Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w…
2023-10-03, 08:50 Autor: Daniel Klimczak

Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej

Adrian Czubak o kontroli NIK w Urzędzie Wojewódzkim i konwencie Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach
- Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono szczegóły raportu, z którego wynika między innymi, że w czasie pandemii COVID-19 Opolski Urząd Wojewódzki przepłacił za prace związane z utworzeniem, jak i doposażeniem szpitala tymczasowego, a także trzymywał puste izolatorium.
Po zakończeniu kontroli, NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wojewodę opolskiego polegającego na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Nasz poranny gość, pytany o te doniesienia, odpowiadał, że oceniając podejmowane wówczas decyzje, należy brać pod uwagę okoliczności, w jakich wówczas działano.

- Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam. W zarzutach NIK jest mowa o czasie, kiedy trwała pandemia, najgorszy okres w najnowszej historii Polski. Sprawa dotyczy dwóch wycinków w walce z pandemią, w walce aby zabezpieczyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a przede wszystkim to co jest najcenniejsze, czyli zdrowie i życie ludzkie - przekonywał.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje między innymi, że koszty związane z adaptacją CWK na szpital tymczasowy, były o 2,7 mln zł wyższe od wartości rynkowej zrealizowanych robót. Zdaniem byłego wojewody, to nieprawda.

- Nie przepłaciliśmy, tylko takie jest stwierdzenie NIK-u [...] trwały negocjacje cenowe z wykonawcą. Nie odbyły się one raz, tylko były prowadzone wielokrotnie. Cel był jasno postawiony, realizacja obiektu szpitalnego w budynku, który w ogóle nie był przystosowany do takiego działania - odpowiadał.

Byłego wojewodę pytaliśmy też o ostatnią konwencję PiS w Katowicach i jego szanse w wyborach do sejmu, w których startuje z 17. miejsca.
Z Adrianem Czubakiem rozmawia Daniel Klimczak (3.20.2023)

Zobacz także

2024-01-05, godz. 09:40 Violetta Porowska o "Proteście Wolnych Polaków", pierwszych dniach nowego rządu i swojej politycznej przyszłości - Role się odwróciły, dzisiaj wszyscy państwo możecie ocenić, że dzisiejsza koalicja, wtedy opozycja, piękne miała tylko slogany. Z praworządnością… » więcej 2024-01-04, godz. 08:46 "Czas smuty za nami". Poseł Adam Gomoła o zmianach wprowadzanych przez rząd -Od dwóch lat ten temat poruszaliśmy. Próbowaliśmy rozmawiać z poprzednimi władzami, ale nie było woli z tamtej strony. Ale dziś mogę powiedzieć z pełną… » więcej 2024-01-03, godz. 08:40 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o planach na 2024 rok - Nic złego się nie dzieje, zainwestowaliśmy w miasto dwa miliardy złotych , a prawie miliard to były środki zewnętrzne, a skorzystaliśmy z tego, że była… » więcej 2024-01-02, godz. 10:32 Danuta Jazłowiecka o dalszych losach mediów publicznych i wyzwaniach nowego rządu - Ta decyzja jest skutkiem decyzji prezydenta, który zablokował ustawę okołobudżetową i zaproponował rozwiązanie, w którym nie wyraża zgody na dofinansowanie… » więcej 2023-12-29, godz. 09:16 Prof. Marcin Lorenc o remontach akademików, zmianach w szkolnictwie wyższym i nastrojach po wyborach do senatu Politechnika Opolska otrzymała już pieniądze na remont akademików. Na konto uczelni wpłynęło prawie 1,5 miliona złotych, co pozwoli na inwestycję w termomodernizację… » więcej 2023-12-28, godz. 09:35 Jerzy Wrębiak o nowej fabryce w Brzegu za 190 milionów złotych oraz perspektywach rozwoju miasta Już niebawem w Brzegu powstaną kolejne miejsca pracy. W miejskiej strefie ekonomicznej swoje inwestycje chcą zlokalizować co najmniej trzy duże firmy - tak… » więcej 2023-12-27, godz. 08:47 Co czeka urząd wojewódzki? Monika Jurek, wojewoda opolska o misji na nowym stanowisku Gościem porannej rozmowy była wojewoda opolska Monika Jurek, którą zapytaliśmy o priorytety jej rozpoczynającej się misji na nowym stanowisku. Z naszą… » więcej 2023-12-22, godz. 08:27 Antoni Konopka o tym jak zmieniła się opolska wieś Gościem porannej rozmowy był członek zarządu województwa opolskiego i Rady Naczelnej PSL Antoni Konopka, który mówił m.in. o tym, że ma "budżetowy niedosyt"… » więcej 2023-12-21, godz. 09:10 Marszałek Andrzej Buła o współpracy z nowym wojewodą i rekordowym budżecie Marszałek Andrzej Buła wyraził nadzieję na dobrą współpracę z nowym wojewodą Moniką Jurek. Wskazał, że jest wiele obszarów stygu kompetencji marszałka… » więcej 2023-12-20, godz. 08:33 Kamil Bortniczuk o nowym otwarciu PiS w regionie Kamil Bortniczuk, który został nowym liderem Prawa i Sprawiedliwości w woj. opolskim zapowiada zmiany pokoleniowe w partii i otwarcie się na młodych, nowych… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »