Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w…
2023-10-03, 08:50 Autor: Daniel Klimczak

Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej

Adrian Czubak o kontroli NIK w Urzędzie Wojewódzkim i konwencie Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach
- Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono szczegóły raportu, z którego wynika między innymi, że w czasie pandemii COVID-19 Opolski Urząd Wojewódzki przepłacił za prace związane z utworzeniem, jak i doposażeniem szpitala tymczasowego, a także trzymywał puste izolatorium.
Po zakończeniu kontroli, NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wojewodę opolskiego polegającego na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Nasz poranny gość, pytany o te doniesienia, odpowiadał, że oceniając podejmowane wówczas decyzje, należy brać pod uwagę okoliczności, w jakich wówczas działano.

- Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam. W zarzutach NIK jest mowa o czasie, kiedy trwała pandemia, najgorszy okres w najnowszej historii Polski. Sprawa dotyczy dwóch wycinków w walce z pandemią, w walce aby zabezpieczyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a przede wszystkim to co jest najcenniejsze, czyli zdrowie i życie ludzkie - przekonywał.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje między innymi, że koszty związane z adaptacją CWK na szpital tymczasowy, były o 2,7 mln zł wyższe od wartości rynkowej zrealizowanych robót. Zdaniem byłego wojewody, to nieprawda.

- Nie przepłaciliśmy, tylko takie jest stwierdzenie NIK-u [...] trwały negocjacje cenowe z wykonawcą. Nie odbyły się one raz, tylko były prowadzone wielokrotnie. Cel był jasno postawiony, realizacja obiektu szpitalnego w budynku, który w ogóle nie był przystosowany do takiego działania - odpowiadał.

Byłego wojewodę pytaliśmy też o ostatnią konwencję PiS w Katowicach i jego szanse w wyborach do sejmu, w których startuje z 17. miejsca.
Z Adrianem Czubakiem rozmawia Daniel Klimczak (3.20.2023)

Zobacz także

2023-12-01, godz. 08:45 Senator Piotr Woźniak o negocjacjach rządowych i pierwszych inicjatywach ustawowych - Edukacja musi pozostać apolityczna i wolna od indoktrynacji i liczę, że ta kadencja będzie renesansem zawodu nauczyciela - mówił w Porannej Rozmowie senator… » więcej 2023-11-30, godz. 09:55 Wojewoda Sławomir Kłosowski o nielegalnych składach odpadów - Samorząd powinien podjąć energiczne starania o to, aby to usunąć , a za koszty usunięcia później obciążyć albo właściciela odpadów, albo terenu… » więcej 2023-11-29, godz. 09:05 Agata Ślusarek o sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie w sieci W środowy poranek rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci, a także o zagrożeniach, które niesie rozwój sztucznej inteligencji. W ostatnim czasie w internecie… » więcej 2023-11-28, godz. 09:00 Jerzy Czerwiński o nowym rządzie i swojej politycznej przyszłości - Przypominam, że na Prawo i Sprawiedliwość głosowało prawie 8 mln ludzi i ten rząd jest wyjściem w kierunku tych osób, ale nie tylko, z ofertą dobrego… » więcej 2023-11-27, godz. 08:36 Katarzyna Sołtys-Bolibrzuch o rosnącej liczbie zachorowań na grypę i COVID -Rośnie liczba chorych na COVID i grypę, ale od 6 grudnia będą dostępne najnowsze szczepionki przeciwko koronawirusowi. - powiedziała w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-11-24, godz. 09:00 Tomasz Siemoniak o przymiarkach do rządu Donalda Tuska i o zapowiadanych komisjach śledczych Gościem Porannej Rozmowy był opolski poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Siemoniak, którego zapytaliśmy o przymiarki do rządu Donalda Tuska, o to jakie szanse… » więcej 2023-11-23, godz. 10:18 Paweł Kawecki o ostatnich wydarzeniach w WiK Opole Gościem porannej rozmowy był członek zarządu opolskiego WiK-u Paweł Kawecki, którego zapytaliśmy o zasadność odwołania z funkcji Ireneusza Jakiego. Z… » więcej 2023-11-22, godz. 09:04 Ireneusz Jaki o kulisach odwołania z funkcji prezesa WiK-u - Jest to próba trzeciego odwołania, natomiast jeżeli mówimy o zawieszeniu, to tych prób było więcej. Ten cały spektakl trwa od kwietnia, maja roku 2022… » więcej 2023-11-21, godz. 08:49 Violetta Porowska o wyborze przewodniczących komisji sejmowych - Praktyka wyboru przewodniczących komisji sejmowych wynika z parytetu. Patrzy sie jak liczne są kluby. Liczy się ile posłów ma jakieś ugrupowanie. Według… » więcej 2023-11-20, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o realizacji przedwyborczych zapowiedzi oraz pierwszym posiedzeniu sejmu - Przypominam, że premierem jest pan Mateusz Morawiecki i to on podejmuje decyzje. Przypominam, że zgodnie z wolą prezydenta Andrzeja Dudy, to właśnie on… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »