Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla
2023-02-21, 08:36 Autor: Ireneusz Prochera

Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla

Łukasz Horbacz o sytuacji na rynku węgla
Gwałtowny wzrost ubóstwa energetycznego w ostatnich miesiącach to jeden ze skutków wzrostu cen węgla. W skali całego kraju w obecnym sezonie grzewczym (2022/2023), średnie wydatki na zakup węgla wzrosły o 49 proc. i wyniosły ponad 4 400 zł - wynika z badania „Wydatki na zakup węgla w gospodarstwach domowych w sezonie 2022/2023”, które na zlecenie Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW) przeprowadziła firma badawcza Minds & Roses. - Mieliśmy dramatyczny skok ubóstwa energetycznego związany z wysokimi cenami - mówił prezes Izby Łukasz Horbacz.

Niepokojące jest to, że z raportu wynika, że 1 proc ankietowanych przyznało, że palą "czym popadnie". W skali kraju to 90 tys. ton śmieci, które zamiast na wysypiskach wylądowały w piecach - dodał prezes IGSPW.
W wyniku kryzysu odsetek gospodarstw domowych żyjących w ubóstwie energetycznym wzrósł o 69% w porównaniu do poprzedniego roku. Drastyczne podwyżki cen paliw kopalnych sprawiły, że obecnie ponad 45% gospodarstw domowych musi przeznaczyć co najmniej 10% swoich dochodów na zakup węgla. W skrajnym ubóstwie energetycznym, które wydaje przynajmniej jeedną piata dochodów na ogrzewanie, znalazło się 12% wszystkich rodzin.

Łukasz Horbacz odniósł się także do sytuacji na rynku węgla mówiąc, że w jego ocenie trudno jeszcze przesądzić, czy kryzys węglowy już się zakończył.

- Natomiast widzimy, że społeczeństwo sobie z kryzysem węglowym poradziło. I to całkiem dobrze. Główną przyczyną tego była relatywnie ciepła zima. Pomogły też programy osłonowe - mówił Łukasz Horbacz.

Prezes IGSPW przekazał też, że zarówno na rynkach światowych, jak i w Polsce na składach, cena węgla systematycznie spada, nawet do poziomu sprzed wojny na Ukrainie.

Zobacz także

2023-09-29, godz. 08:58 Włodzimierz Skalik o ustaleniach NIK, konwencji konfederacji i Grzegorzu Braunie Gościem porannej rozmowy Radia Opole w piątek był Włodzimierz Skalik z Konfederacji, którego zapytaliśmy o niedawną konwencję organizowaną przez ugrupowanie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:59 Violetta Porowska o kontrolach granicznych, sporze z Ukrainą i spadających cenach paliw - To, co się w tej chwili pojawia w przestrzeni publicznej; ta informacja, komunikat o tym, ze będą elastyczne kontrole, to wszystko zgodnie z kodeksem wizowym… » więcej 2023-09-27, godz. 08:47 Tomasz Siemoniak o polskich zbrojeniach i Marszu Miliona Serc - Ja się cieszę, że są pieniądze na wojsko, na obronę narodową. One są potrzebne! Ważne, żeby te pieniądze wydawać racjonalnie. Tego nie ma! Czy pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 10:27 Adam Gomoła o 800+, barierze na granicy i funduszu covidowym - W sprawie 800+ jest prawie pełna zgoda. W Sejmie jako koalicja Trzecia Droga zagłosowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu, które daje te pieniądze wszystkim… » więcej 2023-09-25, godz. 08:39 Poseł Janusz Kowalski o mniejszości niemieckiej i sytuacji w rolnictwie - Jak rozmawiam z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, to mam przekonanie, że tam większość zagłosuje na prawicę, dlatego, że widzą, że Towarzystwo… » więcej 2023-09-22, godz. 08:44 Posłanka Marcelina Zawisza o programie lewicy -Wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe, także ze względu na bezpieczeństwo Polski - oceniła w Porannej Rozmowie RO posłanka Nowej… » więcej 2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »