Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania…
2022-10-18, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski

Dr Artur Żurakowski o konsekwencjach wstrzymania przez UE funduszy dla Polski
Ekonomista dr Artur Żurakowski:
- o tym, czy UE faktycznie wstrzyma dotacje dla Polski,
- koniecznym interwencjonizmie w gospodarce,
- inflacji i sposobach na jej zatrzymanie.
- Są to tylko informacje medialne, Financial Times i Rzeczpospolita, dwie duże gazety, a nie instytucje unijne wypowiedziały się w tej sprawie - podkreślił w Porannej Rozmowie Radia Opole ekonomista dr Artur Żurakowski.

Skomentował w ten sposób informacje o tym, że Komisja Europejska może wstrzymać wszystkie płatności dla Polski. Chodzi nie tylko o środki z KPO, ale też fundusze spójności, czyli 75 mld euro z nowego wieloletniego budżetu UE.

Przedstawiciele rządu mówią, że to nieprawdziwe informacje, bo nie ma oficjalnego stanowiska KE, a artykuł został napisany na podstawie wypowiedzi unijnego urzędnika.

- Nie wyobrażam sobie, żeby były to prawdziwe scenariusze. Natomiast gdyby jednak, to są ogromne środki dla Polski. Niemcy planują przeznaczyć 200 mln euro na ratowanie gospodarki, więc na pewno wpłynie to na konkurencyjność naszej gospodarki.

Jak zaznaczył gość Radia Opole, plany inwestycyjne mogą być realizowane, bo dopiero za rok pojawią się pierwsze faktury, a przy założeniu, że problemy są proceduralne, na razie nic się nie dzieje.

Wyjaśnił, że brak funduszy europejskich wpłynąłby na rating Polski.
- Już agencje ratingowe wyłapały informację, że jest takie ryzyko. Jak jest takie ryzyko, to oceny będą słabsze, a to wpłynie na ceny kredytów. Jest już spekulacja, że następna Rada Polityki Pieniężnej zwiększy stawki obciążeń kredytowych - podkreślał dr Żurakowski.

- Interwencjonizm jest w tej chwili bardzo potrzebny. Te pieniądze pobudziłyby wszelkie inwestycje na poziomie gmin, powiatów, czyli regionów.

Wstrzymanie funduszy unijnych dla województw, także rodziłoby poważne skutki. Przypomnijmy województwo opolskie wynegocjowało na kolejny okres programowania 966 mln euro. To blisko 5 mld złotych przy kursie euro w okolicach 5 zł.

- Wydaje mi się, że będzie bardzo trudno podjąć decyzję o uruchomieniu działań, kiedy nie będzie jednoznacznego stanowiska Unii, co do tego, czy środki będą zatrzymane, czy uruchomione.

Warto jednak zaznaczyć, że wystarczyły dwie publikacje w gazetach, aby osłabić kurs złotego.

W internetowej części rozmowy ekonomista mówił o inflacji. Inflacja bazowa przekroczyła 10%

- Dzisiaj najszybciej rosną ceny produktów spożywczych, których wytworzenie jest energochłonne. W sklepach będzie drożej. Mamy informacje w tej chwili o tym, że niektóre gałęzie przemysłu będą wspierane, ale jednak nie wszystkie i jak widać po reakcjach rynku, te osłony, które na dzisiaj stosujemy są niewystarczające, żeby zatrzymać inflację.

Zobacz także

2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej 2024-04-25, godz. 09:42 Andrzej Buła: umowa w sprawie koalicji 7 maja To Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję, która będzie rządziła województwem opolskim w najbliższych latach - ujawnił w Porannej… » więcej 2024-04-24, godz. 08:37 Jacek Fior o swoich planach jako nowy burmistrz Namysłowa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był Jacek Fior, nowy burmistrz Namysłowa. Zapytaliśmy go o kulisy jego starcia z dotychczasowym burmistrzem, o to czy… » więcej 2024-04-23, godz. 08:36 Bartosz Ryszka: sprzedaż w globalnej sieci to również szansa dla opolskich firm -Nastroje wśród opolskich przedsiębiorców są takie, jak w całej Polsce, czyli nie najlepsze. Jest wiele składników tego, ale po prostu koniunktura w wielu… » więcej 2024-04-22, godz. 08:41 Joanna Maksymowicz-Szczepańska: był ekspres przy liczeniu głosów -Pierwsze gminy przyjechały do nas grubo przed północą. W zasadzie mieliśmy wszystko policzone już o drugiej w nocy - mówiła w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-04-19, godz. 08:54 Rafał Tkacz o wyborczej dogrywce w 23 gminach Opolszczyzny - Karty są już w urzędach gmin. Albo dziś albo jutro będą przewożone do poszczególnych lokali obwodowych komisji wyborczych. Wybory w 384 obwodach, więc… » więcej 2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »