Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w…
2023-10-03, 08:50 Autor: Daniel Klimczak

Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej

Adrian Czubak o kontroli NIK w Urzędzie Wojewódzkim i konwencie Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach
- Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono szczegóły raportu, z którego wynika między innymi, że w czasie pandemii COVID-19 Opolski Urząd Wojewódzki przepłacił za prace związane z utworzeniem, jak i doposażeniem szpitala tymczasowego, a także trzymywał puste izolatorium.
Po zakończeniu kontroli, NIK skierowała do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego wojewodę opolskiego polegającego na wyrządzeniu Skarbowi Państwa szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Nasz poranny gość, pytany o te doniesienia, odpowiadał, że oceniając podejmowane wówczas decyzje, należy brać pod uwagę okoliczności, w jakich wówczas działano.

- Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam. W zarzutach NIK jest mowa o czasie, kiedy trwała pandemia, najgorszy okres w najnowszej historii Polski. Sprawa dotyczy dwóch wycinków w walce z pandemią, w walce aby zabezpieczyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców, a przede wszystkim to co jest najcenniejsze, czyli zdrowie i życie ludzkie - przekonywał.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje między innymi, że koszty związane z adaptacją CWK na szpital tymczasowy, były o 2,7 mln zł wyższe od wartości rynkowej zrealizowanych robót. Zdaniem byłego wojewody, to nieprawda.

- Nie przepłaciliśmy, tylko takie jest stwierdzenie NIK-u [...] trwały negocjacje cenowe z wykonawcą. Nie odbyły się one raz, tylko były prowadzone wielokrotnie. Cel był jasno postawiony, realizacja obiektu szpitalnego w budynku, który w ogóle nie był przystosowany do takiego działania - odpowiadał.

Byłego wojewodę pytaliśmy też o ostatnią konwencję PiS w Katowicach i jego szanse w wyborach do sejmu, w których startuje z 17. miejsca.
Z Adrianem Czubakiem rozmawia Daniel Klimczak (3.20.2023)

Zobacz także

2024-01-15, godz. 10:18 "Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole - Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola… » więcej 2024-01-12, godz. 09:56 Tobiasz Gużda o przyszłości skazanych polityków i czwartkowych „Protestach Wolnych Polaków” Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był sekretarz okręgowy PiS Tobiasz Gużda, którego pytaliśmy o czwartkowy „Protest Wolnych Polaków”. Z naszym rozmówcą… » więcej 2024-01-11, godz. 08:51 Andrzej Michta o realizacji własnej polityki oraz dalszych losach koalicji samorządowej w Namysłowie Gościem porannej rozmowy w czwartek był nowy starosta namysłowski Andrzej Michta. Samorządowca pytaliśmy, czy jego trwająca do wiosny misja pozwoli na realizację… » więcej 2024-01-10, godz. 11:34 "Była to potrzebna decyzja" - Tomasz Kostuś o odroczeniu posiedzenia sejmu - Potrzebna decyzja, decyzja jedynie słuszna. Wiemy doskonale, że PiS nawołuje do niepokojów, chce zdestabilizować scenę polityczną. Pan marszałek Szymon… » więcej 2024-01-09, godz. 10:25 "Chcemy zaproponować reset". Włodzimierz Skalik w Radiu Opole Konfederacja chce dziś przedstawić pakiet rozwiązań, które mają pozwolić na zażegnanie kryzysu związanego z polskim systemem sądowniczym - zdradził… » więcej 2024-01-08, godz. 10:18 Władze województwa rozpoczynają objazd wszystkich powiatów. Marszałek Andrzej Buła w Radio Opole Zarząd województwa rozpoczyna serię wyjazdowych posiedzeń. Samorządowcy chcą odwiedzić każdy z powiatów Opolszczyzny. Oprócz bieżących prac, to także… » więcej 2024-01-05, godz. 09:40 Violetta Porowska o "Proteście Wolnych Polaków", pierwszych dniach nowego rządu i swojej politycznej przyszłości - Role się odwróciły, dzisiaj wszyscy państwo możecie ocenić, że dzisiejsza koalicja, wtedy opozycja, piękne miała tylko slogany. Z praworządnością… » więcej 2024-01-04, godz. 08:46 "Czas smuty za nami". Poseł Adam Gomoła o zmianach wprowadzanych przez rząd -Od dwóch lat ten temat poruszaliśmy. Próbowaliśmy rozmawiać z poprzednimi władzami, ale nie było woli z tamtej strony. Ale dziś mogę powiedzieć z pełną… » więcej 2024-01-03, godz. 08:40 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o planach na 2024 rok - Nic złego się nie dzieje, zainwestowaliśmy w miasto dwa miliardy złotych , a prawie miliard to były środki zewnętrzne, a skorzystaliśmy z tego, że była… » więcej 2024-01-02, godz. 10:32 Danuta Jazłowiecka o dalszych losach mediów publicznych i wyzwaniach nowego rządu - Ta decyzja jest skutkiem decyzji prezydenta, który zablokował ustawę okołobudżetową i zaproponował rozwiązanie, w którym nie wyraża zgody na dofinansowanie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »