Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (22.08.2021) - zobacz…
2021-08-22, 12:50 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (22.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM]
Ponad 30-osobowa grupa nielegalnych imigrantów od dwóch tygodni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko- białoruskiej. Osoby te znajdują się na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską. Większość z nich to przybysze z Bliskiego Wschodu. Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że służby Polski, Litwy i Łotwy będą zdecydowanie broniły naszych granic. Rozpoczęła się debata co z tymi ludźmi zrobić, jak powinna wyglądać nasza polityka migracyjna. Co powiedzieli nasi goście? Debatę prowadziła Joanna Matlak. Drugim wątkiem poruszonym w debacie był kryzys w Afganistanie.
- Należy zacząć od definicji szczelności granic, szczególnie tych, które stanowią również granicę Unii Europejskiej. Obraz, który jest nam przedstawiany, już bez względu na media, jest obrazem nie do przyjęcia. Nie można wpuszczać osób niepożądanych czy niebezpiecznych, ale powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co robić z takimi osobami. Rząd powinien w porozumieniu z Komisją europejską podjąć decyzję jak postępować – mówił Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- To nie jest normalna sytuacja. Ci ludzie są na Białorusi legalnie i jeśli ktoś ich „wygania” do Polski to taki kraj jak Polska musi dbać o swoje granice i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ktoś nam wpychał kogokolwiek. Jeśli Białoruś ich wpuściła i przyjęła to ich obowiązkiem jest zajęcie się tym. My nie wpuszczamy dopóki nie dowiemy się kto, dlaczego i po co. Nie można grać nutką współczucia. Jeśli pozwolimy, na to żeby Łukaszenka nam przerzucał kogokolwiek to oznacza ze można do nas kogokolwiek wciskać. Chodzi o zasady – mówił Antoni Duda z PiS.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jeszcze tydzień temu na granicy było 70 osób i były przekazywane informacje, że ci ludzie są pozbawieni opieki lekarskiej, nie mają co jeść ani pić, ogrzewają się przy ognisku, jedzą liście z drzew. Były informacje, że na początku Straż Graniczna pomagała, a potem był rozkaz, żeby wstrzymywać dostawy pomocy i wtedy spontanicznie miejscowa ludność i parlamentarzyści próbowali pomóc. Dzisiaj sytuacja jest inna, jest tam 30 osób, nie ma kobiet i dzieci, ale to wciąż trudna sytuacja – mówił Tomasz Kostuś, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Łukaszenka testuje polskie zarzadząnie kryzysowe. Rząd powinien wzmacniać granice, uszczelniać, nie dawać się prowokacjom i współpracować z instytucjami europejskimi, które za bezpieczeństwo odpowiadają i to się dzieje, ale jednak za mało - mówił poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej.

- Prawdopodobnie władze białoruskie wypchały ludzi ze swojego państwa, pytanie w jaki sposób? Tego nie wiemy - mówił Paweł Kampa z Nowej Lewicy. – Pytanie skąd Łukaszenka bierze tych ludzi i tu jest to pytanie polityczne. Białoruś przecież nie ma takich środków czy możliwości żeby robić to w nieskończoność. Za tym stoi jeszcze jedno państwo, światowe mocarstwo, które za pomocą Białorusi próbuje testować niespójność procedur unijnych, wprowadza kłótnie między państwami UE i to się Rosji dobrze od lat udaje. Ale my nie jesteśmy bez winy, polski rząd od wielu lat prowadzi politykę międzynarodową, która nie sprzyja budowaniu zaufania wewnątrz UE – mówił Paweł Kampa z Nowej Lewicy.

- Zgodnie z prawem międzynarodowym uchodźcą jest ten, kto z terenu konfliktu udaje się bezpośrednio do państwa sąsiadującego – podkreślił Sławomir Batko z Solidarnej Polski. – Nie możemy mówić o uchodźcach, to są emigranci ekonomiczni, już jasno mówią o tym zachodnie media. Popatrzmy na Litwę; przyjmowali kilkudziesięciu migrantów, potem setki i sobie nie poradzili. To wszystko gra Łukaszenki, główny cel to destabilizacja krajów nadbałtyckich – mówił Batko. – Trzeba pomagać na miejscu, stanowisko rządu od lat jest jasne. Opozycja nie traktuje tego tematu poważnie i przeszkadza Straży Granicznej – mówił Batko.

– Prezydent Łukaszenka gra na nosie nam i UE. Rok temu były wybory prezydenckie na Białorusi i my ich nie zaakceptowaliśmy, więc Łukaszenka chce przerzucać emigrantów i grać nam na emocjach. Jesteśmy narodem chrześcijańskim, chcemy pomagać, ale z drugiej strony jest granica i UE i każda osoba przekraczająca granice powinna być zweryfikowana. Chyba teraz trwa gra na przesilenie, bo Białoruś mówi „to nie nasi”, a Polacy chcą pomóc, ale też weryfikować. Obawiam się, że jak przyjmiemy te osoby, to Łukaszenka przerzuci kolejne tysiące ludzi i będzie problem. Rząd powinien przyjąć pewną strategię – mówił Tomasz Wiciak z PSL.

- To jest właśnie sprawa zero-jedynkowa. Są sprawy które wymagają podejścia propaństwowego i to jest kwestia bezpieczeństwa Polski. To testowanie Polski, ale i granicy UE, Łukaszenka jako zausznik Putina będzie grał na emocjach, będzie stosował elementy wojny hybrydowej. To już widzieliśmy: porwanie samolotu, wpuszczenie na siłę uchodźców, znowu jakieś „zielone ludziki” - to wszystko jest przed nami. Sytuacja wymaga od posłów i organów państwowych szczególnej odpowiedzialności i propaństwowości i mówienia jednym głosem. I wszystko jest uzgadniane z Brukselą, więc radziłbym tonować nastroje – mówił dr Marek Kawa z PiS.

Zobacz także

2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »