Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w…
2023-10-03, 08:50 Autor: Daniel Klimczak

Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej

Adrian Czubak o kontroli NIK w Urzędzie Wojewódzkim i konwencie Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach
- Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono szczegóły raportu, z którego wynika między innymi, że w czasie pandemii COVID-19 Opolski Urząd Wojewódzki przepłacił za prace związane z utworzeniem, jak i doposażeniem szpitala tymczasowego, a także trzymywał puste izolatorium.
Po zakończeniu kontroli, NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wojewodę opolskiego polegającego na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Nasz poranny gość, pytany o te doniesienia, odpowiadał, że oceniając podejmowane wówczas decyzje, należy brać pod uwagę okoliczności, w jakich wówczas działano.

- Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam. W zarzutach NIK jest mowa o czasie, kiedy trwała pandemia, najgorszy okres w najnowszej historii Polski. Sprawa dotyczy dwóch wycinków w walce z pandemią, w walce aby zabezpieczyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a przede wszystkim to co jest najcenniejsze, czyli zdrowie i życie ludzkie - przekonywał.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje między innymi, że koszty związane z adaptacją CWK na szpital tymczasowy, były o 2,7 mln zł wyższe od wartości rynkowej zrealizowanych robót. Zdaniem byłego wojewody, to nieprawda.

- Nie przepłaciliśmy, tylko takie jest stwierdzenie NIK-u [...] trwały negocjacje cenowe z wykonawcą. Nie odbyły się one raz, tylko były prowadzone wielokrotnie. Cel był jasno postawiony, realizacja obiektu szpitalnego w budynku, który w ogóle nie był przystosowany do takiego działania - odpowiadał.

Byłego wojewodę pytaliśmy też o ostatnią konwencję PiS w Katowicach i jego szanse w wyborach do sejmu, w których startuje z 17. miejsca.
Z Adrianem Czubakiem rozmawia Daniel Klimczak (3.20.2023)

Zobacz także

2024-02-05, godz. 08:52 "Służby wymknęły się spod kontroli państwa". Poseł Witold Zembaczyński o aferze Pegasusa - Na pewno jest tak, że wnioski jakie służby składały do sądu o kontrolę operacyjną wykraczały poza literę prawa. Minister sprawiedliwości powołał… » więcej 2024-02-02, godz. 09:05 "W 2015 roku nie chciałem być prezydentem" - Paweł Kukiz w Radiu Opole Poseł Paweł Kukiz nie wystartuje w wyborach samorządowych. Piątkowy gość Porannej Rozmowy Radia Opola przyznał na naszej antenie, że otrzymywał takie… » więcej 2024-01-31, godz. 17:16 "Jedni mnie akceptują, inni nie". Piotr Pośpiech w Radiu Opole Po 40 dniach urzędowania, wojewoda doczekała się swojego zastępcy. Piotr Pośpiech, bo o nim mowa, powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole, że tak długi… » więcej 2024-01-31, godz. 08:46 Adam Nowak o spotkaniach z opolskimi rolnikami oraz napływie płodów rolnych z Ukrainy. Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę był wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Nowak, którego pytaliśmy o wtorkowe spotkanie z opolskimi rolnikami… » więcej 2024-01-30, godz. 09:14 "Koalicja Oszustów" to język faktów Violetta Porowska gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem porannej rozmowy we wtorek była członkini rady politycznej PiS, a jednocześnie była parlamentarzystka tej formacji, Violetta Porowska. Naszą rozmówczynię… » więcej 2024-01-29, godz. 11:11 "Decyzje muszą być podejmowane z poszanowaniem prawa" - Tomasz Kostuś o wprowadzanych zmianach - Początek nowej władzy jest trudny, a PiS robił wszystko, by tej władzy nie oddać - ocenił w Porannej Rozmowie RO opolski poseł PO Tomasz Kostuś. Jego… » więcej 2024-01-26, godz. 09:04 Ile powinni zarabiać nauczyciele? Piotr Pakosz z Solidarności w Porannej Rozmowie Gościem porannej rozmowy w piątek był Piotr Pakosz z nauczycielskiej Solidarności, którego zapytaliśmy o zmiany w wynagrodzeniach dla nauczycieli, w tym… » więcej 2024-01-25, godz. 09:58 Wolontariusze spotykają się z hejtem - Agnieszka Wiosna z WOŚP w Radiu Opole - W Opolu nigdy wydarzenia drastycznego nie było. Wiadomo, że pojawiają się niemiłe słowa. Uczulamy naszych wolontariuszy, żeby w takich sytuacjach się… » więcej 2024-01-23, godz. 20:52 Arkadiusz Kożuszko: "Na Opolszczyźnie nazwaliśmy ten strajk, Strajkiem Ponad Podziałami" -Dogadaliśmy się ze wszystkimi związkami, które są na terenie naszego województwa i solidarnie wszyscy dołączyli do tego strajku. To nie jest strajk przeciwko… » więcej 2024-01-23, godz. 08:57 "Nie bójmy się słowa dyskryminacja" - Magdalena Kurowska w Radiu Opole Dyskryminacja i przemoc domowa to nadal spore problemy, z którymi zmagają się polskie kobiety. W Porannej Rozmowie Radia Opole we wtorek jej przykłady wskazała… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »