Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (12.09.2021) - zobacz…
2021-09-12, 12:59 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (12.09.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Na początku tego tygodnia Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości muszą być przestrzegane w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskimi władzami- zaznaczyła wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

W Polsce ruszyła lawina komentarzy, oto kilka z nich:
  • Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości: „wniosek Komisji Europejskiej to próba ograniczenia suwerenności Polski”.
  • Radosław Sikorski, europoseł PO – „Kary dla Polski to tragiczny finał gier Ziobry”
  • Jacek Saryusz – Wolski, europoseł PiS – „Komisja Europejska próbuje w sposób bezprawny nałożyć kary finansowe na Polskę."
  • Donald Tusk, mówi, że rozmawiał z przedstawicielami Unii i przekonywał, by napierać na rząd by się wycofali, ale żeby „nikomu nie wpadło do głowy żeby karać finansowo Polaków”
  • „Koniec rumakowania” - podkreślił we wtorek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
  • Agnieszka Dziemianowicz – Bąk z Lewicy: Lewica woła o niezwłoczne procedowanie projektu ustawy dotyczącej likwidacji Izby Dyscyplinarnej.
Z kolei premier Mateusz Morawiecki w najnowszym wywiadzie dla niemieckiej gazety, odpowiadając na pytanie czy Izba Dyscyplinarna zostanie rozwiązana powiedział: - Tak, ale drogą legislacyjną. Inaczej się nie da. Tym zajmiemy się w najbliższych tygodniach i miesiącach – zapowiedział premier.

Gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej byli dziś: Jan Chabraszewski (PiS), Wojciech Komarzyński (PiS), Ryszard Wilczyński (poseł KO), Tomasz Gabor (Solidarna Polska) i Przemysław Bielecki (Kukiz’15). Jak komentują tę sprawę?

- Rząd i Polska chce współpracować z Komisją Europejską i współpracuje. KE uzurpuje sobie pewne prawa, których nie ma zapisanych w traktatach, a jednocześnie ma pewnego rodzaju schizofrenię, bo jeśli sama powiada, że nie ma kompetencji do ingerowania w system sprawiedliwości w państwach członkowskich, a jednocześnie, że nasz system sprawiedliwości jest wadliwy, to coś tu nie gra – mówił Jan Chabraszewski z PiS.

- Dzielenie państw istnieje. Nie zgodziliśmy się w traktatach na oddanie kompetencji polskich organów. To co się dzieje doprowadzi do federalizacji państw UE. Stworzyła się i to nie jest mit, tylko prawda, „Europa dwóch prędkości”. Polska 16 sierpnia złożyła wyjaśnienia ws. Izby, do dzisiaj nie zostały wyjaśnione i piłka jest dalej w grze. Daleki byłbym od straszenia płacenia kar, trzeba zachować spokój i zachowawczość – mówił Tomasz Gabor z Solidarnej Polski.

- Zauważmy, że na forum UE zaczynają się tworzyć głosy oburzenia na tę sytuację. Przywołam wypowiedź eurodeputowanego Niemiec, który mówi o tym, że wybieranie się sędziów przez samych siebie jest ewenementem na skalę światową. Nie może być tak, że sędziowie wybierają sędziów, bo nie ma tu przejrzystości. Jeśli Donald Tusk idzie na konfrontację z polskim rządem i namawia UE, a dziś mówi, że pieniądze powinny być odblokowane i że to będzie jego zasługa, to coś tu jest nie tak. Rafał Trzaskowski też mówił, że jak wygramy wybory, pieniądze będą odmrożone. O co tu chodzi? - mówił Przemysław Bielecki z Kukiz’15.

- PiS i Kukiz’15 spijają sobie z dzióbków jak widzimy - stwierdził Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej. – PiS nie rozumie pewnych okoliczności. Wstąpiliśmy do UE, przyjęliśmy jej zasady funkcjonowania, podpisaliśmy traktaty i dla wszystkich państw członkowskich jest jasne, że kwestie prawne UE rozstrzyga TSUE. Polska postanowiła tych postanowień nie wykonywać. Rząd zdewastował system sądowniczy, nasze relacje z Unią, a teraz dewastuje nasze szanse rozwojowe. Należało wykonać (postanowienie TSUE red.) i wszcząć działanie, które pokaże Komisji, że zmienimy prawo w sposób, który pozwoli osiągnąć konsensus, był na to czas i on został zmarnowany – mówił Ryszard Wilczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Uważam, że w tej chwili ma miejsce przeciąganie liny. Unia Europejska testuje na ile sobie może pozwolić i chce wpływać na państwa w sposób pozatraktatowy. Z jednej strony mówi, że chodzi o praworządność wewnątrz kraju, z drugiej sama tego nie stosuje, bo w traktatach określono zasady jak współdziałamy z organami UE i na pewno nie ma tam kwestii jak meblowanie sądownictwa. Inne kraje przez dziesięciolecia mogły sobie swoje sprawy porządkować, a Polska będąc pod wpływem Związku Radzieckiego nie mogła. Sprzeciw państw, które już są uporządkowane, wobec młodych demokracji, które chcą nadrobić zaległości, jest nieuzasadniony. Gdyby nie działania opozycji, mielibyśmy silniejszą pozycję negocjacyjną. Negocjacje jednak będą trwały i złoty środek zostanie osiągnięty - mówił Wojciech Komarzyński z PiS.

Drugim tematem NLR było zakończenie budowy gazociągu Nord Stream 2.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" - prowadzi Joanna Matlak (12.09.2021)

Zobacz także

2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej 2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »