Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej…
2023-02-08, 08:49 Autor: Marcin Boczek

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach

Wiceminister Marzena Machałek o edukacji włączającej, czyli dzieciach ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi w szkołach
- To rodzice decydują, czy dzieci ze specjalnymi potrzebami funkcjonują w placówkach specjalnych czy ogólnodostępnych - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceminister edukacji Marzena Machałek.
"Edukacja Włączająca dzieci i młodzież ze spektrum autyzmu" to temat konferencji naukowej zorganizowanej przez kuratorium oświaty w Opolu i Uniwersytet Opolski.
Poruszane będą na niej min. kwestie związane z edukacją dzieci i młodzieży z autyzmem, rozwiązania prawne i działania Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wiceminister podkreśliła, że 90% dzieci ze spektrum autyzmu lub Zespołem Aspergera uczęszcza do szkół ogólnodostępnych. Musi to być połączone z dobrym przygotowaniem tych szkół do pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Czy szkoły są do tego przygotowane?

- Szkoły w Polsce są coraz lepiej przygotowane - powiedziała wiceminister Marzena Machałek. - Myślę, że skoro rodzice dla swoich dzieci szkoły ogólnodostępne wybierają, to oceniają, że dziecko będzie miało w nich lepsze możliwości rozwoju.

Gość Radia Opole przypomniała, że ministerstwo przygotowuje różnego typu szkolenia dla nauczycieli, studia podyplomowe tym zakresie.
- Wszystko po to, żeby dać nauczycielom warsztat do pracy z coraz bardziej zróżnicowanymi potrzebami jakie diagnozujemy w polskiej szkole.

Z danych ministerstwa wynika, że w 2012 roku było 8 tys. dzieci ze spektrum autyzmu, lub Zespołem Aspergera, w 2023 roku jest ich 80 tys.

- Myślę, że to wynika z tego, że lepiej diagnozujemy, ale też zmiany cywilizacyjne powodują rożnego rodzaju zaburzenia funkcjonowania, zachowania, zaburzenia neurologiczne. Żeby jak najszybciej dotrzeć z pomocą wprowadziliśmy do szkół i przedszkoli dodatkowych psychologów i pedagogów, logopedów, neurologopedów. Ich liczba zwiększyła się o prawie 90% z 22 tys. do 41 tysięcy. Przeznaczono na to 2 mld złotych. W następnym roku planujemy tę liczbę zwiększyć do 50 tysięcy.

Ponad 11 mld przeznaczono na zorganizowanie kształcenia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami w szkołach ogólnodostępnych. W przyszłym roku kwota ma być zwiększona do 13 mld.

Zobacz także

2023-03-26, godz. 09:00 Stanisław A. Niewiński o rekrutacji do Collegium Nobilium Opoliense - Dzięki unikalnemu programowi Collegium od 2012 r. kształci elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki… » więcej 2023-03-25, godz. 09:00 Edward Ambicki: Bank Żywności na pomoc potrzebującym Jeszcze dziś w opolskich sklepach można przyłączyć się do zbiórki żywności dla potrzebujących. W wielu placówkach czekają kosze na produkty, z których… » więcej 2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej 2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej 2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej 2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »