Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z 23 maja…
2021-05-23, 12:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r.

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r.
Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo następne - według kalendarza wyborczego dopiero w 2023 - do parlamentu. Ale w brew przewidywaniom spokojnie nie jest.
Przez obie strony polskiej sceny politycznej przetoczyły w ostatnim czasie burze.
- Nie widzę powodu, żeby ogłaszać upadek koalicji, chociaż niektórym by się to marzyło. Nieprawdą jest, że prezes Gowin prowadził rozmowy dotyczące innej konfiguracji - powiedział Piotr Pancześnik z Porozumienia. - Opozycja nie ma żadnego wspólnego mianownika poza "antypisem". Nie ma żadnej wspólnej postawy ideowej, a jeszcze ponadpartyjne porozumienie to rojenie o tworzeniu wspólnego bloku - dodał.
Paweł Nakonieczny zaznaczył, że Prawo i Sprawiedliwość rozrasta się jako partia, bo dołączają nowe osoby niezwiązane wcześniej z polityką. - Martwi mnie sytuacja w Porozumieniu. Pan Gowin wchodził do sejmu z 18 posłami, ostatnie głosowanie pokazało, że ma ich 10. Chciałbym, aby sobie poradził, abyśmy mogli w tej konfiguracji dotrwać do następnych wyborów - powiedział i zaznaczył, że ruchy transferowe są naturalne.

- Prawica jest zjednoczona tylko faktem sprawowania władzy - uważa poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński. - Tym co ze sprawowania władzy mają, czyli posady. Widzimy, że w fundamentalnych głosowaniach mają problem z Solidarną Polską, a Porozumienie Jarosława Gowina się kruszy. Pytany o sytuację opozycji powiedział, że Lewica złamała solidarność opozycji. - Gdyby nie postawa Lewicy, PiS nie przegłosowałby do dzisiaj Funduszu Odbudowy i mielibyśmy prace nad tą ustawą. Opozycji potrzebna jest dobra merytoryczna współpraca.

Sławomir Batko z Solidarnej Polski nie chciał komentować sytuację wewnętrzną u koalicjantów Zjednoczonej Prawicy. - Nasz sprzeciw wobec Funduszu Odbudowy wywoływało dyskusje, ale koledzy z Prawa i Sprawiedliwości uszanowali nasze stanowisko. Teraz wspólnie idziemy do przodu. Pytany o ocenę sytuacji na opozycji powiedział, że KO i Borys Budka jest w takiej sytuacji, że usiądzie do stołu z każdym. - To jest partia bezideowa. Zmieniła stanowisko w sprawie FO w ciągu 3 miesięcy.
- Jedyne co jednoczy Zjednoczoną Prawicę to władza. Sondaże wskazują, że PiS bez koalicjantami i z koalicjantami nie są w stanie utrzymać władzy. Posłowie zdają sobie sprawę, że dla części z nich nie znajdzie się miejsce w ławach poselskich więc naturalne są siły odśrodkowe, żeby budować swoją tożsamość i pozycję negocjacyjną. Jeśli chodzi o sytuację opozycji to decyzję o tym, czy opozycja będzie współpracować czy nie podejmie Jarosław Kaczyński jeśli zmieni ordynację wyborczą i okręgi wyborcze.

- Nie powinni mieć obaw koalicjanci Zjednoczonej Prawicy, bo mi jeśli sie dogadamy z PiS lub ZP to tylko w zakresie konkretnych ustaw. Nie będziemy zabierać stołków, nie będziemy chcieli stanowisk - zapewnił Robert Tistek z Kukiz'15. - My nie jesteśmy ani opozycją, ani Zjednoczoną Prawicą. Będziemy głosować za tymi projektami, które są dobre dla Polski.

Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że Zjednoczona Prawica to najbardziej stabilny projekt w polskiej polityce od lat. - Zdarzają się, jak w rodzinie, różnice zdań, ale łączy nas idea programowa, jak na przykład Polski Ład - powiedział. - Koalicja Obywatelska jest w rozkładzie, bardzo ciężko sobie na to zapracowała. Jest tam kryzys przywództwa.

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie opolskim Stanisław Rakoczy powiedział, że niesnaski w obozie rządzącym trwają od dawna. - Tam zgody nie ma i na zgodę się nie zanosi. Pan Bielan został wysłany, żeby rozwalić partię pana Gowina, Solidarna Polska jest przeciw Funduszowi Odbudowy, Porozumienie ma zastrzeżenia do Polskiego Ładu. Kiedy to pęknie? To będzie zależało od tego, jak długo Jarosław Kaczyński będzie znosił humory jednego i drugiego, albo kiedy zbierze tyle szabel z politycznego planktonu, że będzie mógł zastąpić niepokornych.
Jeśli chodzi o opozycję, to Stanisław Rakoczy uważa, że potrzebna jest budowa dwóch bloków centrowych i jednego lewicowego. To jego zdaniem pozwoliłoby przejąć władzę.

- To już nie jest ta Zjednoczona Prawica, która potrafiła zdemolować Trybunał Konstytucyjny. Są pokłóceni, nawet Polski Ład, który miał ich zjednoczyć zaczyna ich dzielić - powiedział Szymon Godyla z Nowoczesnej. - Opozycja potrafi współpracować, wystarczy popatrzeć na senat. Jeśli opozycja wygra wybory, to tak też będzie w Sejmie. Transfery z partii do partii to ruchy naturalne.

Zobacz także

2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »