Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (12.12.2021) - zobacz…
2021-12-12, 13:25 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.) w ogóle nie zna tej daty – wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego w listopadzie. CBOS wskazało także, że "im dalej od daty wprowadzenia stanu wojennego, tym bardziej krytyczne stają się oceny zasadności tego kroku".
Wątek odbioru społecznego, ale też kwestia rozliczeń za stan wojenny, nowe okoliczności i nagrania (jak np. nocne spotkanie generała Jaruzelskiego a Adamem Michnikiem, który uważał generała za polskiego patriotę, co zostało ukazane na filmie Anity Gargas w TVP) były przedmiotem dyskusji podczas Niedzielnej Loży Radiowej.

- Przykre jeśli taka data, która tak niedawno miała miejsce, jednak w społeczeństwie umknęła - mówił Jan Chabraszewski z PiS odnosząc się do sondażu. - Młode pokolenie urodzone w III RP i wszystko co do niej docierało przez ten czas trwania III RP sprawiło, że nie do końca uświadamiają sonie jak bardzo tragiczna była to data i jakie ma tragiczne skutki do dnia dzisiejszego.

- Na pewno była to zła decyzja pytanie "jak" zła - mówił o decyzji wprowadzenia stanu wojennego poseł MN Ryszard Galla. - Zgodzę się, że im dalsze lata będą mijały i będzie więcej informacji, które docierają do społeczeństwa, stąd ta ocena idzie w kierunku określenia "bardziej zła" jak "zła.

- Młodzież nie uczy się dzisiaj historii współczesnej. Stąd inicjatywa o wprowadzeniu takiego przedmiotu, bo młodzież nie zna tych dat, nie jest tego uczona w szkole. Same uroczystości jak dzisiejsze i jutrzejsze, powiedzmy sobie szczerze mają coraz mniej świadomych uczestników - powiedział Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- To jak było, wiedzą ci co przeżyli stan wojenny. Reszta albo nie wie, albo zna z literatury czy przekazów. I całe szczęście, że nie przyszło im tego przeżywać osobiście. Wszędzie te mundury, poczucie narastającego przerażenia, dzisiaj odwaga staniała, dzisiaj łatwiej o tym mówić - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Zgadzamy się, że to było przełomowe wydarzenie. Sierpień 80 czyli droga ku wolności poprzedzona wyborem Jana Pawła II na papieża. Niesamowity impuls, droga do wolności oparta na wartościach, które budowały państwo polskie przez 1000 lat. A wprowadzenie stanu wojennego to wprowadzenie stanu wojny wobec własnego narodu. Niezrozumiałe. Nie dające się niczym usprawiedliwić - mówił Aleksander Bugla z PiS.

- Jest wiele dat w historii Polski, które powinny być przez Polaków znane - stwierdził Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej. - Czym innym jest też zapamiętanie suchej daty, a czym innym wiedza o co chodziło z wprowadzeniem stanu wojennego. To kiepska edukacja budowania tożsamości historycznej. Często uczymy młodych rzeczy, które im się w przyszłości nie przydają - dodał.

Zobacz także

2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej 2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »