Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli…
2022-10-08, 09:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności. To świadoma polityka misyjna Lasów Państwowych

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności
Nadleśniczy Marek Cholewa o:
- dużym wzroście sprzedaży chrustu i drewna opałowego
- tym, czy może zabraknąć drewna na opał
- tym, że Lasy Państwowe będą produkować pelet
O 46 procent wzrosła sprzedaż tzw. gałęziówki, czyli chrustu w Polsce w porównaniu do ubiegłego roku. Jak mówi gość Porannej Rozmowy Radia Opole Marek Cholewa nadleśniczy Nadleśnictwa Opole w nadleśnictwie Opole na koniec sierpnia odnotowano wspomniane 46% wzrostu.

- Na koniec września mamy już 50-cio procentowy wzrost, czemu nie należy się dziwić. Jeśli ktoś palił węglem zawsze trochę drewna potrzebował. Wobec braku węgla zapotrzebowanie na drewno rośnie - powiedział nadleśniczy Cholewa.

Gość Radia Opole zaznaczył, że cena mimo wzrostu zainteresowania cena chrustu i drewna dla odbiorcy indywidualnego nie wzrośnie.
- Od zeszłego roku ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności, to jest świadoma polityka misyjna i odpowiedzialność społeczna Lasów Państwowych - podkreślił.

Nadleśniczy Marek Cholewa przypomniał że w lasach można kupić także drewno na opał w formie drewna okrągłego w stosach lub już pocięte i porąbane, czyli tzw drewno kominkowe.
Mimo dużego popytu na drewno, leśnicy nie prowadzą zwiększonej wycinki drzew.

- Ustawa nam na to nie pozwala. Lasy Państwowe działają na podstawie zatwierdzonych na 10 lat plany urządzenia lasu i one bardzo restrykcyjnie regulują możliwość rocznego pozyskiwania drewna. Drewna nie zabraknie, ale może się zdarzyć tak, że trzeba będzie na nie trochę dłużej poczekać. Mamy ustalony limit i w jego ramach musimy gospodarować. Za 3 miesiące jest nowy rok, nowy plan i wtedy zapraszamy, od 2 stycznia każde nadleśnictwo będzie sprzedawało drewno z nowej puli - wyjaśnił nadleśniczy Cholewa.

Potwierdził także, że Lasy Państwowe będą produkować pelet.

- Każda regionalna dyrekcja ma wydzielić pewną pule drewna, będzie wybrany operator, który będzie pelet produkował bądź Lasy Państwowe zainwestują w odpowiednią linię do produkcji peletu - powiedział Marek Cholewa.

Dodał, że jest to pokłosie braków peletu na rynku. Te są z kolei spowodowane sprzedawaniem produktu przez jego producentów do Niemiec. - Bardzo wiele polskich firm wykorzystuje to, żeby zarobić trochę więcej niż w Polsce. My, jako firma państwowa będziemy produkować i dystrybuować pelet do miejskich lub osiedlowych ciepłowni bądź odbiorców indywidualnych po cenach zbliżonych do kosztów wytworzenia, nie będziemy na tym zarabiać 100 czy 200 proc.

Zobacz także

2024-01-08, godz. 10:18 Władze województwa rozpoczynają objazd wszystkich powiatów. Marszałek Andrzej Buła w Radio Opole Zarząd województwa rozpoczyna serię wyjazdowych posiedzeń. Samorządowcy chcą odwiedzić każdy z powiatów Opolszczyzny. Oprócz bieżących prac, to także… » więcej 2024-01-05, godz. 09:40 Violetta Porowska o "Proteście Wolnych Polaków", pierwszych dniach nowego rządu i swojej politycznej przyszłości - Role się odwróciły, dzisiaj wszyscy państwo możecie ocenić, że dzisiejsza koalicja, wtedy opozycja, piękne miała tylko slogany. Z praworządnością… » więcej 2024-01-04, godz. 08:46 "Czas smuty za nami". Poseł Adam Gomoła o zmianach wprowadzanych przez rząd -Od dwóch lat ten temat poruszaliśmy. Próbowaliśmy rozmawiać z poprzednimi władzami, ale nie było woli z tamtej strony. Ale dziś mogę powiedzieć z pełną… » więcej 2024-01-03, godz. 08:40 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o planach na 2024 rok - Nic złego się nie dzieje, zainwestowaliśmy w miasto dwa miliardy złotych , a prawie miliard to były środki zewnętrzne, a skorzystaliśmy z tego, że była… » więcej 2024-01-02, godz. 10:32 Danuta Jazłowiecka o dalszych losach mediów publicznych i wyzwaniach nowego rządu - Ta decyzja jest skutkiem decyzji prezydenta, który zablokował ustawę okołobudżetową i zaproponował rozwiązanie, w którym nie wyraża zgody na dofinansowanie… » więcej 2023-12-29, godz. 09:16 Prof. Marcin Lorenc o remontach akademików, zmianach w szkolnictwie wyższym i nastrojach po wyborach do senatu Politechnika Opolska otrzymała już pieniądze na remont akademików. Na konto uczelni wpłynęło prawie 1,5 miliona złotych, co pozwoli na inwestycję w termomodernizację… » więcej 2023-12-28, godz. 09:35 Jerzy Wrębiak o nowej fabryce w Brzegu za 190 milionów złotych oraz perspektywach rozwoju miasta Już niebawem w Brzegu powstaną kolejne miejsca pracy. W miejskiej strefie ekonomicznej swoje inwestycje chcą zlokalizować co najmniej trzy duże firmy - tak… » więcej 2023-12-27, godz. 08:47 Co czeka urząd wojewódzki? Monika Jurek, wojewoda opolska o misji na nowym stanowisku Gościem porannej rozmowy była wojewoda opolska Monika Jurek, którą zapytaliśmy o priorytety jej rozpoczynającej się misji na nowym stanowisku. Z naszą… » więcej 2023-12-22, godz. 08:27 Antoni Konopka o tym jak zmieniła się opolska wieś Gościem porannej rozmowy był członek zarządu województwa opolskiego i Rady Naczelnej PSL Antoni Konopka, który mówił m.in. o tym, że ma "budżetowy niedosyt"… » więcej 2023-12-21, godz. 09:10 Marszałek Andrzej Buła o współpracy z nowym wojewodą i rekordowym budżecie Marszałek Andrzej Buła wyraził nadzieję na dobrą współpracę z nowym wojewodą Moniką Jurek. Wskazał, że jest wiele obszarów stygu kompetencji marszałka… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »