielna Loża Radiowa o rakiecie, która spadła pod Bydgoszczą Politycy dyskutowali o sprawie znalezionej w lesie pod Bydgoszczą rosyjskiej rakiety, która wywołała polityczną burzę w związku z oświadczeniem ministra… » więcej 2023-05-07, godz. 12:26 Niedzielna Loża Radiowa o projekcie "Chrońmy dzieci" i tzw. ruchach antywojennych Zwiększenie uprawnień rodziców do kontroli nad treściami, które są prezentowane ich dzieciom w szkołach podstawowych i przedszkolach – przewiduje obywatelski… » więcej 2023-04-30, godz. 12:27 Niedzielna Loża Radiowa o dostępie do broni i oszczędzaniu na mieszkanie z pomocą państwa Prezydent podpisał ustawę deregulacyjną w której znalazły się zmiany przepisów o dostępie do broni. Kiedy ustawa wejdzie w życie funkcjonariusze policji… » więcej 2023-04-23, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa o Fit for 55 i "kryzysie zbożowym" W Niedzielnej Loży Radiowej politycy spierali się o pakiet klimatyczny Fit for 55 i rozwiązanie sytuacji ze zbożem z Ukrainy w Polsce. » więcej 2023-04-16, godz. 12:45 Niedzielna Loża Radiowa o kryzysie zbożowym i polityce zagranicznej W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie zakłada, że do 30 czerwca tego roku obowiązuje… » więcej 2023-04-07, godz. 16:27 Świąteczny program z Wielkanocnym Jajem! » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »