Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania…
2022-10-18, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski
Ekonomista dr Artur Żurakowski:
- o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski,
- koniecznym interwencjonizmie w gospodarce,
- inflacji i sposobach na jej zatrzymanie.
- Są to tylko informacje medialne, Financial Times i Rzeczpospolita, dwie duże gazety, a nie instytucje unijne wypowiedziały się w tej sprawie - podkreślił w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski.

Skomentował w ten sposób informacje o tym, że Komisja Europejska może wstrzymać wszystkie płatności dla Polski. Chodzi nie tylko o środki z KPO, ale też fundusze spójności, czyli 75 mld euro z nowego wieloletniego budżetu UE.

Przedstawiciele rządu mówią, że to nieprawdziwe informacje, bo nie ma oficjalnego stanowiska KE, a artykuł został napisany na podstawie wypowiedzi unijnego urzędnika.

- Nie wyobrażam sobie, żeby były to prawdziwe scenariusze. Natomiast gdyby jednak, to są ogromne środki dla Polski. Niemcy planują przeznaczyć 200 mln euro na ratowanie gospodarki, więc na pewno wpłynie to na konkurencyjność naszej gospodarki.

Jak zaznaczył gość Radia Opole, plany inwestycyjne mogą być realizowane, bo dopiero za rok pojawią się pierwsze faktury, a przy założeniu, że problemy są proceduralne, na razie nic się nie dzieje.

Wyjaśnił, że brak funduszy europejskich wpłynąłby na rating Polski.
- Już agencje ratingowe wyłapały informację, że jest takie ryzyko. Jak jest takie ryzyko, to oceny będą słabsze, a to wpłynie na ceny kredytów. Jest już spekulacja, że następna Rada Polityki Pieniężnej zwiększy stawki obciążeń kredytowych - podkreślał dr Żurakowski.

- Interwencjonizm jest w tej chwili bardzo potrzebny. Te pieniądze pobudziłyby wszelkie inwestycje na poziomie gmin, powiatów, czyli regionów.

Wstrzymanie funduszy unijnych dla województw, także rodziłoby poważne skutki. Przypomnijmy województwo opolskie wynegocjowało na kolejny okres programowania 966 mln euro. To blisko 5 mld złotych przy kursie euro w okolicach 5 zł.

- Wydaje mi się, że będzie bardzo trudno podjąć decyzję o uruchomieniu działań, kiedy nie będzie jednoznacznego stanowiska Unii, co do tego, czy środki będą zatrzymane, czy uruchomione.

Warto jednak zaznaczyć, że wystarczyły dwie publikacje w gazetach, aby osłabić kurs złotego.

W internetowej części rozmowy ekonomista mówił o inflacji. Inflacja bazowa przekroczyła 10%

- Dzisiaj najszybciej rosną ceny produktów spożywczych, których wytworzenie jest energochłonne. W sklepach będzie drożej. Mamy informacje w tej chwili o tym, że niektóre gałęzie przemysłu będą wspierane, ale jednak nie wszystkie i jak widać po reakcjach rynku, te osłony, które na dzisiaj stosujemy są niewystarczające, żeby zatrzymać inflację.

Zobacz także

2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej 2024-04-11, godz. 08:58 "Radny sejmiku - to brzmi dumnie". Sławomir Kłosowski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Sławomir Kłosowski, który w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku regionu… » więcej 2024-04-10, godz. 09:04 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa i wyborach do europarlamentu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę 10 kwietnia był członek zarządu regionu Szymon Ogłaza, którego zapytaliśmy o nastroje w Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-04-09, godz. 08:31 Arkadiusz Wiśniewski o wrażeniach związanych z wyborczym wynikiem i planach na najbliższą kadencję Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 9 kwietnia był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, którego zapytaliśmy o wrażenia związane z wyborczym… » więcej 2024-04-08, godz. 08:37 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o zmianach na stanowiskach włodarzy, drugiej turze i oczekiwaniu na wyniki do sejmiku - Jestem zaskoczona tym, jak szybko Opole uporało w tych wyborach samorządowych się z liczeniem głosów - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole, Joanna… » więcej 2024-04-05, godz. 09:11 "To była dynamiczna, pozytywna i jedna ze spokojniejszych kampanii". Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Zdaniem Zbigniewa Kubalańcy, kończąca się kampania wyborcza była dynamiczna z powodu sporej aktywności działaczy Koalicji Obywatelskiej, ale też spokojna… » więcej 2024-04-04, godz. 13:34 Poseł Kamil Bortniczuk: "Województwo opolskie odbijamy dla polskiej prawicy od lat" Poseł Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że polityczny szyld Prawa i Sprawiedliwości nie jest w żadnej mierze obciążeniem dla kandydatów w wyborach… » więcej 2024-04-03, godz. 10:01 "Nasze cele udało się zrealizować częściowo" - Rafał Bartek o rozpoznawalności Śląskich Samorządowców i przyszłości… Śląscy Samorządowcy mieli być ogólnowojewódzkim projektem zrzeszających zarówno działaczy Mniejszości Niemieckiej, jak i tych, którzy wyznawali podobne… » więcej 2024-04-02, godz. 09:00 Piotr Pancześnik o szansach, które daje Odra oraz pomysłach na poprawę warunków do prowadzenia biznesu w Opolu 20 marca w Brzegu odbyła się obywatelska debata na temat przyszłości Odry. W Porannej Rozmowie Radia Opole gościliśmy członka zarządu Polskiego Klastra… » więcej 2024-03-29, godz. 08:48 "Wielkanoc to trudne święta" - ks. Paweł Michalewski w Radiu Opole Na liturgiczne znaczenie Świąt Wielkanocnych wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole wikariusz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »