Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla
2023-02-21, 08:36 Autor: Ireneusz Prochera

Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla

Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla
Gwałtowny wzrost ubóstwa energetycznego w ostatnich miesiącach to jeden ze skutków wzrostu cen węgla. W skali całego kraju w obecnym sezonie grzewczym (2022/2023), średnie wydatki na zakup węgla wzrosły o 49 proc. i wyniosły ponad 4 400 zł - wynika z badania „Wydatki na zakup węgla w gospodarstwach domowych w sezonie 2022/2023”, które na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) przeprowadziła firma badawcza Minds & Roses. - Mieliśmy dramatyczny skok ubóstwa energetycznego związany z wysokimi cenami - mówił prezes Izby Łukasz Horbacz.

Niepokojące jest to, że z raportu wynika, że 1 proc ankietowanych przyznało, że palą "czym popadnie". W skali kraju to 90 tys. ton śmieci, które zamiast na wysypiskach wylądowały w piecach - dodał prezes IGSPW.
W wyniku kryzysu odsetek gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym wzrósł o 69% w porównaniu do poprzedniego roku. Drastyczne podwyżki cen paliw kopalnych sprawiły, że obecnie ponad 45% gospodarstw domowych musi przeznaczyć co najmniej 10% swoich dochodów na zakup węgla. W skrajnym ubóstwie energetycznym, które wydaje przynajmniej jeedną piata dochodów na ogrzewanie, znalazło się 12% wszystkich rodzin.

Łukasz Horbacz odniósł się także do sytuacji na rynku węgla mówiąc, że w jego ocenie trudno jeszcze przesądzić, czy kryzys węglowy już się zakończył.

- Natomiast widzimy, że społeczeństwo sobie z kryzysem węglowym poradziło. I to całkiem dobrze. Główną przyczyną tego była relatywnie ciepła zima. Pomogły też programy osłonowe - mówił Łukasz Horbacz.

Prezes IGSPW przekazał też, że zarówno na rynkach światowych, jak i w Polsce na składach, cena węgla systematycznie spada, nawet do poziomu sprzed wojny na Ukrainie.

Zobacz także

2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej 2023-07-21, godz. 08:33 Barbara Zwierzewicz o programie 800+ i promującym go pikniku -Z punktu widzenia osób korzystających dotąd z programu 500+ , wprowadzenie 800+ oznaczać będzie tylko wyższą kwotę na koncie. Zasady programu pozstaną… » więcej 2023-07-20, godz. 08:42 Mariusz Staszewski o 42.Klubowych Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym -W świecie wędkarskim to mozna powiedzieć taki mundial. Jest to naprawdę wysokiej rangi impreza. I sukcesem jest pozyskanie takiej imprezy. Choć kosztuje… » więcej 2023-07-19, godz. 09:00 Poseł Katarzyna Czochara o szansach na odbudowę "Aleksandrówki" - Nie było takiego momentu żebym zwątpiła w szansę na przywrócenie do życia "Aleksandrówki". Uważałam od samego poczatku, że sprawa "Aleksandrówki"… » więcej 2023-07-18, godz. 10:21 Marek Tomków o zmianach w refundacji leków i zaostrzaniu przepisów dotyczących sieci aptek -Może zabrzmi to nieco brutalnie, ale to też jest swego rodzaju inwestycja. Jeśli ci pacjenci będą brali regularnie leki, to nie będą tak często lądowali… » więcej 2023-07-17, godz. 08:39 Marcin Ociepa o ostatnim szczycie NATO, zakupach zbrojeniowych oraz ustawie o rewitalizacji Odry - Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem, gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp. Sojusz ze swej istoty jest… » więcej 2023-07-14, godz. 09:26 Krzysztof Chmiel, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego o obecności ITD na Master Truck Show - Na Master Trucku jesteśmy prawie od początku, natomiast honorowy patronat ma Główny Inspektor Transportu Drogowego, pan Alvin Gajadhur, który też będzie… » więcej 2023-07-13, godz. 09:19 Dr Tomasz Pawłuszko o konsekwencjach decyzji podjętych na szczycie NATO w Wilnie - Wydaje mi się, że Ukraina nie powinna być po szczycie rozczarowana. To oburzenie Wołodymira Żełeńskiego pierwszego dnia szczytu było trochę teatralne… » więcej 2023-07-12, godz. 09:29 Mł. kpt Łukasz Nowak o licznych pożarach pól i ściernisk w ostatnich dniach - W tym roku odnotowaliśmy bardzo duży pik statystyczny jeśli chodzi o pożary w krótkim okresie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole mł. kp. Łukasz… » więcej 2023-07-11, godz. 08:30 Historyk Marek Białokur o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - Nie miałem oczekiwań, że w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej dojdzie do jakiegoś przełomu po stronie ukraińskiej w uznaniu swoich win. Trochę… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »