Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej…
2023-02-08, 08:49 Autor: Marcin Boczek

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach
- To rodzice decydują, czy dzieci ze specjalnymi potrzebami funkcjonują w placówkach specjalnych czy ogólnodostępnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceminister edukacji Marzena Machałek.
"Edukacja Włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez kuratorium oświaty w Opolu i Uniwersytet Opolski.
Poruszane będą na niej min. kwestie związane z edukacją dzieci i młodzieży z autyzmem, rozwiązania prawne i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wiceminister podkreśliła, że 90% dzieci ze spektrum autyzmu lub Zespołem Aspergera uczęszcza do szkół ogólnodostępnych. Musi to być połączone z dobrym przygotowaniem tych szkół do pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Czy szkoły są do tego przygotowane?

- Szkoły w Polsce są coraz lepiej przygotowane - powiedziała wiceminister Marzena Machałek. - Myślę, że skoro rodzice dla swoich dzieci szkoły ogólnodostępne wybierają, to oceniają, że dziecko będzie miało w nich lepsze możliwości rozwoju.

Gość Radia Opole przypomniała, że ministerstwo przygotowuje różnego typu szkolenia dla nauczycieli, studia podyplomowe tym zakresie.
- Wszystko po to, żeby dać nauczycielom warsztat do pracy z coraz bardziej zróżnicowanymi potrzebami jakie diagnozujemy w polskiej szkole.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2012 roku było 8 tys. dzieci ze spektrum autyzmu, lub Zespołem Aspergera, w 2023 roku jest ich 80 tys.

- Myślę, że to wynika z tego, że lepiej diagnozujemy, ale też zmiany cywilizacyjne powodują rożnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, zachowania, zaburzenia neurologiczne. Żeby jak najszybciej dotrzeć z pomocą wprowadziliśmy do szkół i przedszkoli dodatkowych psychologów i pedagogów, logopedów, neurologopedów. Ich liczba zwiększyła się o prawie 90% z 22 tys. do 41 tysięcy. Przeznaczono na to 2 mld złotych. W następnym roku planujemy tę liczbę zwiększyć do 50 tysięcy.

Ponad 11 mld przeznaczono na zorganizowanie kształcenia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach ogólnodostępnych. W przyszłym roku kwota ma być zwiększona do 13 mld.

Zobacz także

2024-03-19, godz. 08:41 Dr Rafał Tkacz: 137 radnych ma pewny mandat już przed wyborami Pewny mandat mają co radni, którzy nie mają kontrkandydatów w wyborach samorządowych. Chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tys. mieszkańców… » więcej 2024-03-18, godz. 08:42 Poseł Witold Zembaczyński: "bulwersujące, że prace komisji zamieniono w formę pyskówki" -Jestem zbulwersowany faktem, jak bardzo prace tej komisji są zamienione w formę pyskówki, prób destabilizacji emocjonalnej wszystkich członków komisji… » więcej 2024-03-15, godz. 09:18 Janusz Kowalski o nastrojach prawicy przed wyborami samorządowymi i wątpliwościach związanych z tworzeniem list - Wolałbym dziś, żeby posłem z Opolszczyzny był Marcin Oszańca z PSL, a nie Adam Gomoła z Trzeciej Drogi - mówił dziś (15.03) w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-03-14, godz. 09:18 Prof. Arkadiusz Nowak o wkładaniu kija w mrowisko - Nasza uczelnia jest zdecydowanie uczelnią miastotwórczą i regionotwórczą. Dlatego uważam, że sprawa wyboru rektora, wizji, misji i strategii rozwoju uczelni… » więcej 2024-03-13, godz. 08:59 Jerzy Przystajko: lewica w sprawie aborcji mówi jednym głosem - Lewica jest bardzo silna, jak jest zjednoczona, dlatego do wyborów idziemy zjednoczeni - zapewniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Przystajko, opolski członek… » więcej 2024-03-12, godz. 09:02 Dr Tomasz Pawłuszko o wstąpieniu do NATO: "Ówczesne polskie elity nie zawiodły" - Sojusz reaguje na zagrożenie, choć pojawiają się głosy, że za słabo - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2024-03-11, godz. 09:02 Piotr Sitnik o relacjach z posłem Adamem Gomołą i kulisach swojego odejścia z Polski 2050 - Poseł Adam Gomoła zgromadził wokół siebie ludzi niedoświadczonych, działających na własną rękę, nie mogłem w takiej sytuacji kierować partią -… » więcej 2024-03-08, godz. 08:52 Marcin Oszańca o tarciach wewnątrz Trzeciej Drogi i włączeniu Raciborza do Opolszczyzny Czy „trzecia” w regionie znaczy jeszcze „wspólna” droga? Czy oddawanie sterów w ręce młodego pokolenia musi oznaczać marginalizację doświadczonych… » więcej 2024-03-07, godz. 09:39 Paweł Kampa o kampanii wyborczej w wykonaniu Lewicy Szkoła, mieszkanie szpital - to podstawowe hasło, które będzie towarzyszyć Lewicy w kwietniowych wyborach samorządowych. Jak powiedział w Radiu Opole sekretarz… » więcej 2024-03-06, godz. 09:20 Jarosław Kielar - najdłużej rządzący samorządowiec na Opolszczyźnie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jarosław Kielar, który ubiega się ponownie o stanowisko burmistrza Kluczborka. Jest jednym z najdłużej rządzących… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »