Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej…
2023-02-08, 08:49 Autor: Marcin Boczek

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach
- To rodzice decydują, czy dzieci ze specjalnymi potrzebami funkcjonują w placówkach specjalnych czy ogólnodostępnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceminister edukacji Marzena Machałek.
"Edukacja Włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez kuratorium oświaty w Opolu i Uniwersytet Opolski.
Poruszane będą na niej min. kwestie związane z edukacją dzieci i młodzieży z autyzmem, rozwiązania prawne i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wiceminister podkreśliła, że 90% dzieci ze spektrum autyzmu lub Zespołem Aspergera uczęszcza do szkół ogólnodostępnych. Musi to być połączone z dobrym przygotowaniem tych szkół do pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Czy szkoły są do tego przygotowane?

- Szkoły w Polsce są coraz lepiej przygotowane - powiedziała wiceminister Marzena Machałek. - Myślę, że skoro rodzice dla swoich dzieci szkoły ogólnodostępne wybierają, to oceniają, że dziecko będzie miało w nich lepsze możliwości rozwoju.

Gość Radia Opole przypomniała, że ministerstwo przygotowuje różnego typu szkolenia dla nauczycieli, studia podyplomowe tym zakresie.
- Wszystko po to, żeby dać nauczycielom warsztat do pracy z coraz bardziej zróżnicowanymi potrzebami jakie diagnozujemy w polskiej szkole.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2012 roku było 8 tys. dzieci ze spektrum autyzmu, lub Zespołem Aspergera, w 2023 roku jest ich 80 tys.

- Myślę, że to wynika z tego, że lepiej diagnozujemy, ale też zmiany cywilizacyjne powodują rożnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, zachowania, zaburzenia neurologiczne. Żeby jak najszybciej dotrzeć z pomocą wprowadziliśmy do szkół i przedszkoli dodatkowych psychologów i pedagogów, logopedów, neurologopedów. Ich liczba zwiększyła się o prawie 90% z 22 tys. do 41 tysięcy. Przeznaczono na to 2 mld złotych. W następnym roku planujemy tę liczbę zwiększyć do 50 tysięcy.

Ponad 11 mld przeznaczono na zorganizowanie kształcenia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach ogólnodostępnych. W przyszłym roku kwota ma być zwiększona do 13 mld.

Zobacz także

2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej 2023-08-21, godz. 09:09 Violetta Porowska o rozmowach z Pawłem Kukizem, pytaniach referendalnych i promocji badmintona - Opozycja nie ma programu to musi grać personaliami. My program mamy, ten program Polakom prezentowaliśmy, przez całe 8 lat realizowaliśmy swój program… » więcej 2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej 2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »