Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzale…
2023-04-03, 09:13 Autor: Daniel Klimczak

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień
W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy nadal wypijają średnio ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
Statystyki zawyżają amatorzy mocnych trunków, którzy - jak wynika z badań - coraz częściej tracą kontrolę nad swoim nałogiem.

W ogólnopolskim dniu trzeźwości na temat uzależnień rozmawialiśmy z Tomaszem Jarczokiem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.

Nasz gość wskazał, że do sięgania po alkohol, niektóre osoby zachęcają ostatnie wydarzenia.

- Wiele osób sięga po alkohol, żeby się odstresować, zrelaksować, bo na co dzień sa spięci, boją się, odczuwają lęk. Ostatnie lata też nam nie ułatwiają, mówię o COVID-zie o inflacji, o tym, że naprawdę wielu osobom jest ciężko. Alkohol jest dla nich substytutem dobrego humoru, z tym, że wtedy rodzi się choroba alkoholowa, jeśli zaczynamy to robić regularnie, często i zatracamy się wtedy.

W porannej rozmowie mówiliśmy także, jak postępować z osobami w naszym otoczeniu, które mogą znajdować się na drodze do uzależnienia. Zapytaliśmy też, czy likwidacja opolskiej izby wytrzeźwień może wpłynąć na pogłębianie problemów z alkoholem.

- Na pewno jest tak, że jeśli ktoś przesadzi z alkoholem i obudzi się potem w takim miejscu, a jest jeszcze w takiej niezbyt ostrej fazie uzależnienia, to jest szansa, że to może spowodować refleksję, która jeszcze go zatrzyma - powiedział Tomasz Jarczok.

Nasz gość zwrócił uwagę także na coraz większy problem związany z uzależnieniem od hazardu, pożyczek, czy gier komputerowych. Jak wskazał, przyczyna wszystkich tego typu problemów często tkwi w okresie dzieciństwa i niewłaściwych zachowaniach obserwowanych wśród rodziców.

- Znaczenie ma to, co się dzieje w naszym systemie rodzinnym, gdy się wychowujemy; to, czy ja jako rodzic nauczyłem moje dziecko wyrażać emocje, czy nauczyłem się przyjmować jego złość. Czy nauczyłem dziecko stawiania granic, czy wypracowałem w nim poczucie własnej wartości, bo to są czynniki chroniące. Jeżeli mamy człowieka, który ma w miarę właściwe poczucie własnej wartości, umie stawiać granice, umie mówić o emocjach, nie wstydzi się okazywania wrażliwości, czułości i tak dalej i ma szeroko rozumiane pasje, to ten alkohol, nawet jeśli się pojawi w jego życiu, nie będzie zagrożeniem. Będę więc zachęcał rodziców, by pracowali nad sobą. Jeśli rodzice nie zadbają o siebie, o swój stan emocjonalny, a będziemy przerzucać to na nasze dzieci, to wtedy alkohol czy narkotyki mogą stać się dla nich skutecznym sposobem odreagowywania emocji - przestrzegał gość Radia Opole.

Zobacz także

2024-09-26, godz. 08:58 "Straty na drogach krajowych szacujemy na 225 milionów złotych" - Rafał Pydych (GDDKiA) w Radiu Opole (26.09.2024) Jak będzie wyglądało przywracanie użyteczności zniszczonych odcinków i czy odbudowa wpłynie na realizację innych - planowanych inwestycji? W jaki sposób… » więcej 2024-09-25, godz. 09:00 "Wady mogą ujawnić się dopiero po jakimś czasie". Dariusz Bajno o stanie technicznym budynków zalanych w czasie p… Gościem Porannej Rozmowy był dr hab. inż. Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Budownictwa i profesor Politechniki Wrocławskiej… » więcej 2024-09-24, godz. 09:00 "Nie czekałem do końca, nie czekałem aż ktoś mnie uprzedzi". Artur Rolka o decyzjach powodziowych w Paczkowie - Ja też mogłem powiedzieć: nie miałem informacji, więc nic nie robiłem. Ja też nie miałem informacji. My żeśmy nie czekali na informację "Panie burmistrzu… » więcej 2024-09-23, godz. 08:59 "Zwolnić poszkodowanych przedsiębiorców z danin!" Bartosz Ryszka o sytuacji biznesu na zalanych terenach – Trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć – mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-09-20, godz. 09:44 Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających… » więcej 2024-09-19, godz. 09:48 "Wydaje nam się, że środowisko poradzi sobie ze skażeniem związanym z powodzią". Wojciech Jarczak (WIOŚ) w Radiu… Powódź wyłączyła z eksploatacji część oczyszczalni ścieków w regionie, a woda podmywa cmentarze, składowiska odpadów oraz niesie ciała martwych zwierząt… » więcej 2024-09-18, godz. 09:24 Działania samorządu w obliczu powodzi – Poranna Rozmowa z Robertem Węgrzynem W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy Roberta Węgrzyna, członka zarządu województwa opolskiego, który przedstawił działania podejmowane przez samorząd… » więcej 2024-09-17, godz. 09:10 Stanisław Potoniec: "Został wprowadzony tryb nakazowy, czyli ewakuacja nie jest dobrowolna" Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego… » więcej 2024-09-16, godz. 09:35 Powódź na Opolszczyźnie. Piotr Pośpiech o wyzwaniach i działaniach na rzecz poszkodowanych W dzisiejszej porannej rozmowie gościem programu był Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski, który omówił aktualną sytuację powodziową w regionie Opolskim… » więcej 2024-09-13, godz. 08:41 "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »