Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzale…
2023-04-03, 09:13 Autor: Daniel Klimczak

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień
W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy nadal wypijają średnio ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
Statystyki zawyżają amatorzy mocnych trunków, którzy - jak wynika z badań - coraz częściej tracą kontrolę nad swoim nałogiem.

W ogólnopolskim dniu trzeźwości na temat uzależnień rozmawialiśmy z Tomaszem Jarczokiem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.

Nasz gość wskazał, że do sięgania po alkohol, niektóre osoby zachęcają ostatnie wydarzenia.

- Wiele osób sięga po alkohol, żeby się odstresować, zrelaksować, bo na co dzień sa spięci, boją się, odczuwają lęk. Ostatnie lata też nam nie ułatwiają, mówię o COVID-zie o inflacji, o tym, że naprawdę wielu osobom jest ciężko. Alkohol jest dla nich substytutem dobrego humoru, z tym, że wtedy rodzi się choroba alkoholowa, jeśli zaczynamy to robić regularnie, często i zatracamy się wtedy.

W porannej rozmowie mówiliśmy także, jak postępować z osobami w naszym otoczeniu, które mogą znajdować się na drodze do uzależnienia. Zapytaliśmy też, czy likwidacja opolskiej izby wytrzeźwień może wpłynąć na pogłębianie problemów z alkoholem.

- Na pewno jest tak, że jeśli ktoś przesadzi z alkoholem i obudzi się potem w takim miejscu, a jest jeszcze w takiej niezbyt ostrej fazie uzależnienia, to jest szansa, że to może spowodować refleksję, która jeszcze go zatrzyma - powiedział Tomasz Jarczok.

Nasz gość zwrócił uwagę także na coraz większy problem związany z uzależnieniem od hazardu, pożyczek, czy gier komputerowych. Jak wskazał, przyczyna wszystkich tego typu problemów często tkwi w okresie dzieciństwa i niewłaściwych zachowaniach obserwowanych wśród rodziców.

- Znaczenie ma to, co się dzieje w naszym systemie rodzinnym, gdy się wychowujemy; to, czy ja jako rodzic nauczyłem moje dziecko wyrażać emocje, czy nauczyłem się przyjmować jego złość. Czy nauczyłem dziecko stawiania granic, czy wypracowałem w nim poczucie własnej wartości, bo to są czynniki chroniące. Jeżeli mamy człowieka, który ma w miarę właściwe poczucie własnej wartości, umie stawiać granice, umie mówić o emocjach, nie wstydzi się okazywania wrażliwości, czułości i tak dalej i ma szeroko rozumiane pasje, to ten alkohol, nawet jeśli się pojawi w jego życiu, nie będzie zagrożeniem. Będę więc zachęcał rodziców, by pracowali nad sobą. Jeśli rodzice nie zadbają o siebie, o swój stan emocjonalny, a będziemy przerzucać to na nasze dzieci, to wtedy alkohol czy narkotyki mogą stać się dla nich skutecznym sposobem odreagowywania emocji - przestrzegał gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-02-20, godz. 09:01 Wicewojewoda Piotr Pośpiech: "Protest rządzi się swoimi prawami, oczekiwaliśmy twardych postulatów" Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, którego pytaliśmy głównie o wczorajsze rozmowy z rolnikami. Efektem… » więcej 2024-02-19, godz. 09:00 Marszałek Andrzej Buła: "Rolnictwo wymaga specjalnego traktowania. W tej działalności sytuacja zmienia się dynami… - Rolnictwo trzeba uwzględnić w zapisach Zielonego Ładu, ale należy to robić rozważnie, z uwzględnieniem trudnej do przewidzenia dynamicznej sytuacji w… » więcej 2024-02-16, godz. 08:47 Arkadiusz Wiśniewski: "Festiwal będzie!". Prezydent Opola o starcie w wyborach, politycznych układankach i KFPP -Prowadzę rozmowy z formacjami, które tworzyły szeroką koalicję 15 października - przyznał w Porannej Rozmowie RO prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2024-02-15, godz. 08:38 Łukasz Jastrzembski: Musimy skończyć z dzieleniem osób mieszkających w województwie -Jak wczoraj (14.02) sprawdzałem naszą bazę danych to było 453 kandydatów, ale wiem, że kolejne zgłoszenia będą jeszcze dopisywane. Liczę, że magiczną… » więcej 2024-02-14, godz. 10:18 Co dalej z przedszkolem w Niemodlinie i kiedy ruszy przebudowa tamtejszego rynku? Dorota Koncewicz w Radiu Opole (14.0… 19 lutego zacznie działać tymczasowe przedszkole w Niemodlinie. Placówka powstanie w zaadaptowanym na ten cel budynku po byłej szkole podstawowej nr 2 i przejmie… » więcej 2024-02-13, godz. 08:37 "Pogłoski o końcu radia okazały się przesadzone" - dr hab. Adam Drosik o przyszłości dziennikarstwa - Zmienia się poczywiście to gdzie i jak słuchamy radia. Radio dostosowuje się też do zmieniających okoliczności. Okazało się, że dźwięk, że moc słowa… » więcej 2024-02-12, godz. 08:40 Co z zapowiadanymi obwodnicami, dodatkowym pasem na A4 i zjazdem w okolicach Prószkowa? Paweł Gancarz w Radiu Opole - Ktoś psuł to państwo przez 8 lat i nie da się tego naprawić w ciągu 2 miesięcy - tak mówił w Porannej Rozmowie wiceminister infrastruktury Paweł Gancarz… » więcej 2024-02-09, godz. 08:27 Sabina Nowosielska: to będzie moja ostatnia kadencja, nawet jak się zmienią przepisy Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska potwierdza start w wyborach smoarządowych. Wystartuje z własnego komitetu przy wsparciu Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-02-08, godz. 09:04 "I te dobre, i te patologiczne inwestycje zostały wstrzymane" - Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Na przyszły tydzień zaplanowano rozmowy w sprawie przyszłości brzeskiego muzeum Kresów. Do wiceministra kultury Andrzeja Wyrobca wybiera się z wizytą wicemarszałek… » więcej 2024-02-07, godz. 08:59 "Ten protest będzie miał mocniejszą formę, zaostrzoną. Będzie więcej blokad dróg" - Tomasz Ognisty 9 lutego rolnicy ponownie wyjadą na drogi, aby zaprotestować przeciwko unijnej polityce "Zielonego Ładu", a także niekontrolowanego przepływu towarów z Ukrainy. -… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »