Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (12.12.2021) - zobacz…
2021-12-12, 13:25 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.12.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.) w ogóle nie zna tej daty – wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego w listopadzie. CBOS wskazało także, że "im dalej od daty wprowadzenia stanu wojennego, tym bardziej krytyczne stają się oceny zasadności tego kroku".
Wątek odbioru społecznego, ale też kwestia rozliczeń za stan wojenny, nowe okoliczności i nagrania (jak np. nocne spotkanie generała Jaruzelskiego a Adamem Michnikiem, który uważał generała za polskiego patriotę, co zostało ukazane na filmie Anity Gargas w TVP) były przedmiotem dyskusji podczas Niedzielnej Loży Radiowej.

- Przykre jeśli taka data, która tak niedawno miała miejsce, jednak w społeczeństwie umknęła - mówił Jan Chabraszewski z PiS odnosząc się do sondażu. - Młode pokolenie urodzone w III RP i wszystko co do niej docierało przez ten czas trwania III RP sprawiło, że nie do końca uświadamiają sonie jak bardzo tragiczna była to data i jakie ma tragiczne skutki do dnia dzisiejszego.

- Na pewno była to zła decyzja pytanie "jak" zła - mówił o decyzji wprowadzenia stanu wojennego poseł MN Ryszard Galla. - Zgodzę się, że im dalsze lata będą mijały i będzie więcej informacji, które docierają do społeczeństwa, stąd ta ocena idzie w kierunku określenia "bardziej zła" jak "zła.

- Młodzież nie uczy się dzisiaj historii współczesnej. Stąd inicjatywa o wprowadzeniu takiego przedmiotu, bo młodzież nie zna tych dat, nie jest tego uczona w szkole. Same uroczystości jak dzisiejsze i jutrzejsze, powiedzmy sobie szczerze mają coraz mniej świadomych uczestników - powiedział Jacek Chwalenia z Solidarnej Polski.

- To jak było, wiedzą ci co przeżyli stan wojenny. Reszta albo nie wie, albo zna z literatury czy przekazów. I całe szczęście, że nie przyszło im tego przeżywać osobiście. Wszędzie te mundury, poczucie narastającego przerażenia, dzisiaj odwaga staniała, dzisiaj łatwiej o tym mówić - powiedział Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Zgadzamy się, że to było przełomowe wydarzenie. Sierpień 80 czyli droga ku wolności poprzedzona wyborem Jana Pawła II na papieża. Niesamowity impuls, droga do wolności oparta na wartościach, które budowały państwo polskie przez 1000 lat. A wprowadzenie stanu wojennego to wprowadzenie stanu wojny wobec własnego narodu. Niezrozumiałe. Nie dające się niczym usprawiedliwić - mówił Aleksander Bugla z PiS.

- Jest wiele dat w historii Polski, które powinny być przez Polaków znane - stwierdził Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej. - Czym innym jest też zapamiętanie suchej daty, a czym innym wiedza o co chodziło z wprowadzeniem stanu wojennego. To kiepska edukacja budowania tożsamości historycznej. Często uczymy młodych rzeczy, które im się w przyszłości nie przydają - dodał.

Zobacz także

2024-11-24, godz. 10:30 O kandydatach w wyborach prezydenckich, cieciu wydatków i kryzysie w TK. Loża Radiowa 24.11.2024 To był gorący polityczny tydzień: Koalicja Obywatelska ma już oficjalnie swego kandydata w wyborach prezydenckich. Dziś poznamy też oficjalnego reprezentanta… » więcej 2024-11-17, godz. 12:29 Prawybory w Koalicji Obywatelskiej, Szymon Hołownia jako "niezależny kandydat na prezydenta" i zatrzymanie prezydenta… Pod koniec sierpnia poznaliśmy nazwisko pierwszego kandydata na prezydenta z ramienia liczącej się siły politycznej. Mimo iż mówiło się wówczas, że Konfederacja… » więcej 2024-11-10, godz. 12:07 Konsekwencje wyboru D.Trumpa, immunitet Z.Ziobry i wolna Wigilia tematami NLR 10.11 Po wyborach w USA pojawiły się pytania o to, co wygrana Donalda Trumpa oznacza dla Polski, także w kontekście wojny na Ukrainie? Jak ułożą się relacje… » więcej 2024-11-03, godz. 12:30 Pierwsze wyniki prac komisji badającej wpływy rosyjskie i przejście partii Razem do opozycji w Niedzielnej Loży Radiowej… W tym tygodniu poznaliśmy pierwsze wyniki prac komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce. Kolejnej komisji - dodajmy dla formalności, bo jeszcze… » więcej 2024-10-27, godz. 12:09 Krytyczny raport o komisji smoleńskiej i związki partnerskie w Niedzielnej Loży Radiowej (27.10.2024) Dyskusję w Niedzielnej Loży Radiowej zaczęliśmy od sprawy, która przez ostatnie 14 lat w ogromnym stopniu wpływała na emocje i podziały w naszym kraju… » więcej 2024-10-20, godz. 12:27 Rok koalicji rządzącej i zmiany w politycy imigracyjnej w Niedzielnej Loży Radiowej (20.10) Mamy rok od wyborów parlamentarnych, więc nadszedł czas pierwszych podsumowań. Takie podsumowanie rządów koalicji 15 października przeprowadził m.in. w… » więcej 2024-10-13, godz. 12:28 Donald Tusk przedstawia zarys nowej polityki migracyjnej, a PiS łączy się z Suwerenną Polską - Niedzielna Loża Radiowa… To kolejny weekend pod znakiem partyjnych kongresów. Zgodnie z zapowiedzią ze środy, premier Donald Tusk zaprezentował wczoraj nową strategię migracyjną… » więcej 2024-10-06, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o specustawie powodziowej i alkotubkach (06.10.2024) W ekspresowym tempie parlament przyjął specustawę powodziową. We wtorek uchwalił ją sejm, w czwartek senat, a jeszcze tego samego dnia podpisał ją prezydent… » więcej 2024-09-29, godz. 12:20 Jaka pomoc dla powodzian i kiedy? Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej (29.09.24) Przedstawiając w minionym tygodniu w Sejmie rządową informację o sytuacji powodziowej w południowej Polsce, premier zapewnił, że pieniędzy na zasiłki… » więcej 2024-09-22, godz. 12:51 Czy polskie władze sprawdzają się w obliczu powodzi? Niedzielna Loża Radiowa (22.09.2024) Woda opada, ale wraz z jej odpływem odsłaniane są zniszczenia, które spowodował żywioł. O wiele dłużej niż sama woda, opadać będą w nas emocje. Te… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »