Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli…
2022-10-08, 09:27 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności. To świadoma polityka misyjna Lasów Państwowych

Nadleśniczy Marek Cholewa: Ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności
Nadleśniczy Marek Cholewa o:
- dużym wzroście sprzedaży chrustu i drewna opałowego
- tym, czy może zabraknąć drewna na opał
- tym, że Lasy Państwowe będą produkować pelet
O 46 procent wzrosła sprzedaż tzw. gałęziówki, czyli chrustu w Polsce w porównaniu do ubiegłego roku. Jak mówi gość Porannej Rozmowy Radia Opole Marek Cholewa nadleśniczy Nadleśnictwa Opole w nadleśnictwie Opole na koniec sierpnia odnotowano wspomniane 46% wzrostu.

- Na koniec września mamy już 50-cio procentowy wzrost, czemu nie należy się dziwić. Jeśli ktoś palił węglem zawsze trochę drewna potrzebował. Wobec braku węgla zapotrzebowanie na drewno rośnie - powiedział nadleśniczy Cholewa.

Gość Radia Opole zaznaczył, że cena mimo wzrostu zainteresowania cena chrustu i drewna dla odbiorcy indywidualnego nie wzrośnie.
- Od zeszłego roku ceny są zamrożone jeśli chodzi o drewno na potrzeby bytowe ludności, to jest świadoma polityka misyjna i odpowiedzialność społeczna Lasów Państwowych - podkreślił.

Nadleśniczy Marek Cholewa przypomniał że w lasach można kupić także drewno na opał w formie drewna okrągłego w stosach lub już pocięte i porąbane, czyli tzw drewno kominkowe.
Mimo dużego popytu na drewno, leśnicy nie prowadzą zwiększonej wycinki drzew.

- Ustawa nam na to nie pozwala. Lasy Państwowe działają na podstawie zatwierdzonych na 10 lat plany urządzenia lasu i one bardzo restrykcyjnie regulują możliwość rocznego pozyskiwania drewna. Drewna nie zabraknie, ale może się zdarzyć tak, że trzeba będzie na nie trochę dłużej poczekać. Mamy ustalony limit i w jego ramach musimy gospodarować. Za 3 miesiące jest nowy rok, nowy plan i wtedy zapraszamy, od 2 stycznia każde nadleśnictwo będzie sprzedawało drewno z nowej puli - wyjaśnił nadleśniczy Cholewa.

Potwierdził także, że Lasy Państwowe będą produkować pelet.

- Każda regionalna dyrekcja ma wydzielić pewną pule drewna, będzie wybrany operator, który będzie pelet produkował bądź Lasy Państwowe zainwestują w odpowiednią linię do produkcji peletu - powiedział Marek Cholewa.

Dodał, że jest to pokłosie braków peletu na rynku. Te są z kolei spowodowane sprzedawaniem produktu przez jego producentów do Niemiec. - Bardzo wiele polskich firm wykorzystuje to, żeby zarobić trochę więcej niż w Polsce. My, jako firma państwowa będziemy produkować i dystrybuować pelet do miejskich lub osiedlowych ciepłowni bądź odbiorców indywidualnych po cenach zbliżonych do kosztów wytworzenia, nie będziemy na tym zarabiać 100 czy 200 proc.

Zobacz także

2024-04-18, godz. 08:49 Zygmunt Budziński o przyszłości szkół zawodowych i warsztatach orientacji zawodowej w Opolu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Zygmunt Budziński - koordynator warsztatów orientacji zawodowej organizowanych przez Wojewódzki Zakład… » więcej 2024-04-17, godz. 09:05 Mirosław Patoła dobrze ocenia start Bezpartyjnych Samorządowców w wyborach samorządowych Po wyborach parlamentarnych, Bezpartyjni Samorządowcy wskazywali, że prawie 2-procentowe poparcie w głosowaniu do sejmu to dobry wstęp do kolejnej kampanii… » więcej 2024-04-16, godz. 08:58 Prof. Marek Masnyk o ostatnich miesiącach swojej kadencji jako rektora UO Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 16 kwietnia był rektor Uniwersytetu Opolskiego, prof. Marek Masnyk. Naszego rozmówcę zapytaliśmy o ostatnie… » więcej 2024-04-15, godz. 09:13 Jerzy Przystajko: Wynik wyborów, który mamy, pokazuje, że kurs "brzydszej siostry" PO nie działa Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w poniedziałek był Jerzy Przystajko z Nowej Lewicy, którego pytaliśmy o reakcji ugrupowania na wynik wyborów samorządowych… » więcej 2024-04-12, godz. 09:34 "Jeden równa się jeden" - Antoni Konopka o budowaniu koalicji w sejmiku oraz relacjach z Polską 2050 Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był członek zarządu województwa opolskiego, a zarazem jedyny radny, który będzie reprezentował Trzecią Drogę w nowej… » więcej 2024-04-11, godz. 08:58 "Radny sejmiku - to brzmi dumnie". Sławomir Kłosowski gościem Porannej Rozmowy Radia Opole Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w czwartek był Sławomir Kłosowski, który w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku regionu… » więcej 2024-04-10, godz. 09:04 Szymon Ogłaza o planach Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa i wyborach do europarlamentu Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole w środę 10 kwietnia był członek zarządu regionu Szymon Ogłaza, którego zapytaliśmy o nastroje w Koalicji Obywatelskiej… » więcej 2024-04-09, godz. 08:31 Arkadiusz Wiśniewski o wrażeniach związanych z wyborczym wynikiem i planach na najbliższą kadencję Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek 9 kwietnia był prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, którego zapytaliśmy o wrażenia związane z wyborczym… » więcej 2024-04-08, godz. 08:37 Joanna Maksymowicz-Szczepańska o zmianach na stanowiskach włodarzy, drugiej turze i oczekiwaniu na wyniki do sejmiku - Jestem zaskoczona tym, jak szybko Opole uporało w tych wyborach samorządowych się z liczeniem głosów - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole, Joanna… » więcej 2024-04-05, godz. 09:11 "To była dynamiczna, pozytywna i jedna ze spokojniejszych kampanii". Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole Zdaniem Zbigniewa Kubalańcy, kończąca się kampania wyborcza była dynamiczna z powodu sporej aktywności działaczy Koalicji Obywatelskiej, ale też spokojna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »