Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W 2015 roku nie chciałem być prezydentem' - Paweł…
2024-02-02, 09:05 Autor: Daniel Klimczak

"W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole

"W 2015 roku nie chciałem być prezydentem " Paweł Kukiz w Porannej Rozmowie Radia Opole
Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie propozycje, jednak bardziej od zarządzanie miastem interesuje go walka o zmiany systemowe. Poza tym, jego zdaniem, stolica regionu ma dziś dobrego gospodarza.
Parlamentarzysta nie chciał zdradzić, kto zachęcał go do walki o fotel prezydenta miasta. Osoby związane z jego ugrupowaniem mogą jednak pojawić się na listach wyborczych, jednak najprawdopodobniej nie wystartują pod szyldem Kukiz`15, a jako lokalne komitety lub we współpracy z innymi formacjami, na przykład Konfederacją lub PSL-em.

Jednocześnie poruszył on kwestię startu w wyborach na prezydenta Polski.

- W 2015 roku nie chciałem być prezydentem, tylko chciałem namieszać w systemie w jakiś sposób. Nie bardzo sobie wyobrażam siebie na przykład obok cesarza Japonii w Tokio. Chodziło bardziej o możliwość publicznej krytyki ustroju politycznego Polski i tyle - powiedział.

Polityk zapewniał też, że nie rozważa startu w wyborach do Europarlamentu. Jego zdaniem, w tych wyborach powinno się stawiać na ugrupowania sprzeciwiające się między innymi federalizacji wspólnoty.

- Do Europarlamentu w obecnych czasach powinna iść Konfederacja i ludzie, którzy tę polskość mają na sztandarach. Ja jestem ogromnym zwolennikiem Unii Europejskiej, ale jako wspólnoty ojczyzn - wskazał.

Parlamentarzystę zapytaliśmy także o szanse na realizację jego głównych postulatów przy obecnym układzie sił w polskiej polityce. Przypomnijmy, startując z list Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Kukiz argumentował, że zdecydował się na taki krok, bo ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wpisało do swojego programu między innymi zmianę ordynacji wyborczej, czy sędziów pokoju. Polityk odpowiadał, że stara się przekonywać do wdrożenia tych postulatów sejmową większość, jednak nie ma dziś takiej siły oddziaływania, jaką miał jeszcze w poprzedniej kadencji. Szans na wprowadzenie przynajmniej części z nich Paweł Kukiz niezmiennie wypatruje w Polskim Stronnictwie Ludowym.

- PSL czy Trzecia Droga mówi o konieczności partycypacji obywateli, w szczególności na tym lokalnym poziomie mówi o referendach. Chciałem też przypomnieć, tutaj się zwracam do Polskiego Stronnictwa Ludowego i Trzeciej Drogi, że macie państwo w swoich programach większy udział obywateli w sprawowaniu władzy, więc proszę, uchwalmy ustawę, która obniży próg frekwencyjny przy referendach lokalnych - apelował.

Z liderem ruchu Kukiz`15 rozmawialiśmy także o działalności Instytutu Demokracji Bezpośredniej, w tym platformy do e-votingu, czyli głosowania na odległość. Jak zapewniał, rozwiązanie zostanie zaprezentowane w ciągu najbliższych 2 tygodni. Według zamierzeń twórców, docelowo narzędzie to ma przejść w ręce rządu, który miałby administrować platformą i wykorzystywać ją między innymi do organizacji wyborów dla Polonii w krajach, w których polscy obywatele mieszkają w sporej odległości od lokali wyborczych. Jednym z nich jest Kanada.

Naszego gościa zapytaliśmy także o konflikt z posłem Zembaczyńskim, a także o propozycje zakładające odejście od prac domowych dla uczniów.
Z Pawłem Kukizem rozmawia Daniel Klimczak (02.02.2024)

Zobacz także

2024-05-17, godz. 09:08 „Prezydent powinien podpisać tę ustawę” - Ryszard Galla o języku śląskim i współpracy z marszałkiem sejmu Były poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla został w tym tygodniu doradcą marszałka sejmu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych. W Porannej… » więcej 2024-05-16, godz. 09:32 "Nie wierzę Donaldowi Tuskowi" - Anna Zalewska o pakcie migracyjnym i pracach nad polską elektrownią atomową We wtorek przyjęto unijny pakt migracyjny. Choć Polska była przeciwna tym rozwiązaniom, premier Donald Tusk zapewniał, że nasz kraj przez nie nie ucierpi… » więcej 2024-05-15, godz. 09:00 "Najwyraźniej tak się zarządy partii umówiły" - Róża Thun o starcie z okręgu opolsko-dolnośląskiego Ubiegająca się o czwartą kadencję w europarlamencie Róża Thun po raz pierwszy kandyduje z okręgu opolsko-dolnośląskiego. W Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-05-14, godz. 08:30 Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą -Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł… » więcej 2024-05-13, godz. 09:46 "Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego… Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura… » więcej 2024-05-10, godz. 08:45 Zbigniew Kubalańca: wybory do PE z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, najważniejsze od 20 lat - Dotąd dbaliśmy głównie o to, by było najwięcej pieniędzy dla Polski, teraz poza pieniędzmi, a będziemy mieli prawie miliard dla województwa opolskiego… » więcej 2024-05-09, godz. 08:59 "Marszałek pobłogosławił tę koalicję" - Daniel Palimąka w Radiu Opole Ochrona zdrowia, edukacja, obrona cywilna i polityka społeczna, w tym dialog z mieszkańcami powiatu - to główne filary strategii, którą chce obrać nowy… » więcej 2024-05-07, godz. 08:34 Rafał Bartek: w porozumieniu koalicyjnym nie chodzi o to, żeby pisać elaboraty - Cieszę się, że udało nam się te punkty tak skonstruować, dosyć czytelnie, bo na tym nam zależało, żeby sprecyzować te priorytety, które sobie stawiamy… » więcej 2024-05-06, godz. 09:18 "Myślę, że moje szanse są całkiem spore" - Piotr Fitowski o eurowyborach oraz przyszłości Polski 2050 na Opolsz… Polska 2050 wciąż nie ma lidera na Opolszczyźnie. Piotr Fitowski, który jest wskazywany jako potencjalny nowy szef partii w województwie nie zaprzecza, że… » więcej 2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »